Pondělí 26. září 2022, svátek má Andrea
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Africká stopa pokračuje. Konaté: rychlík, co jezdí na Spartu tramvají

Sport

  9:36
PRAHA - Není to tank, který zbourá aleje obránců jako Léo Kweuke. Nemá péra v nohách jako Bony Wilfried. Nedokáže strávit celý zápas ve sprintu jako kamarád Nhamoinesu Costa. Přesto je jasné, že africká stopa ve Spartě díky pokračuje. Seznamte se, tohle je Tiémoko Konaté...

Záložník Sparty Tiémoko Konaté (vlevo) a Renato Steffen z Young Boys. foto: ČTK

Řidičák si udělal teprve nedávno a auto ještě nemá, takže jezdí tramvají. Klidně ho můžete potkat i vy, pojedete-li ve správný čas přes Letnou. Těžko toho chlapíka na tramvajovém ostrůvku přehlédnete. Tiémoko Konaté je nevelký Afričan s hustými pačesy a většinou má na zádech pytlík s kopačkami, které si po tréninku bere domů.

Afričané ve Spartě

 • Timothy Mwitwa
  Rok 1990. Pro fanoušky byl zjevením, obdivovali jeho kličky na křídle. Tři roky poté zemřel při leteckém neštěstí jako všichni reprezentanti Zambie.
 • Patrice Abanda
  Kamerunský olympijský vítěz z roku 2000. Statný obránce měl větší perspektivu, skončil kdesi v Albánii.
 • Léonard Kweuke
  Zprvu neohrabaný, pak obdivovaný. Silák k pohledání. Ligová bilance ve Spartě? 74 zápasů, 31 gólů. Teď se trápí v tureckém Rizesporu.
 • Bony Wilfried
  Hvězda Swansea. Trefa hráčského manažera Laciny. Chtějí ho Liverpool či Tottenham.
 • Costa Nhamoinesu
  Neúnavný levý obránce. Po skvělém jaru trochu ubral, potenciál má ovšem velký.

Zatím má ve Spartě odehráno dvacet ligových zápasů, většinu v roli náhradníka, přesto už upoutal. Je velmi rychlý, má taneční pohyby, dobře si kryje míč a nebojí se běžet proti přesile. Pravda, nezřídka narazí a balon ztratí, ale lepší se. I proto má smlouvu do roku 2017.

Říkají mu: Timy, jsi rychlej

Když skončil čtvrteční duel s Bernem (3:1) v Evropské lize, při kterém hrál výborně a asistoval u jednoho z gólů, trenér Josef Csaplár ho v televizním studiu přirovnal k nevybroušenému diamantu a zavalil jej nůší komplimentů. Co na to Konaté? "Jeden den vás lidi chválí, ale když druhý den zahrajete špatně, tak vás chtějí zabít. Pořád musím tvrdě pracovat, musím se ve všem zlepšit. Ale je pravda, že lidi říkají: Timy, ty jsi rychlej."

S velkým učitelem Costou (vpravo).

Čtyřiadvacetiletý ofenzivní záložník z Pobřeží slonoviny seděl v tiskovém sále jen v pantoflích a pomalu se chystal trénink. Ruce měl složené na hrudníku a většinu času se zdál vyplašený. Takový zájem nečekal, žádné rozhovory dosud nedělal.

Je v Praze dva roky, ale v češtině umí jen pár základních slov, navíc je používá hlavně na hřišti. "Záda. Sám. Vpravo. Vlevo. Máte těžký jazyk. Rozumím slušně, mluvit se bojím," poví anglicky a polyká písmenko H, protože je zvyklý na francouzštinu. Jako tlumočník mu po levém boku pomáhá obránce Costa, který už češtinu zvládá. "Costa je jako můj bratr, učitel a rádce," poděkuje Konaté vychovaně.

Jeho předchůdce se odrazil až na MS

Timy a Kostík, říkají jim na Spartě. Zimbabwan Costa už má zavedené jméno, Konaté začíná sbírat body. Po slušně odehraném poločase v derby zazářil proti Bernu (nahradil nemocného Josefa Hušbauera) a fanoušci ho začali srovnávat s krajanem Bonym Wilfriedem. Ten se právě z Letné odrazil k fotbalové slávě: Arnhem, Swansea, gól na mistrovství světa v Brazílii, cena 700 milionů korun.

"V principu je to podobný projekt, který jsme realizovali s hráčským agentem Daliborem Lacinou. On je schopný přivést nám z Afriky kvalitní hráče, ne pouze zbytky, které si nikdo nevybral," tvrdí šéf sportovního úseku Jakub Otava.

Konaté není zdaleka prvním Afričanem ve Spartě. Pamatujete vyjukaného Mwitwu v roce 1990? Pak přišli Abanda, Wilfried, Kweuke, Adiaba, Abena, Costa... Mnozí byli na testech. Čím zaujal Konaté? Rychlostí, přímočarostí a prací s míčem. I když nemá tak vysoustružené tělo jako Wilfried, tvrdý je dost. Zeptejte se sparťanů po tréninku, souboje s ním bolí.

Obránce Dukly Jan Vorel (dole) marně zastavuje záložníka Sparty Tiémoka Konatého.

Jenže zároveň hůř brání, teprve se zdokonaluje v taktice a je málo produktivní. Za všechno mluví jediný ligový gól. "Až vyzraje a nabere víc sebevědomí, své šance promění," věří trenér Vítězslav Lavička.

Než vyzraje, bude si Konaté před každým zápasem pouštět pro inspiraci stejné video, na němž útočí proslulý Ronaldo. "Ne Cristiano, ale ten pravý Ronaldo. Z Brazílie," poví sparťan s výraznou jizvou na pravé holeni a poprvé rozplete ruce z hrudníku, aby nadšeně ukázal, jak tlouštík Ronaldo kličkoval mezi obránci.

Ne, to Timy Konaté neumí, ale Spartě pomoct může.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...