19. května 2011 17:23 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

100 gólů. Kanonýr Nezmar se dočkal ocenění

Jan Nezmar s oceněním za 100 ligových gólů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Nezmar s oceněním za 100 ligových gólů | foto: ČTK

LIBEREC V bohaté historii českého a československého fotbalu dokázalo pouze 59 hráčů nastřílet sto a více gólů. Čerstvě mezi historicky nejlepší střelce vstoupil Jan Nezmar. Útočník Slovanu Liberec zaznamenal většinu svých branek v Gambrinus lize v dresech svého současného klubu, SFC Opava a 1. FC Synot (dnešní FC Slovácko). Další góly přidal při zahraničním angažmá ve slovenském Ružomberku.

Svůj jubilejní gól vstřelil 29. dubna 2011 v utkání s Bohemians 1905, které Liberec vyhrál právě Nezmarovou brankou 1:0.

Přehled gólů

FC Slovan Liberec - 58
MFK Ružomberok - 24
1. FC Synot (FC Slovácko) - 10
SFC Opava - 8

Generální partner nejvyšší české soutěže se rozhodl Jana Nezmara ocenit. "Něco takového se v českém fotbale neděje každý den a nechtěli jsme nechat takovou mimořádnou událost zaniknout. Jan Nezmar je dlouhé roky velkou oporou Liberce a jedním z nejobětavějších a nejskromnějších hráčů. Dosažení magické mety mu moc přejeme a připravili jsme pro něho poněkud neobvyklé ocenění jeho střeleckých schopností a dovedností," vysvětluje manažer sponzoringu Gambrinusu Jan Kovář. 

Za asistence scénografa byl v brance, do níž Jan Nezmar vstřelil svůj 100. ligový gól, vytvořen otisk kanonýrových nohou do speciální hmoty. Následně byl otisk chodidel scénografem zpracován a nastříkán barvou. Celé dílo umístěné na dřevěné podložce doplňuje pamětní destička se jménem střelce, datem jubilejního gólu a informacemi o utkání, v němž Jan Nezmar 100. gól zaznamenal. Celkem budou vyrobeny tři exempláře – jeden pro Jana Nezmara, druhý pro FC Slovan Liberec a třetí bude umístěn v Návštěvnickém centru v Plzeňském pivovaru.

Jan Nezmar přijal netradiční dar s nadšením. "Moc si takové zajímavé ceny vážím. Je to ocenění mé práce a odměna za to, co všechno jsem fotbalu obětoval. Byla to dlouhá cesta od prvního gólu při mé premiéře v lize. Před dvanácti lety jsem nastoupil za Opavu v Teplicích a při remíze 1:1 jsem dál náš jediný gól. Nejlepší roky jsem prožil tady v Liberci, kde jsem měl vždycky vynikající nahrávače, bez nichž bych tolik gólů nikdy nedal. Ale s výbornými spoluhráči jsem se potkal i v Opavě, Synotu a Ružomberku."

Jan Nezmar se narodil 5. července 1977 v Opavě. První fotbalové krůčky dělal v nedaleké Hlavnici. Přes Dolní Benešov pak zamířil do Opavy, kde začal hrát nejvyšší soutěž. Hned v úvodní sezóně nastřílel 8 gólů a stěhoval se do Liberce. Ve městě pod Ještědem zažil skvělé časy ozdobené účastí ve čtvrtfinále Poháru UEFA v sezóně 2001/2002. Ve stejném období získal se Slovanem Liberec historický mistrovský titul. V roce 2003 přestoupil do tehdejšího 1. FC Synot a následně do Ružomberku. Do libereckého Slovanu se vrátil v roce 2007.