Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Ani Čechův dvojník prohru neodvrátil. Brankáře s helmou na hlavě si dobírali fanoušci Arsenalu i Özil

Vítězně vstoupil do Evropské ligy také Arsenal. foto: Reuters

Vídeň - „Skvělý týden pro Petra Čecha! V úterý byl nominovaný do soupisky Chelsea pro příští ročník Premier League, ve čtvrtek už v dresu Rapidu Vídeň stojí proti svému bývalému klubu,“ žertoval po prohře Arsenalu nad rakouským celkem záložník Gunners Mesut Özil. Na mysli ale neměl českého brankáře, nýbrž jeho dvojníka s ochrannou helmou na hlavě v dresu Rapidu Richarda Strebingera.
  16:33

V dresu Rapidu Vídeň působí už pět let, během kterých se stihl vypracovat v jednu z hlavních ikon rakouského celku, přesto Richard Strebinger nedokázal odvrátit i přes dobrý výkon prohru nad Arsenalem 1:2.

I tak sedmadvacetiletý muž s helmou zaujal fanoušky londýnského velkoklubu. „Je to Petr Čech nebo není? Výškově je na tom zhruba stejně, i styl chytání má podobný,“ stálo v jednom z řady příspěvků na toto téma na sociálních sítích Arsenalu po čtvrtečním utkání.

A jak se ke srovnání s českou brankářskou legendou staví sám Strebinger?

„Petra Čecha jsem vždycky uznával, je to výborný gólman, ale mým největším vzorem byl vždycky Gigi Buffon,“ přiznává rodák z vídeňského Nového Města.

Osudová helma

Už v mládí byl jeho oblíbeným sportem fotbal, mezi žáčky ale přišla zásadní otázka. Kvůli své nadměrné výšce ho trenéři chtěli buď v bráně, nebo jako hrotového útočníka. Strebinger si nakonec vybral místo mezi třemi tyčemi. I přes svoji výšku byl velmi pohyblivý, a tak už v patnácti zaujal skauty Herthy Berlín, kam také přestoupil do juniorského celku.

Mladý Rakušan v dresu německého velkoklubu zaujal nejen svými výkony, ale i helmou ve stylu Petra Čecha. Tu si pořídil po otřesu mozku, který utrpěl během utkání. Podle Strebingera navíc nešlo o jeho první zranění hlavy a chtěl se před dalším rizikem více chránit.

V Herthě Berlín Strebinger přestal cítit šanci prosadit se do bundesligového celku, a tak kývl na nabídku Werderu Brémy, po dvouletém působení na severu Německa ale rakouský brankář zjistil, že mu ani tady pšenka nepokvete a vrátil se do své vlasti, kde mu dal šanci Rapid Vídeň.

S historicky nejúspěšnějším celkem Rakouska získal Strebinger jeden titul, díky své prozíravosti s helmou ale vyhrál před rokem důležitější boj - se svým zdravím.

Běžela 35. minuta utkání proti Salzburgu a japonský záložník Minamino přeloboval Strebingera, v plné rychlosti jej ale trefuje kolenem do hlavy a opora Rapidu zůstává na dlouhé minuty ležet v bezvědomí. Všem zúčastněným v tu chvíli problesklo hlavou podobné zranění Petra Čecha a následná fraktura lebky. Podle lékařů ošetřujících Strebingera mu přilba pomohla ve vážných následcích zranění, takto z toho byl ‚ „jen“ těžký otřes mozku.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat