2. ledna 2019 10:29 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Až osm let za mřížemi. Fotbalista Xabi Alonso se měl dopustit krácení daní

Fotbalista Xabi Alonso při losu Ligy mistrů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotbalista Xabi Alonso při losu Ligy mistrů. | foto: ČTK/AP

Madrid / Praha Bývalý španělský fotbalista Xabi Alonso odmítl v případu svého údajného krácení daní dohodu s úřady a trvá na nevině. Mistr světa a dvojnásobný mistr Evropy se tak bude z obvinění zpovídat u soudu, jenž bude v Madridu zasedat 22. ledna. Někdejšímu záložníkovi Liverpoolu, Bayernu Mnichov či Realu Madrid hrozí až osm let vězení.

Státní zastupitelství prošetřuje Alonsa už od roku 2015. Podle prokuratury dvojnásobný vítěz Ligy mistrů nezaplatil státu na daních dva miliony eur v letech 2010-2012, kdy působil v Realu. Peníze z prodeje osobnostních práv údajně zpronevěřil pomocí firmy na Madeiře.

Nyní sedmatřicetiletý Alonso vinu popřel a odmítl se vyhnout soudu dohodou s úřady a zaplacením pokuty. Hrozí mu přitom pět let vězení a státní zástupce požaduje dokonce ještě tři roky navíc.

Kvůli daňovým únikům se ve Španělsku v posledních letech dostalo do problémů mnoho fotbalových hvězd. Například barcelonský Lionel Messi byl odsouzen na 21 měsíců, dva roky zase dostal bývalý útočník Realu Madrid Cristiano Ronaldo. Oba se dohodli s úřady na zaplacení pokuty a vzhledem k čistému rejstříku a kratšímu trestu do vězení nemuseli.

ČTK