Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Anglie vs. Německo: Pozadí rivality? Sporný gól i válka

Sport

  8:30
JOHANNESBURG/PRAHA - Když se před dvěma lety nekvalifikovali fotbalisté Anglie na mistrovství Evropy, hledali si jejich příznivci náhradu. Komu by mohli během turnaje fandit? Našli si ale jen mužstvo, které za žádných okolností nepodpoří. Proč také přát úspěch Němcům...

Fanoušci na fotbalovém mistrovství světa: fanoušci německé reprezentace slaví vítězství svého týmu nad Austrálií. foto: ČTK

K dalšímu přímému souboji dlouholetých rivalů dojde už tuto neděli, kdy se potkají v osmifinále mistrovství světa. Sledovaný zápas jako vždy probouzí řadu emocí. Když se angličtí a němečtí hráči potkají na hřišti, promítají se do jejich zápasů nejen předchozí vypjaté fotbalové souboje, ale i dějiny obou evropských velmocí.

Třeba narážkám na druhou světovou válku se anglický tisk nevyhýbal ani několik desetiletí po jejím skončení. "Achtung! Kapitulace," vyzýval soupeře titulek v listu The Daily Mirror před semifinále Eura 1996. "Pro tebe, Fricku, už šampionát skončil. Smeteme vás v bleskové válce," přidal se tehdy The Sun. Co na tom, že na hřišti se žádná jasná záležitost nekonala a Němci postoupili do finále po penaltovém rozstřelu.

Ghana - Německo (Němci slaví branku)

Kromě historických souvislostí nelze pominout důležitý moment, který vztahům mezi fotbalovými konkurenty dodal další rozměr. Finále mistrovství světa z roku 1966, v němž Angličané vstřelili gól, který vstoupil do fotbalové mytologie. Nikdo stoprocentně neví, zda se míč po střele Geoffa Hursta odrazil od břevna před, nebo za brankovou čáru. Sovětští rozhodčí gól uznali, Angličané vedení nepustili a dosáhli na svůj zatím jediný titul.

Pocit ukřivděnosti z německé paměti nikdy nevyprchal, přestože existují hypotézy, že sudí nechybovali. Časopis Spiegel zveřejnil závěry výzkumu, ve kterém na základě počítačové animace došli odborníci k závěru, že všechno bylo v pořádku. Sám střelec Hurst naopak připustil pochybnosti o regulérnosti svého nejslavnějšího gólu.

Ghana - Německo (Němci oslavují gól)

Pro Angličany představoval každopádně památný úspěch z Wembley na dlouhou dobu poslední radost na německý účet. Následovala tři desetiletí, během nichž dokázali vyhrát nad Němci ve dvou ze čtrnácti pokusů, na evropském nebo světovém šampionátu dokonce ani jednou. Bilance z posledních sezon je vyrovnanější. Z posledních čtyř zápasů po roce 2000 vyhráli dva Němci a dva Angličané.

Kdo si myslí, že náboj na fotbalovém poli mezi Berlínem a Londýnem postupně ochladl, ten se mýlí. Když se nejuctívanější německá legenda Franz Beckenbauer nechvalně vyjádřil o tom, jak špatně na něj Anglie působila během remízového utkání se Spojenými státy, byl z toho na Ostrovech poprask. "Vypadalo to, jako by se Angličané vrátili do starých časů nakopávané," tvrdil kriticky.

Anglie - Alžírsko (Gerard, Capello)

Včerejší Beckenbauerova slova poté už s vědomím blížící se bitvy zněla opatrněji. "K takovému zápasu by mělo na šampionátu dojít nejdřív v semifinále," zasnil se německý fotbalový "císař". Asi jen málokdo se na nedělní šlágr bude dívat jako anglický útočník Jermaine Defoe. "Je to jen další zápas. Zapomeňte na historii a všechno kolem. Soustřeďme se jen na svoji práci," prosil střelec postupového gólu proti Slovincům. Jenže copak to jde?

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat