Sobota 10. prosince 2022, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

A jsme si kvit, píše německý tisk a hovoří o odvetě za MS 1966

Sport

  10:48
BERLÍN - "Odplata za Wembley", "Teď jsme si kvit" nebo "Díky, fotbalový bože". Takovými a podobnými titulky dnes německý tisk komentuje možná nejdiskutovanější okamžik dosavadního průběhu fotbalového mistrovství světa v Jihoafrické republice, kdy v nedělním osmifinálovém duelu mezi Německem a Anglií uruguayští rozhodčí neuznali Angličanům zjevně regulérní gól, kterým mohli srovnat na 2:2.

Německý golman se dívá za míčem, který padá do jeho branky. Jasný gól přesto nebyl uznán. foto: Reuters

Nakonec prohráli 1:4 a německá média se vyžívají v připomínání sporného okamžiku z finále MS 1966, jež tehdy "Albionu" pomohla vyhrát branka, která podle Němců ve skutečnosti nebyla.

"Na tenhle moment čekalo fotbalové Německo 44 let. Pomsta je sladká. Teď má i Anglie svůj gól z Wembley," píše deník Die Welt na svém webu. Komentář k zápasu v papírovém vydání začíná vzkazem Angličanům: "Sorry, teď jsme si kvit." Historickou paralelu si neodpustil ani další konzervativní deník Süddeutsche Zeitung, který svůj příspěvek nazval "Wembley se teď jmenuje Bloemfontein" podle dějiště nedělního zápasu, který mladé německé mužstvo poslal do čtvrtfinále proti Argentině a před turnajem favorizovaný anglický celek domů.

Video (ne)gólové situace

Na stejné vlně se veze i nejčtenější německý deník Bild. "Díky, fotbalový bože. Teď už Angličané vědí, jak jsme se celou dobu cítili," píše bulvární list. Stejně jako ostatní německá média sportovně přiznává, že střela Franka Lamparda po odrazu od břevna spadla za brankovou čáru a sudí Angličanům upřeli regulérní gól.

Čtěte také

"Ale pěkně prosíme, teď přiznejte i vy: to ve Wembley nebyl žádný gól," vrací se i Bild k brance z finálového duelu mistrovství světa 1966, v němž domácí Anglie porazila v prodloužení Němce 4:2. Vítězný gól Geoffa Hursta padl také odrazem od horní tyče. Mnoho německý fanoušků je ale dodnes přesvědčeno, že míč skončil na brankové čáře a ne za ní, jak tehdy určili rozhodčí.

Nedělní kontroverzní "gól-negól" vyvolal v německých médiích diskuzi o zavedení videorozhodčího, který se používá například v hokeji. Pro se například vyslovila německá fotbalová legenda Franz Beckenbauer, opačný názor má jeho spoluhráč z týmu německý mistrů světa z roku 1974 Günter Netzer. Ten je nyní sportovním komentátorem televize ARD a po zápase prohlásil, že nevidí jeho potřebu. "Ne, není nutný, fotbal je drama," mínil německý exreprezentant.

 

Jeden z rozhodujících okamžiků osmifinálového střetnutí mezi tradičnímu fotbalovými rivaly se také okamžitě stal terčem vtípků na internetu. Německé servery zaplavila zejména digitálně upravená fotografie, která dává za pravdu uruguayským rozhodčím, že míč za brankovou čárou neskončil.

Autor:

Mohlo by vás zajímat