23. ledna 2016 7:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Babiš napadl šéfa Synotu Valentu: Smlouva s FAČR je vyděračská. Ať Pelta mluví

Andrej Babiš zazlívá Miroslavu Peltovi, že smlouvu se Synotem nechce zveřejnit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš zazlívá Miroslavu Peltovi, že smlouvu se Synotem nechce zveřejnit. | foto: ČTK

PRAHA Miroslave Pelto, okamžitě zveřejněte smlouvu, kterou jste podepsal se šéfem titulárního sponzora první fotbalové ligy Synotu a zároveň senátorem Ivem Valentou! To vzkazuje předsedovi FAČR ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš kvůli paktu, který Synot s vedením českého fotbalu ve čtvrtek vypověděl.

„Údajně je v té smlouvě klauzule, že když se navýší daně hazardu, tak ta smlouva padá,“ vysvětloval Babiš v pátek v Poslanecké sněmovně.

„Je to bezprecedentní vyděračská smlouva a žádám, aby ji pan Pelta zveřejnil celému národu, abychom viděli, co v té smlouvě je napsané,“ zlobil se místopředseda vlády.

Babiš dále kritizoval Peltův konflikt zájmů, protože Valenta podepsal a ve čtvrtek ukončil ke konci této sezony smlouvu s Jabloncem (dále i fotbalisty Sparty a basketbalisty Nymburku), jehož je Pelta majitelem.

Josef Šural definitivně přestoupil do Sparty.
Jablonecký fotbalista Martin Pospíšil.

„Je s podivem, že když dělal smlouvu s panem Valentou pro fotbalový svaz, že dělal smlouvu i pro jeho Jablonec,“ durdil se vicepremiér.

„Synot přece není hlavním sponzorem českého fotbalu, ale stát. My tam totiž dáváme 300 milionů ročně. Proto je s podivem, že smlouva Synotu s FAČR je tajná. Nechápu, proč,“ doplnil Babiš.

Korupčník Valenta a sponzor ligy? Absurdní

Sám Valenta totiž ve čtvrtečním prohlášení o odstoupení od smlouvy se svazem řekl, že do sportu dával každý rok 120 milionů.

„Nejde o žádné unáhlené rozhodnutí. Od prosince si to analyzujeme. Ale je to jednoduchá rovnice. Když ročně do sportu dáváme 120 milionů a zároveň vám někdo skrze vyšší daň vezme 200 milionů, není tu pro tuto podporu prostor ani chuť,“ přiznal Valenta.

Svou averzi k Valentovi navíc Babiš potvrdil tím, že odchod Synotu z českého fotbalu kvituje.

„Pro mě je dost absurdní, že kyperská firma vlastněná monackým občanem a senátorem, který nás žaluje v miliardové arbitráži a byl odsouzen za korupci ve fotbale, je hlavní sponzor.“

Poukázal tak na dvouletý zákaz pro Valentu působit v českém fotbale za to, že byl jedním z aktérů korupční aféry z roku 2004.

Do eráru přibudou dvě miliardy korun

Synot se rozhodl od sponzoringu upustit kvůli změně zákona o zdanění hazardu. Od ledna 2016 jsou hrací automaty, což je doména Synotu, zdaněny 28 procenty, loterie a kurzové sázky 23 procenty.

Dosud bylo přitom zdanění dvacetiprocentní. Do eráru by to tak mělo přinést zhruba dvě miliardy korun.

Valenta, který bude na podzim kandidovat v krajských volbách na Zlínsku za Stranu soukromníků, je ve při s Babišem i kvůli dalšímu střetu zájmů.

Je totiž jedním ze senátorů, kteří dali ústavní stížnost na povinná kontrolní hlášení pro plátce DPH, což je jeden z klíčových Babišových projektů.

Fortuna liga - 30. kolo

HET liga

Tým Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 30 20 6 4 55:23 66
2. SK Slavia Praha 30 17 8 5 50:19 59
3. FK Jablonec 30 16 8 6 49:27 56
4. SK Sigma Olomouc 30 15 10 5 41:22 55
5. AC Sparta Praha 30 14 11 5 43:25 53
6. FC Slovan Liberec 30 13 7 10 37:35 46

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.