Alexis Sanchez z Arsenalu slaví gól. | foto: Reuters

Arsenal porazil Dortmund, postupují i Atlético a Leverkusen

•   22:35
LONDÝN - Fotbalisté Arsenalu, Atlética Madrid a Leverkusenu se ve středu stali dalšími účastníky jarní vyřazovací fáze Ligy mistrů. Londýnský tým s reprezentačním kapitánem Tomášem Rosickým na lavičce v pátém kole základních skupin porazil již kvalifikovaný Dortmund 2:0.

Finalista minulého ročníku Atlético i díky Mandžukičovu hattricku deklasovalo Olympiakos Pireus 4:0. Leverkusen podlehl Monaku 0:1, ale postoupil díky výhře Zenitu Petrohrad nad Benficou Lisabon (1:0).

Basilej s dalšími hráči národního týmu Tomášem Vaclíkem a Markem Suchým doma prohrála s obhájcem trofeje Realem Madrid 0:1 a o postup si zahraje v závěrečném podzimním kole s Liverpoolem. Ten ve středu remizoval 2:2 na hřišti Ludogorce Razgrad a má ve skupině B o dva body méně než švýcarský šampion.

Arsenal začal výborně a už po 72 vteřinách otevřel skóre. Mladý francouzský útočník Sanogo oslavil svůj první soutěžní gól za londýnský tým. Vedení domácích, kteří zažívají nejhorší vstup do anglické ligy po 32 letech, navýšil po změně stran krásnou střelou Sánchez. Arsenal vrátil Borussii porážku 0:2 z Německa a vzal jí první body ve skupině D i jistotu postupu z první pozice.

Vaclíka prostřelil jen Ronaldo

Basilej držela s Realem krok až do 35. minuty, kdy Vaclíka zblízka překonal Ronaldo po Benzemově přihrávce. Portugalský kanonýr svým 71. gólem v LM dorovnal Raúla, ale na nového rekordmana Messiho z Barcelony mu chybějí tři zásahy.

Vaclík ve druhé půli vyrazil Ronaldovu ránu z přímého kopu a pak ho při střele Balea zachránilo břevno. Ale i domácí měli slibné šance a byli bodům blíž než než v Madridu, kde utrpěli debakl 1:5. „Bílý balet“ vyhrál i pátý zápas ve skupině a celkově triumfoval v patnáctém soutěžním utkání za sebou, čímž vyrovnal klubový rekord ze sezon 1960/61 a 2011/12.

Alexis Sanchez z Arsenalu slaví gól.
Cristiano Ronaldo střílí gól Basileji.
Oxlade-Chamberlain a Cazorla z Arsenalu.
Per Mertesacker se raduje z gólu Arsenalu proti Dortmundu.

Atlético nakročilo k výhře nad Olympiakosem už v deváté minutě, kdy se prosadil García. Do přestávky přidal druhý gól Mandžukič a chorvatský útočník v druhém poločase zkompletoval hattrick. Svěřenci Diega Simeoneho doma vyhráli sedmý soutěžní zápas v řadě.

Trápící se Liverpool začal v Sofii špatně a už od třetí minuty prohrával po trefě Abala. Do přestávky však otočili skóre Lambert s Hendersonem. „Reds“ sice ukončili šňůru čtyř soutěžních porážek, ale museli se spokojit jen s remízou, kterou Ludogorci zařídil v 88. minutě Terzijev.

Leverkusen vyhrál v LM předchozí tři utkání, ale na Monako opět nevyzrál a prohrál s ním stejným výsledkem jako při úvodním měření sil na jeho hřišti. Na stadionu Bayeru vstřelil vítěznou branku hostů v 72. minutě Ocampos.

Nakročeno má i Juventus

Hodně blízko účasti v play off je Juventus po výhře 2:0 v Malmö. Turínské mužstvo díky brankám Llorenteho a Téveze ze druhého poločasu ukončilo v Lize mistrů sérii čtyř venkovních porážek.

Utkání v Petrohradu rozhodl v 79. minutě po Hulkově centru portugalský záložník Danny. V nastavení byl ještě po druhé žluté kartě vyloučen kapitán hostů Luisao. Ruský šampion v LM ukončil sérii šesti domácích utkání bez vítězství a Benficu porazil i podruhé ve skupině C. Zenit v závěrečném utkání čeká přímý souboj o postup s Monakem.

Už před závěrečným kolem skupinové fáze si tak zajistily účast v play off Arsenal, Dortmund, Leverkusen, Barcelona, Paris St. Germain a Šachtar Doněck, z prvního místa pak postupují Real Madrid, Atlético Madrid, Chelsea, Bayern Mnichov a Porto.

5. kolo základních skupin fotbalové Ligy mistrů:

Skupina A:
Atlético Madrid - Olympiakos Pireus 4:0 (2:0) Branky: 38., 62. a 65. Mandžukič, 9. R. García. Rozhodčí: Stark - Pickel, Schiffner (všichni Něm.).

Malmö FF - Juventus Turín 0:2 (0:0) Branky: 49. Llorente, 88. Tévez. Rozhodčí: Proenca - Miranda, Trigo (všichni Portug.). ČK: 89. E. Johansson (Malmö).

Ludogorec Razgrad - Liverpool FC 2:2
(1:2) Branky: 3. Abalo, 88. Terzijev - 8. Lambert, 37. Henderson. Rozhodčí: Mateu - Cebrián, Díaz (všichni Šp.).

FC Basilej 1893 - Real Madrid 0:1 (0:1) Branka: 35. Ronaldo. Rozhodčí: Mažič - Ristič, Djurdjevič (všichni Srb.).

Tabulka:
1. Real Madrid 5 5 0 0 12:2 15
2. Basilej 5 2 0 3 6:7 6
3. Liverpool 5 1 1 3 4:8 4
4. Ludogorec Razgrad 5 1 1 3 5:10 4

Skupina C:
Zenit Petrohrad - Benfica Lisabon 1:0 (0:0) Branka: 79. Danny. Rozhodčí: Rizzoli - Faverani, Stefani (všichni It.). ČK: 90.+2 Luisao (Benfica).

Bayer Leverkusen - AS Monako 0:1 (0:0) Branka: 72. Ocampos. Rozhodčí: Tagliavento - Manganelli, Tonolini (všichni It.).

Tabulka:
1. Leverkusen 5 3 0 2 7:4 9
2. Monako 5 2 2 1 2:1 8
3. Petrohrad 5 2 1 2 4:4 7
4. Benfica Lisabon 5 1 1 3 2:6 4

Skupina D:
Anderlecht Brusel - Galatasaray Istanbul 2:0 (1:0) Branky: 44. a 86. Mbemba. Rozhodčí: Bebek - Petrovič, Grgič (všichni Chorv.). ČK: 83. Inan (Galatasaray).

Arsenal FC - Borussia Dortmund 2:0 (1:0) Branky: 2. Sanogo, 57. Sánchez. Rozhodčí: Kassai - Ring, Tóth (všichni Maď.).