Fotbalový svět zase řeší, že hráči českého týmu před zápasem v Anglii na podporu hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží) nepoklekli.
Že se nepřipojili k hráčům Arsenalu a rozhodčímu Ekbergovi.
„Slavia odmítla pokleknout a místo toho hráči stáli. Jako by tím česká strana vracela úder za vyšetřování kvůli údajnému rasismu potrestaného Ondřeje Kúdely vůči Glenu Kamarovi z Rangers,“ píše bulvární deník The Daily Mail.
„Slavia je mezinárodní a multikulturní klub a svoji podporu UEFA Respect programu a boji proti rasismu, ale i dalším projevům nesnášenlivosti, xenofobie nebo antisemitismu vyjádřila společným objetím našich hráčů. Slavia rasismu říká jasné ne. Nedávno jsme i natočili videospot proti rasismu a dnešní gesto je součástí našeho příběhu,“ reagovala Slavia.
Známé gesto neudělalo ani české národní mužstvo minulý týden před kvalifikačním utkáním v Cardiffu. Místo pokleknutí přišli s vlastní iniciativou.
Souček a spol. před zápasem poukázali na levý rukáv dresů a nápis Respect, což je logo kampaně UEFA, která se bojem proti rasismu a dalším projevům nesnášenlivosti věnuje.
„Vedení fotbalové reprezentace tím chce společně avizovat apolitický postoj národního týmu k některým aktuálním tématům, která ve sportovním prostředí rezonují,“ vysvětlili Češi.
Je to v době, kdy se nařčení z rasismu vznáší nad Ondřejem Kúdelou.
Před třemi týdny ho v závěru odvety osmifinále Evropské ligy v Glasgow obvinil Glen Kamara z Rangers. Český stoper sice přiznal vulgární nadávku, ale rasistickou urážku důrazně popřel stejně jako pražský klub. Po zápase Kamara protivníka v tunelu do kabin fyzicky napadl.
Událostmi se zabývá disciplinární komise UEFA. Kúdelovi z preventivních důvodů zastavila na jedno utkání činnost, na hřišti Arsenalu by zkušený stoper stejně nenastoupil kvůli zdravotním problémům.
Češi poklekli loni v říjnu při utkání reprezentace ve Skotsku v Lize národů, což následně vzbudilo vlnu kritiky jednak mezi fanoušky, tak mezi některými politiky.
Ostře se vyjadřovali například Tomio Okamura, místopředseda Poslanecké sněmovny a šéf hnutí SPD, či Václav Klaus mladší, tehdejší předseda Trikolóry.
Od té doby české týmy vyjadřují podpory jinými gesty.
Pokleknutí před zápasy se zejména na ostrovech stalo už součástí předzápasového rituálu, což je právě ten problém, na který upozorňují i někteří černošští fotbalisté.
Začalo to loni na jaře po smrti George Floyda, který zahynul poté, co mu americký policista Derek Chauvin několik minut klečel na krku. Zejména ve Spojených státech následovala vlna protestů, nepokojů, násilných demonstrací; spojovaných se zmiňovaným hnutím Black Lives Matter.
To proti bezpráví vůči Afroameričanům bojuje dlouhodobě a silnou podporu má právě i mezi sportovci.
Třeba fotbalistům v Německu zprvu kvůli gestu hrozil trest, protože regule politické projevy na hřišti zapovídají. Postupně se ale v tomto konkrétním případě přístup změnil.
V Anglii měli dokonce v jednom kole Premier League místo vlastních jmenovek na dresech právě slogan dnes celosvětově známé iniciativy. Před zápasy poklekávají hráči nejsledovanější soutěže světa už skoro rok.
I když i to se v posledních týdnech mění...
„Gesto samo o sobě totiž přestává mít význam,“ zlobí se nejen Wilfried Zaha, fotbalista anglického Crystal Palace, který mezi prvními zůstal před zápasem zarytě stát.
Přidali se i další: fotbalisté druholigového Brentfordu či Queens Park Rangers. Před posledním Old Firm Derby nepoklekli ani hráči Celtiku a Rangers.
„Sdělení se úplně vytratilo,“ zlobí se kritici, kterých přibývá.