Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna

jen za 89 Kč/měsíc

Anglie v šoku: Londýn se proměnil kvůli fotbalovým rowdies na bitevní zónu

8:25
LONDÝN - VIDEO Mezi tábory fanoušků West Hamu a Millwallu panuje dlouholetá ostrá nenávist. Tábory obou týmů ji daly světu najevo opět po třech letech. Místo činu: Londýn. Čas: Před, během a po utkání Ligového poháru, ve kterém vyhrál West Ham 3:1.

Policie musela zasahovat přímo na hřišti i v ulicích. foto: ČTK

Vše začalo již před zápasem, kdy byl pobodán fanoušek. Čtyřiačtyřicetiletý muž musel být převezen do nemocnice, jeho stav je nyní již stabilizovaný. Tábory obou znepřátelených klubů poté rozpoutaly peklo, které Premier League nebo anglické poháry již dlouho nezažily, a to i během zápasu, který musel být několikrát přerušen.

HISTORIE NENÁVISTI FANOUŠKŮ
MILLWALLU A WEST HAMU!

Londýn se poté v noci proměnil doslova na bitevní zónu. Angličtí rowdies sice nemají na kontinentu dobrou pověst, doma se ovšem po velkých změnách v zákonech během 80. a 90. let minulého století chovají pod hrozbou tvrdých trestů slušně.

Podle informací londýnské policie došlo v okolí Upton Parku k potyčce několika stovek příznivců dvou sousedních klubů. "Absolutně odsuzujeme tyto nepokoje jak na stadionu tak mimo něj. Budeme spolupracovat s kluby a policií při řešení případu. Pachatelé by měli být vyloučeni doživotně z fotbalového dění," stojí v prohlášení domácího fotbalového svazu FA.

BITKA FANOUŠKŮ WEST HAMU A MILLWALLU:

Policie má televizní záznamy, jak stovky výtržníků házejí po policistech v ulicích poblíž stadionu láhvemi a dlažebními kostkami. V ochozech při zápasech neustále pořadatelé bojovali s domácími fanoušky, kteří chtěli vtrhnout do sektoru hostů. Po brance West Hamu v prodloužení pronikli jeho příznivci na hřiště a utkání muselo být na několik minut přerušeno. Po závěrečném hvizdu se situace opakovala.

"Už jsem zažil mnoho složitých zápasů, ale za sedm odehraných let v Anglii jsem tohle nezažil. Byl jsem úplně šokován. Tohle není dobré pro fotbal," vyjádřil se kouč West Hamu Gianfranco Zola, jehož tým vyhrál 3:1 po prodloužení. "Vím, že zápas znamenal hodně pro oba tábory fanoušků, ale tohle jsem si nepředstavoval," dodal.