Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Balkánská škola: Jugoslávie už není, talenty vzkvétají dál

Sport

  12:59
PRAHA - Pozoruhodná situace. Dva reprezentační týmy z šesti republik někdejší Jugoslávie včera vstoupily do světového šampionátu. Další bojoval v baráži. A čtvrtému k ní chyběl jen krůček.

Srbsko - Ghana (Lukovič vidí červenou). foto: Reuters

Srbsko a Slovinsko jsou v centru dění, byť ve včerejší premiéře pod africkým nebem uspěli jen fotbalisté z alpské země. Bosna a Hercegovina ztroskotala až v baráži na Portugalsku. A Chorvatsko, bronzové z MS 1998, zaváhalo v kvalifikaci s Anglií a Ukrajinou.

JAK SI VEDOU NÁSTUPCI JUGOSLÁVIE

SRBSKO:
- žebříček FIFA: 15. místo
- účast na MS: 10x (včetně Jugoslávie)
- největší hvězdy: Nemanja Vidič (Manchester United), Nikola Žigič (Birmingham City), Dejan Stankovič (Inter Milán)
- jak si vedli v poslední kvalifikaci: postoupili přímo, jako vítězové skupiny za sebou nechali i Francii.

CHORVATSKO:
- žebříček FIFA: 10. místo
- účast na MS: 3x
- největší hvězdy: Ivica Olič (Bayern Mnichov), Luka Modrič (Tottenham), Eduardo (Arsenal)
- jak si vedli v poslední kvalifikaci: jediný tým z nejlepší desítky žebříčku FIFA, který chybí na letošním šampionátu. Kromě suverénní Anglie ve skupině předstihla Chorvatsko po napínavém finiši i Ukrajina. 

SLOVINSKO:
- žebříček FIFA: 25. místo
- účast na MS: 1x
- největší hvězdy: Milivoj Novakovič (Kolín n. Rýnem), Robert Koren (West Bromwich)
- jak si vedli v poslední kvalifikaci: proti Česku sice získal tým Matjaže Keka ve skupině pouze bod, přesto postoupil na jeho úkor do baráže. V ní se postaral o další překvapení -vyřadil Rusko.

BOSNA A HERCEGOVINA:
- žebříček FIFA: 51. místo
- účast na MS: žádná
- největší hvězdy: Edin Džeko, Zvjezdan Misimovič (oba Wolfsburg), Vedad Ibiševič (Hoffenheim)
- jak si vedli v poslední kvalifikaci: Bosna měla blízko k postupu, nechala za sebou Belgii a Turecko. V baráži vyrovnané zápasy s Portugalskem, ale oba zápasy prohrála s favoritem 0:1.

MAKEDONIE:
- žebříček FIFA: 61. místo
- účast na MS: žádná
- největší hvězda: Goran Pandev (Inter Milán)
- jak si vedli v poslední kvalifikaci: na začátku vzbudilo mezi fanoušky nadšení vítězství nad Skotskem 1:0, ale výsledky měly potom už jen sestupnou tendenci. Po prohře 0:4 s Nizozemskem odstoupil slovinský kouč Srečko Katanec. 

ČERNÁ HORA: 
- žebříček FIFA: 64. místo
- účast na MS: žádná největší hvězda: Mirko Vučinič (AS Řím)
- jak si vedli v poslední kvalifikaci: vůbec první ostré zápasy pro nově utvořenou reprezentaci po odtržení od Srbska. V devítičlenné skupině skončila Černá Hora pátá, uhrála cenné remízy s Bulharskem a Irskem.

Rozpad země na Jadranu možná znamenal pro některé regiony ztrátu, ale z fotbalového pohledu, zdá se, nikoli. Před dvaceti lety se Franz Beckenbauer zmýlil. Když v Itálii 1990 coby kouč týmu SRN získal titul mistrů světa, prohlásil, že společný německý stát v budoucnosti ovládne světový fotbal. Nicméně jediné prvenství, které Německo od té doby získalo, byl titul mistrů Evropy z Anglie 1996.

S někdejší Jugoslávií je situace opačná. "Vypadá to, jako by se po rozpadu federace v zemích bývalého společného státu teprve začal hrát fotbal. Jsou tam hladoví po úspěchu, dávají o sobě pořádně vědět," všiml si novinář britského deníku Guardian Jonathan Wilson, který se specializuje na fotbal v zemích východní Evropy.

Dal si práci a s pomocí kolegů z bývalých republik Jugoslávie sestavil současnou "jihoslovanskou" reprezentaci. Jakou by ten ideální tým měl podobu? Šlo by o ofenzivní formaci 4 - 2 - 3 - 1.

Džeko po boku Stankoviče a Modriče
V mužstvu by byl jediný zástupce slovinského celku bez velkých hvězd, brankář Handanovič, zato by nechyběly opory Chorvatska (Čorluka, Srna, Modrič), Srbska (Vidič, Stankovič, Ivanovič) ani nejlepší střelec bundesligy Džeko z Bosny a Hercegoviny.

Tomuto týmu by soupeři velmi těžko odebírali míč, shodli se stavitelé jedenáctky snů. Odborníci však vědí, že jde o opravdový sen. A nejen proto, že země se už dávno rozpadla. Posledního úspěchu dosáhla reprezentace Jugoslávie v roce 1990, kdy tým vypadl ve čtvrtfinále MS v Itálii s Argentinou na penalty.

"Už tenkrát bylo těžké sestavit nejlepší jedenáctku, do všeho zasahovala silná novinářská a funkcionářská lobby z Bělehradu, Záhřebu, Sarajeva," upozorňuje tehdejší hvězda Dejan Savičevič. Jako Černohorec se dlouho cítil stranou zájmu.

"Pomohl mi až přestup do CZ Bělehrad. Stejné to bylo s Pančevem, ani makedonská Skopje nebyla na očích. A teď? Už slyším nářky z Bosny: Jak to, že jste zapomněli na Misimoviče z Wolfsburgu? Chorvatům by zase chyběl Olič z Bayernu. Bylo by to složité. Ale tohle mužstvo by bylo určitě silnější než to naše z roku 1990, kdy hráči nepůsobili v tak silných klubech," dodává Savičevič, který po vítězství Crvene Zvezdy v PMEZ v roce 1991 zářil v dresu AC Milán.

"Podle jmen by tento tým snů měl na postup do semifinále mistrovství světa," myslí si Radomir Antič, trenér Srbů na nynějším šampionátu, někdejší kouč Realu Madrid, Barcelony či Atlétika Madrid. "Ale je to jen hypotéza, nic víc. Podstatnější je, že se v zemích na prostoru bývalé Jugoslávie ukazuje, že bezedná studnice talentů rozdělením nikterak neutrpěla," má jasno.

„JUGOSLÁVSKÝ“ TÝM SNŮ

Semir Handanovič (Slovinsko, Udine) - Vedran Čorluka (Chorvatsko, Tottenham), Nemanja Vidič (Srbsko, Manchester United), Branislav Ivanovič (Srbsko, Chelsea), Dario Srna (Chorvatsko, Doněck) - Dejan Stankovič (Srbsko, Inter Milán), Luka Modrič (Chorvatsko, Tottenham) - Edin Džeko (BaH, Wolfsburg), Goran Pandev (Makedonie, Lazio), Mirko Vučinič (Černá Hora, AS Řím) - Eduardo (Chorvatsko, Arsenal).

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...