Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Africká premiéra: pořadatelé slibují povedený šampionát

Sport

  16:32
PRAHA - Zlepšíme renomé celého kontinentu před okolním světem, slibují pořadatelé z Jihoafrické republiky před začátkem mistrovství světa ve fotbale. Za líbivými hesly se ale skrývá řada otazníků.

Fotbalové mistrovství světa: Kapské město. foto: Reuters

Návštěvníky šampionátu děsí nejvíc vysoká kriminalita. Proč nefungují v ulicích Johannesburgu semafory? Proč nesvítí lampy na ulicích? Proč chybí u silnic ukazatele a všude se povalují odpadky?

JAR V KOSTCE

Nelson Mandela
Nejslavnější vězeň černé Afriky strávil v káznici 27 let. Vytrvalý bojovník proti rasistickému režimu se po pádu apartheidu stal v Jihoafrické republice jejím prvním černošským prezidentem. Loni oslavil devadesátiny. Pořadatelství MS několikrát otevřeně podpořil.

Stolová hora
Hora s plochým vrcholem se vyjímá nad Kapským Městem a i pro fotbalové fanoušky bude jednou z nejvýraznějších turistických atrakcí v zemi. V roce 1929 byla vybudována lanová dráha, která na vrchol plošiny vyveze ročně kolem půl milionu lidí.

Zvířecí Velká pětka
Další velké lákadlo pro všechny návštěvníky JAR. "Velkou pětkou" je myšleno pět nejvyhledávanějších zvířat africké přírody (sloni, lvi, buvoli, levharti a nosorožci), které můžete vidět v tamějších rezervacích. Zároveň jde i o zvířata nejnebezpečnější.

Caster Semenyaová
Jihoafrická atletka nejdřív získala zlato na loňském MS v běhu na 800 metrů. Potom se strhla doslova globální bouře: objevila se řada pochybností ohledně pohlaví šampionky. Po řadě dohadů medaile Semenyaové zůstala, i když výsledky testů ještě nikdo oficiálně nezveřejnil.

Diamantová velmoc
Z dolů střední a jižní Afriky pochází polovina světové produkce diamantů. V dolu nedaleko Pretorie se podařilo objevit největší diamant na světě, který před 105 lety dostal jméno Cullinan podle tehdejšího majitele naleziště.

V únorovém rozhovoru reportéra The Times se valila na hlavu starosty největšího jihoafrického města Amose Masonda jedna nepříjemná otázka za druhou. "Řešíme to. Město už je mnohem čistší, než bývalo," reagoval starosta. Často se jen bezradně vyhýbal odpovědi.

Čtěte také: Fotbalové mistrovství světa ve znamení bzukotu

Letošní mistrovství světa ve fotbale ukáže, jestli si Jihoafrická republika netroufla na příliš velké sousto. Pořadatelé dopředu ubezpečují, že obavy kritiků jsou zbytečné. Pokud má šampionát poprvé hostit Afrika, vybrala Mezinárodní fotbalová federace FIFA prý jediné správné místo. Po precizně zorganizovaném šampionátu v Německu před čtyřmi lety půjde i tak o velké dobrodružství.

"Pokud sem přijede jakýkoliv Čech, bude si připadat jako v Evropě a smekne klobouk, jakmile uvidí, kolik práce se tu během příprav odvedlo," oponuje skeptickým názorům Petr Bílek.

Šestašedesátiletý bývalý tiskař do Jihoafrické republiky odešel z Československa v roce 1969 a pro řadu negativně laděných zpráv šířených ve světě o jeho adoptivní vlasti nemá pochopení. "Kriminalitu najdete přece všude. Propagandu, jakou vidím v článcích o Jižní Africe třeba v anglických médiích, pokládám vyloženě za lež," rozčiluje se.

Statistika o 50 vraždách denně se ale dá těžko překroutit. O život přijde v Jižní Africe násilnou cestou víc lidí než ve Spojených státech, které mají šestkrát víc obyvatel. Zvýšená míra kriminality souvisí s nezaměstnaností, která se v JAR pohybuje kolem 25 procent. "Lidé se ale často ženou do problémů sami, když vyhledávají nebezpečné oblasti," podotýká Bílek.

V Jihoafrické republice nicméně vědí, že zajištění bezpečnosti pro návštěvníky je nejdůležitější částí příprav. Obavy se daří rozptýlit s proměnlivými úspěchy. Stačí připomenout událost z loňského listopadu. Zrovna v den losování šampionátu zastřelili v Durbanu členové loupežného gangu na golfovém hřišti bývalého brankáře několika rakouských klubů Petera Burgstallera a okradli ho o mobilní telefon a vak s holemi.

To pořádně vyděsilo fotbalovou generalitu, která se do stejného města zrovna sjela. Povinně velkolepá prohlášení jihoafrického prezidenta Jacoba Zumy, že jeho země "uspořádá prvotřídní šampionát", nevyzněly tak efektně, jak by si hlava pořadatelské země přála.

Bezpečností opatření se stala jednou z klíčových položek v rozpočtu mistrovství. Vláda do nich investovala v přepočtu 2,5 miliardy korun. Podařilo se překonat i komplikace s výstavbou nových stadionů, které přerušovaly časté stávky. Tím ustaly spekulace, jestli se první šampionát na africké půdě vůbec uskuteční.

"Jako bychom volili Mandelu" Čím víc se turnaj blíží, tím jasněji Bílek vnímá, že ubývá také počet Jihoafričanů, kteří mají k monstróznímu podniku odtažitý vztah. "Fotbalové mistrovství vzali za svoje třeba také ragbisti i hráči kriketu, kteří si oblékají trička propagující šampionát," tvrdí.

Když se v dubnu začaly zbývající vstupenky prodávat v supermarketech, propukla fotbalová horečka mezi obyčejnými fanoušky naplno. "Naposledy jsem v tak dlouhé frontě stál, když jsme poprvé volili za prezidenta Nelsona Mandelu," tvrdil jeden z řadových fanoušků. I z jeho slov je znát, že během měsíc trvajícího turnaje půjde Jihoafričanům víc než jen o úspěch vlastního týmu.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby
Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby

Hledáme 50 maminek, které se svými děťátky vyzkouší přírodní dětskou kosmetiku a vlhčené ubrousky Linteo Baby. Šance testovat je vysoká, stačí se...