Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Babiš napadl šéfa Synotu Valentu: Smlouva s FAČR je vyděračská. Ať Pelta mluví

Sport

  7:00
PRAHA - Miroslave Pelto, okamžitě zveřejněte smlouvu, kterou jste podepsal se šéfem titulárního sponzora první fotbalové ligy Synotu a zároveň senátorem Ivem Valentou! To vzkazuje předsedovi FAČR ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš kvůli paktu, který Synot s vedením českého fotbalu ve čtvrtek vypověděl.

Andrej Babiš zazlívá Miroslavu Peltovi, že smlouvu se Synotem nechce zveřejnit. foto: ČTK

„Údajně je v té smlouvě klauzule, že když se navýší daně hazardu, tak ta smlouva padá,“ vysvětloval Babiš v pátek v Poslanecké sněmovně.

„Je to bezprecedentní vyděračská smlouva a žádám, aby ji pan Pelta zveřejnil celému národu, abychom viděli, co v té smlouvě je napsané,“ zlobil se místopředseda vlády.

Babiš dále kritizoval Peltův konflikt zájmů, protože Valenta podepsal a ve čtvrtek ukončil ke konci této sezony smlouvu s Jabloncem (dále i fotbalisty Sparty a basketbalisty Nymburku), jehož je Pelta majitelem.

Josef Šural definitivně přestoupil do Sparty.
Jablonecký fotbalista Martin Pospíšil.

„Je s podivem, že když dělal smlouvu s panem Valentou pro fotbalový svaz, že dělal smlouvu i pro jeho Jablonec,“ durdil se vicepremiér.

„Synot přece není hlavním sponzorem českého fotbalu, ale stát. My tam totiž dáváme 300 milionů ročně. Proto je s podivem, že smlouva Synotu s FAČR je tajná. Nechápu, proč,“ doplnil Babiš.

Korupčník Valenta a sponzor ligy? Absurdní

Sám Valenta totiž ve čtvrtečním prohlášení o odstoupení od smlouvy se svazem řekl, že do sportu dával každý rok 120 milionů.

„Nejde o žádné unáhlené rozhodnutí. Od prosince si to analyzujeme. Ale je to jednoduchá rovnice. Když ročně do sportu dáváme 120 milionů a zároveň vám někdo skrze vyšší daň vezme 200 milionů, není tu pro tuto podporu prostor ani chuť,“ přiznal Valenta.

Svou averzi k Valentovi navíc Babiš potvrdil tím, že odchod Synotu z českého fotbalu kvituje.

„Pro mě je dost absurdní, že kyperská firma vlastněná monackým občanem a senátorem, který nás žaluje v miliardové arbitráži a byl odsouzen za korupci ve fotbale, je hlavní sponzor.“

Poukázal tak na dvouletý zákaz pro Valentu působit v českém fotbale za to, že byl jedním z aktérů korupční aféry z roku 2004.

Do eráru přibudou dvě miliardy korun

Synot se rozhodl od sponzoringu upustit kvůli změně zákona o zdanění hazardu. Od ledna 2016 jsou hrací automaty, což je doména Synotu, zdaněny 28 procenty, loterie a kurzové sázky 23 procenty.

Dosud bylo přitom zdanění dvacetiprocentní. Do eráru by to tak mělo přinést zhruba dvě miliardy korun.

Valenta, který bude na podzim kandidovat v krajských volbách na Zlínsku za Stranu soukromníků, je ve při s Babišem i kvůli dalšímu střetu zájmů.

Je totiž jedním ze senátorů, kteří dali ústavní stížnost na povinná kontrolní hlášení pro plátce DPH, což je jeden z klíčových Babišových projektů.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...