Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Až sedm let bez fotbalu. Byly rozdány tresty za sázkařskou aféru z roku 2013

Sport

  17:22
Praha - Je to tečka za první sázkařskou aférou v českém fotbale, který vypukla v září 2013 převážně v nižších soutěžích. Etická komise fotbalové asociace zastavila třem hráčům činnost od jednoho do sedmi let. Ostatní usvědčení už aktivně fotbal nehrají.
Korupce - ilustrační foto.

Korupce - ilustrační foto. foto: www.bbc.co.uk

Jde o sázkařskou kauzu, která se týkala ovlivněných utkání někdejší juniorské ligy, druhé ligy a poháru v letech 2012 až 2013.

Policie tenkrát pozatýkala přes deset hráčů, které podezírala ze sázení a ovlivňování vlastních zápasů. V čele organizované skupiny stál člověk z Asie, který přes zprostředkovatele na Slovensku ovlivňoval i české fotbalisty.

Disciplinární komise zahájila řízení už v roce 2013. Nemohla však rozhodnout dřív, než padne pravomocný rozsudek u soudu, což se stalo koncem loňského roku.

Kauzu projednával okresní soud ve Strakonicích, a v odvolacím řízení krajský soud v Českých Budějovicích. Zúčastněné osoby si odnesly trest podmíněného odnětí svobody s odkladem a peněžitou pokutu.

„Na základě soudem zjištěného skutkového stavu byly hráčům uloženy tresty zákazu závodní činnosti. Petr Hlaváček byl potrestán disciplinárním trestem zákazu závodní činnosti na jeden rok, Ondřej Bíro zákazem závodní činnosti na tři roky a Lukáš Křeček zákazem závodní činnosti na sedm let. Etická komise vyšla ze soudem zjištěného skutkového stav,“ oznámila ve středu fotbalová asociace.

Na fotbalové půdě případ od disciplinární komise, která přešla pod nově vzniklou Ligovou fotbalovou asociaci (LFA), převzala etická komise.

Vést disciplinární řízení bylo možné pouze se členy asociace. Ne s těmi (Jan Kosak, Michal Halama a Jan Halama), kteří během soudního procesu členství ve FAČR ukončili.

V případě obnovení členství těchto osob bude etická komise v disciplinárním řízení pokračovat.

Zvláštní je osud aktivního hráče Davida Jablonského, který je registrovaný v polské asociaci. Jeho případ byl tak předán Disciplinární komisi Mezinárodní fotbalové federace (FIFA).

„Rozumím, že řízení může někomu připadat dlouhé. Částečnou vinu na tom nese nepřízeň okolností způsobených pandemií, ale i fakt, že rozhodovat o takto závažných přečinech a tím pádem i vysokých trestech nelze brát na lehkou váhu,“ poznamenal generální sekretář fotbalové asociace Jan Pauly.

„Asociace postupuje zodpovědně a pokračujeme v aktivní spolupráci s našimi zahraničními partnery, kteří se na rozkrývání podobných situací zabývají. Chce se mi věřit, že do budoucna nalezneme třeba i novou společnou platformu pro ještě užší spolupráci s orgány činnými v trestním řízení,“ doplnil Pauly.

Od vypuknutí první aféry z roku 2013 se objevilo několik dalších případů podezřelých sázek. Naposled před dvěma týdny v souvislosti s přípravnými utkáními.

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat