31. května 2011 9:33 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Anglie chce odložení voleb FIFA. Hašek: Situace je vážná

Sepp Blatter a Ivan Hašek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sepp Blatter a Ivan Hašek. | foto: ČTK

Curych/Praha Za velmi vážnou označil současnou situaci v Mezinárodní fotbalové federaci (FIFA) předseda ČMFS Ivan Hašek. Ten se účastní kongresu FIFA v Curychu, na kterém se řeší obvinění z korupce a probíhá boj o moc před volbou prezidenta. I přes napjatou atmosféru Hašek věří, že se středeční volba uskuteční. Anglická Fotbalová asociace (FA) však vyzvala kongres k její odložení.

Rozbuškou současných událostí ve vedení světového fotbalu bylo obvinění uchazeče o prezidentský post Mohameda bin Hammáma, že se snažil koupit si přízeň konfederace CONCACAF v čele s Jackem Warnerem.

Oba to však využili k protiútoku na současného prezidenta FIFA Seppa Blattera, který podle nich o možném korupčním jednání věděl, ale nic nepodnikl. Warner dokonce vyzval k ukončení Blatterovy vlády. Etická komise však Blattera očistila, naopak Warnera s Bin Hammámem suspendovala.

"Byl jsem na jednání se zástupci UEFA a přišel tam i předseda FIFA pan Blatter. Vysvětlil nám celou situaci, jaká tam teď panuje, a byl k dispozici na otázky," uvedl Hašek v pondělí. "Je to politika, neumím posoudit, na čí straně je pravda, protože jsem u těch jednání nebyl. Těžko teď hodnotit. Myslím si ale, že ještě dost věcí vypluje na povrch, protože ta situace je velmi vážná," míní šéf českého fotbalu.

O to víc, že anglická Fotbalová asociace (FA) vyzvala kongres FIFA k odložení středečních prezidentských voleb. "Události posledních dnů nás v našem postoji jen utvrdily, a proto žádáme ostatní fotbalové svazy, aby nás podpořily ve dvou věcech," uvedl předseda FA David Bernstein. "Za prvé chceme odložit volbu a umožnit tak, aby byl výběr kandidátů důvěryhodný a mohl se objevit důstojný protikandidát. Za druhé bychom rádi stanovili nezávislou komisi, která by FIFA navrhla změny v jejím řízení a struktuře," dodal britský funkcionář.

Aby mohla být volba odložena, musely by pro to hlasovat tři čtvrtiny kongresu, který má 208 členů. Bernstein také zopakoval, že Anglie v případné volbě kvůli nedůvěře v bezúhonnost kandidátů a neprůhledným praktikám ve vedení FIFA hlasovat nebude.

Warner slibuje třeskutá prohlášení

I Hašek  je prý zvědav na to, co přinesou vyjádření předsedy CONCACAF Warnera. "Pan Warner se nechal slyšet, že jeho prohlášení budou jako tsunami, které by mělo zatřást s šéfem FIFA. Na druhou stranu se všichni ptali, jak silné to tsunami bude," řekl Hašek.

Bin Hammám na základě posledních událostí stáhl svou kandidaturu, a tak jediným uchazečem o post šéfa FIFA zůstal současný prezident Blatter. O jeho osudu se má rozhodnout ve středu. "Je tam ale tlak, aby se volby oddálily," uvedl Hašek.

Domnívá se však, že se volit bude. "Nechci ale předbíhat. V současnosti probíhají jednání, ani ne tak oficiální jako spíše separátní. Každopádně bude záležet na středě, kdy se sejdou zástupci všech konfederací a kdy očekávám atmosféru trošku vzrušenější než na jiných kongresech," dodal.

FIFA prý potřebuje zásadní změny

Mezinárodní fotbalová federace FIFA potřebuje zásadní změny. Prohlásil to australský člen etické komise FIFA Les Murray. Ten spolu s dalšími 12 kolegy v posledních dnech vyšetřoval obvinění z přehlížení korupce proti šéfovi federace Seppu Blatterovi a kvůli údajnému uplácení suspendoval bývalého prezidentského kandidáta Mohameda bin Hammáma a viceprezidenta FIFA Jacka Warnera.

"Myslím, že reforma musí proběhnout od základů. A změny musejí být nejen strukturální, ale i konstituční," řekl Murray. "Všechna rozhodnutí se teď dělají podle politických záměrů, a to není dobře pro žádnou společnost. To se prostě musí změnit," dodal. "Vždyť už byli suspendováni čtyři členové výkonného výboru FIFA. To nejsou žádní bezvýznamní úředníci, ale jedni z nejmocnějších mužů ve fotbale," uvedl Murray.

ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?