5. srpna 2015 15:32 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Sbohem, milióny. Věhlasný Ajax bude po šesti letech chybět v Lize mistrů

Zklamaný Jairo Riedewald z Ajaxu Amsterdam. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zklamaný Jairo Riedewald z Ajaxu Amsterdam. | foto: Reuters

AMSTERDAM Poprvé od roku 2009 bude Liga mistrů bez slavného Ajaxu Amsterdam. Vítěz z roku 1994 překvapivě skončil už ve 3. předkole, když nestačil na Rapid Vídeň. „Pro celý nizozemský fotbal je to obrovské zklamání,“ litoval trenér Frank de Boer.

„Pro každého, kdo miluje Ajax Amsterdam, je to obrovské zklamání,“ pokračoval De Boer. „Musíme se z toho vzpamatovat a zabojovat o Evropskou ligu, která je také velmi důležitá.“

Ajax skončil v minulém ročníku nizozemské ligy na druhém místě za PSV Eindhoven, takže musel do kvalifikace. Rapid Vídeň neměla být nepřekonatelná překážka. Ale...

První zápas ve Vídni skončil 2:2, takže Ajaxu v odvetě stačilo vyhrát nebo remizovat 0:0 či 1:1. Jenomže po prvním poločase už o dva góly prohrával!

„Když se Rapid dostal do vedení, mohl hrát svou hru. Ale i když jsme prohrávali, tak si myslím, že jsme předváděli docela dobrý fotbal. Jen jsme dostali lekci z efektivity. Po přestávce jsme vyrovnali, byli jsme zpátky ve hře...“ popisoval De Boer.

Jen dvě minuty po vyrovnání však Rapid Vídeň přidal třetí gól, na který už Ajax zareagovat nestihl.

„Po vyrovnání jsme možná měli šlápnout na brzdu trochu víc. Za to nesu zodpovědnost. Měli jsme hrát víc odzadu a nakonec se nám to vymstilo. Je to pro nás hořká zkušenost,“ mračil se bývalý slavný fotbalista.

Na Ajax zbude Evropská liga, ale ani tu ještě nemá jistou. Musí do ní postoupit přes 4. předkolo. Jako nasazený tým může narazit třeba i na Jablonec, který však nejdřív musí ve čtvrtek večer postoupit přes FC Kodaň (první zápas 0:1).

Cestu Ajaxu zastavila Slavia

Nejslavnější nizozemský klub bude v Lize mistrů chybět poprvé od roku 2009. Tehdy však nezažil zklamání v kvalifikaci, protože do ní vůbec nepostoupil.

Neúspěch v kvalifikaci Ligy mistrů prožívali fotbalisté a fanoušci Ajaxu naposledy v roce 2007. Na jejich úkor se tehdy radovala Slavia (1:0, 2:1). Odveta na Strahově byla nejslavnějším zápasem v kariéře Stanislava Vlčka, jenž tehdy vstřelil oba góly pražského klubu.

pesPetr Šedivý