16. června 2014 9:15 Lidovky.cz > Sport > MS fotbal 2014

Fotbal vyměnil za závodění. Barthez dokončil i 24hodinovku v Le Mans

Fabien Barthez. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fabien Barthez. | foto: Reuters

PRAHA Vzpomínáte na nejslavnější polibek fotbalových šampionátů? To když francouzský kapitán Laurent Blanc před každým duelem na MS ve Francii líbal pro štěstí pleš brankáře Fabiena Bartheze, až kouzlo zafungovalo natolik, že v roce 1998 dovedli svůj tým před domácím publikem k titulu světových šampionů.

A zatímco Blanc u fotbalu zůstal a je úspěšným trenérem francouzského Paris St. Germain, u Bartheze možná i vás napadne otázka: Kam se poděl?

I on se pohybuje kolem sportu, a teď o víkendu byl dokonce jednou z ústředních postav velmi sledovaného klání, byť v něm rozhodně nehraje hlavní roli míč, a ocitnete-li se při něm na trávníku, je něco špatně.

Webber: zase smolař

Jako by ho pech neopustil ani po odchodu z formule 1. Mark Webber, který v posledních letech zažil tolik zvláštních věcí u týmu Red Bull, až­ raději dal F1 sbohem, v neděli dvě hodiny před koncem 24hodinovky v Le Mans vedl. Zdálo se, že tým Porsche tak hned při premiéře po­ 16leté pauze získá překvapivý triumf. Vůz, ve kterém Webber seděl, se však poté porouchal a stáj musela vzdát. Nedařilo se ani Toyotě, která vedla prvních 14 hodin, nakonec tak popáté za sebou vyhrálo Audi.

Brzy 43letý Barthez totiž v neděli odpoledne dokončil slavnou motoristickou 24hodinovku v Le Mans, nejtěžší okruhový závod světa.

S týmem Sofrev, ve kterém se střídal s dvojicí dalších jezdců, skončil na celkovém 27. místě (z 54) a 9. (z 19.) ve své kategorii, což je slušný výsledek. "Teď se ale cítím vyčerpaný, jako bych měl za sebou celé mistrovství světa," líčil.

Šest let pracoval na tom, aby se dostal na závod, který má zvlášť pro Francouze velké kouzlo. Hned po konci fotbalové kariéry začal s amatérskými sériemi, loni se už však stal francouzským šampionem ve třídě GT a na okruzích sem tam závodil i se Sebastiénem Loebem, legendou světové rallye.

Letos byl tým, za který jezdí, přijat na Le Mans, i proto byl během víkendu Barthez jednou z nejsledovanějších postav.

"Nevzali jsme ho, aby se nám lépe sháněli sponzoři. Fabien je vynikající jezdec, a to i při takovém vytrvalostním závodu, jako je Le Mans. Má skvělou fyzičku, jak to u špičkových sportovců bývá, takže jsem ho nikdy neviděl vylézat z auta unaveného," uvedl šéf stáje Jerome Policand.

Co teď bude dalším cílem fotbalového šampiona?

Robert Sára

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!