Čech pomohl Arsenalu k první ligové výhře, City rozstřílelo Chelsea

Petr Čech

16:47aktualizováno  19:43
LONDÝN/PRAHA - Český fotbalový brankář Petr Čech slaví první ligové vítězství za Arsenal. Londýnské mužstvo vyhrálo ve druhém kole anglické ligy na hřišti týmu Crystal Palace 2:1. V dalším zápase Manchester City porazil ve šlágru Chelsea přesvědčivě 3:0.

Petr Čech v dresu Arsenalu. foto: Reuters

Start nové sezony se Chelsea vůbec nepovedl. Obhájce titulu remizoval v prvním kole se Swansea 2:2 a teď dostal nálož o Manchesteru City. V prvních dvou kolech nezvítězil poprvé od roku 1998.

Chelsea nastoupila v bráně s Begovičem, který nahradil potrestaného Courtoise. Bosenský brankář svoje kvality musel v úvodu prokázat hned několikrát a během první půlhodiny zlikvidoval Agüerovi tři vyložené šance. Ve 32. minutě už ale na zakončení argentinského střelce nestačil.

Mourinho na špatný výkon týmu zareagoval překvapivým poločasovým střídáním, když v kabině nechal Terryho. Kapitána Chelsea vystřídal poprvé po 177 zápasech, ve kterých zkušeného stopera vedl.

Anglická fotbalová liga - 2. kolo

Aston Villa - Manchester United 0:1 (29. Januzaj)

Southampton - Everton 0:3 (22. a 45. Lukaku, 84. Barkley)

Sunderland - Norwich 1:3 (88. Watmore - 26. Martin, 37. Whittaker, 57. Redmond)

Swansea - Newcastle 2:0 (9. Gomis, 52. Ayew)

Tottenham - Stoke 2:2 (19. Dier, 45.+2 Chadli - 78. Arnautovič z pen., 83. Diouf)

Watford - West Bromwich 0:0

West Ham United - Leicester 1:2 (55. Payet - 27. Okazaki, 38. Mahrez)

Crystal Palace - Arsenal 1:2 (28. Ward - 16. Giroud, 55. vlastní Delaney)

Manchester City - Chelsea 3:0 (31. Agüero, 79. Kompany, 85. Fernandinho).

Šance Manchesteru City pak už tolik nepřibývaly, jenže Chelsea směrem dopředu příliš nebezpečná nebyla. Do sítě sice míč dostal Ramires, gól ale kvůli těsnému ofsajdu neplatil. Dvacet minut před koncem vicemistra podržel Hart proti šanci Hazarda.

Poslední desetiminutovka už zase patřila domácím. Nejprve se po rohu trefil hlavou Kompany, třetí gól přidal tvrdou ránou z vápna Fernandinho.

Arsenal předvedl lepší výkon než v prvním kole proti West Hamu (0:2). Vypracoval si víc šancí než soupeř a vyhrát mohl i větším rozdílem. V závěru se však o vítězství stejně strachoval.

Po čtvrthodině hry se parádně trefil Giroud, kterému přihrál Özil. Centr mířil francouzskému útočníkovi na paty, ale útočník Arsenalu se vymrštil do vzduchu a z voleje napálil míč do sítě.

Převaha Arsenalu pokračovala, ovšem ve 28. minutě se znenadání prosadili domácí. Ward napálil míč z dvaceti metrů po zemi přesně k tyči, kam se gólman Čech - jenž měl navíc zakrytý výhled - natáhnout nemohl.

Arsenalu zajistil vítězství Delaneyho vlastní gól. Obránce Crystalu Palace dal nohu do přihrávky a míč nechtěně nasměroval špatným směrem.

Už v pátek uspěl další z aspirantů na titul Manchester United, jenž vyhrál na půdě Aston Villy 1:0 díky trefě Januzaje z prvního poločasu. „Rudí Ďáblové“ mají po dvou kolech plný počet bodů a skóre 2:0.