Bukayo Saka slaví branku spolu s kapitánem Arsenalu Alexandrem Lacazettem. | foto: Reuters

Aktualizováno

Arsenal slaví postup do play off EL z prvního místa. V Lutychu remizoval 2:2

•   20:51aktualizováno  23:21
Lutych - Fotbalisté Arsenalu remizovali v závěrečném šestém zápase skupiny Evropské ligy v Lutychu 2:2 a stvrdili postup do jarní fáze. Slovan Bratislava s dvěma českými hráči Erikem Danielem a Jurijem Medveděvem se rozloučil se soutěží prohrou 2:4 s Bragou. Sevilla s jistotou účasti ve vyřazovací části šetřila opory i brankáře Tomáše Vaclíka a podlehla v Nikósii APOELu 0:1. Nehráli ani další krajánci Michal Sadílek z Eindhovenu a zraněný bek Trabzonsporu Filip Novák.

Arsenal i dnes dlouho potvrzoval, že zažívá krizi. V Lutychu prohrával 0:2 a srovnat dokázal až v závěrečné čtvrthodině dvěma rychlými góly Lacazetteho a Saky. „Kanonýři“ nedokázali zvítězit v deseti z posledních 11 soutěžních zápasů a po příchodu nového trenéra Fredrika Ljungberga vyhráli jen jedno ze čtyř utkání.

Bukayo Saka slaví branku spolu s kapitánem Arsenalu Alexandrem Lacazettem.
Saka slaví s Lacazettem vyrovnávací branku do sítě Standartu Lutych.

Spolu s Arsenalem čeká vyřazovací fáze také Frankfurt, který prošel dál navzdory nečekané domácí porážce s posledním Guimaraesem. Postup si v závěrečném kole základní fáze soutěže zajistily i FC Kodaň a Malmö ve skupině B, Getafe v „céčku“, Kluž v „éčku“, Porto a Glasgow Rangers ve skupině G, Ludorogec Razgrad v „háčku“ a Basaksehir s AS Řím ve skupině J. Italský favorit prošel do jarní části po rozpačité domácí remíze 2:2 s rakouským Wolfsbergem.

Arsenal nevyužil možnosti k postupu a padl, Astana pokořila mladíky z United

Slovan už před závěrečným kolem ztratil naději na postup. Ve třetím domácím duelu poprvé neměl kvůli disciplinárnímu trestu uzavřené hlediště, do kterého v předchozích dvou utkáních mohly jen děti, na něž se distanc nevztahoval. Slovenský celek s Bragou dvakrát vedl, ale o náskok vždy záhy přišel. Oba Češi Daniel i Medveděv odehráli celých 90 minut.

Sevilla už měla účast v jarní části jistou a v Nikósii při prohře 0:1 nastoupili spíše hráči širšího kádru. Jako tradičně v Evropské lize odpočíval reprezentační gólman Vaclík.

Ani na lavičce nebyl také český defenzivní univerzál Sadílek, jehož Eindhoven už nemohl postoupit a s Rosenborgem Trondheim remizoval 1:1. V sestavě Trabzonsporu opět scházel zraněný reprezentační bek Novák, turecký přemožitel Sparty z předkola prohrál v Basileji 0:2 a ve skupině získal jen bod.

Ani na střídačce Manchesteru United tentokrát nebyl devatenáctiletý český gólman Matěj Kovář, který se v minulém kole skupiny poprvé dostal na lavičku. „Rudí ďáblové“ už měli před závěrečným duelem jistotu postupu a čtyřmi góly mezi 53. a 64. minutou porazili Alkmaar 4:0. Téměř totožně si vedl i jiný anglický celek Wolverhampton. Po čtyřech brankách od 58. do 69. minutě rozdrtil Besiktas Istanbul 4:0 a hattrickem k tomu přispěla hvězda večera Jota.

Los úvodního kola jarní části proběhne v pondělí, žádný český klub v základní fázi Evropské ligy letos nestartoval.