Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Aféry Berbra a Limberského fotbalu neškodí, říká Pelta. S Kovaříkem si promluví

Sport

  15:31aktualizováno  16:26
PRAHA - Trápí ho, jaký má fotbal obraz v médiích. Že aféra místopředsedy asociace Romana Berbra, který zasahuje do sféry rozhodčích, či kauza reprezentanta Davida Limberského, jenž v opilosti způsobil dopravní nehodu, zastiňuje úspěchy na hřišti.

Miroslav Pelta. foto: MAFRA - Roman Čejka

„Nedělá mi radost, o jakých tématech se píše. Ale jsem rád, že se to na fotbale neprojevuje,“ říká předseda asociace Miroslav Pelta.

Jak to myslíte, že se to na fotbale neprojevuje?
Vidím, že návštěvy stoupají. Jako předseda mám problém sehnat lístky na derby. Nebo v Jablonci jsem se konečně dožil vyprodaného stadionu, před zápasy s Ajaxem a se Spartou jsem známým musel říkat, ať přijdou jindy. To jsou pro mě nové věci. Ale hlavně se nám daří uzavírat další smlouvy s partnery, firmy mají eminentní zájem o vstup do ligy i do reprezentace. Máme sponzora pro pohár.

Čím by na vás jako na obyčejného fanouška fotbal v Česku v posledních dnech nejvíc zapůsobil?
Nejvíc by na mě zapůsobilo, že jsme po Anglii byli druhým týmem, který z kvalifikace postoupil na Euro. Ale euforie není tak silná, jakou bych očekával. Pak je přece skvělé, že máme tři týmy v základních skupinách Evropské ligy a nemusíme se dívat na zápasy cizích klubů. To by mě jako fanouška taky hodně potěšilo. Ale vím, že jsou tady kontroverzní situace, o kterých se píše víc.

V případu Limberský jste naznačil, že nebude nominován na říjnová kvalifikační utkání s Tureckem a v Nizozemsku. Bude to tak?
Nechci mluvit o nominaci, nic dopředu potvrzovat, to je v kompetenci trenéra. Příští týden na nominační tiskovce řekne názor, který mám i já. Všem bude jasné, jak jsme k tomu přistoupili.

A jaký je na Limberského váš osobní názor?
Prohřešek se stal mimo reprezentační sraz, takže je to především věc klubu. Plzeň k tomu přistoupila radikálně, razantně, což se mi líbilo. Každého fotbalisty se ztráta kapitánské pásky dotkne, to prostě tak je. A taky výše pokuty byla na české poměry nevídaná. A mě osobně naštvala ta jeho oslava gólu v Příbrami, ta jeho gesta. To se mě dotklo, já mám práh bolesti posunutý, ale tohle bylo za hranou. I o tom jsme s trenérem Vrbou mluvili.

David Limberský a Michal Ďuriš se radují z gólu do sítě Bohemians.
David Limberský z Plzně.

Jak jste pokročil s řešením kauzy Berbr?
Mluvil jsem telefonicky s rozhodčím Liborem Kovaříkem a dohodli jsme se, že se potkáme. Osobně si řeknete víc, než po telefonu. Pak z toho dáme výstup. Výpovědi rozhodčích, to je věc, která hlavně lize nepřináší dobré renomé. Intenzivně to řeším. Blíží se čas, kdy přijmeme konkrétní vnitřní opatření.

Bývalí sudí mluví o tom, že místopředseda Berbr překračuje své kompetence, nevhodně zasahuje do sféry rozhodčích, kterou vůbec nemá v gesci. I s ním to řešíte?
Schůzky s předsedkyní komise Dášou Damkovou i Romanem Berbrem probíhají pořád, jsme ve spojení, mluvíme o tom. Ale je férové, abych slyšel názor všech zainteresovaných stran.

Ale přece víte, že Bebr na seminářích veřejně sudí dehonestoval. Na to přece nepotřebujete slyšet názor ostatních, ne?
I já jsem byl na seminářích, na nichž Roman Berbr vystoupil a rozhodčí kritizoval. Bral jsem to tak, že to není nic proti ničemu. Ale když to vezmeme do důsledků, tak on jako místopředseda asociace na to vliv mít nemá. Měli jsme být striktnější, přijít na seminář, pozdravit a popřát jim příjemný den. A ne zasahovat do diskuzí. To je věc, kterou chceme změnit, aby se v budoucnu neopakovala.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!