Úterý 16. srpna 2022, svátek má Jáchym
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

2011: Když Plzni závidí i Sparta

Sport

  13:00
Oslavy si načasovali perfektně. Přesně sto let od vzniku klubu se fotbalisté Viktorie Plzeň dočkali svého prvního ligového titulu. A to nebylo všechno – na podzim jako první český klub mimo Prahu slavili postup do Ligy mistrů.

Plzeň - AC Milán foto: ČTK

Pohled na fotbal v Plzni se totálně změnil. Dřív patřila Viktoria mezi kluby ohrožené často pádem do druhé ligy a nejvíc se proslavila tím, že z ní vzešly některé výrazné hráčské osobnosti (Pavel Nedvěd, Petr Čech), ale ve městě fanoušci věnovali větší přízeň hokeji.

Ročenka 2011:

To se začalo měnit. S téměř čtyřikrát nižším rozpočtem než má pražská Sparta dokázali předvést na hřišti mnohem víc. Svůj úspěch postavili na hráčích, které na Letné pokládali za nepotřebné (Horváth, Kolář, Petržela). Už do nového roku vstupovala jako vedoucí tým ligy a svoje postavení si udržela. Nebylo nic platné, že Sparta získala o šest bodů víc než ve své předchozí mistrovské sezoně. Po letní přestávce přišla další lahůdka. Postup do Ligy mistrů přes tři předkola, přičemž ve dvou z nich Plzeň nebyla rozhodně favoritem. Po čtyřleté pauze se konečně objevil český zástupce ve vybrané společnosti a fanoušci mohli ve skupině zjistit, jak obstojí v konfrontaci i s tím nejzvučnějším současným soupeřem. Dvě porážky s věhlasnou Barcelonou znamenaly na klubové úrovni událost roku.

K tomu získala Plzeň také výrazné zastoupení v reprezentaci. Při některých kvalifikačních zápasech nastoupili v základní sestavě až tři její hráči. Rostoucí vliv se projevil také v zákulisí. Majitel klubu Tomáš Paclík se stal členem výkonného výboru fotbalové asociace, na jeho návrh potom padla komise rozhodčích.

V minulosti se nikdy nepodařilo trvale narušit v Česku fotbalovou nadvládu, o kterou se dělí v různých období Sparta se Slavií. Z plzeňských úspěchů lze ale vyčíst, že má ambice neskončit v kolonce "zázrak, který trval jeden rok."

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat