Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Balkánské peklo jen s domácími fandy

Řádění srbských fanoušků | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řádění srbských fanoušků | foto: Reuters

PRAHA Dopadla na něj sprška sprostých slov soupeře, který mu vyčinil za nasimulovaný pád. A přišel zkrat. Jeho ruka vylétla prudce vzhůru a neomylně sevřela soupeřova nejchoulostivější místa. Červená karta. Konec v zápase i snu o účasti na mistrovství Evropy. Každý na tribuně přitom věděl, že v žádném jiném zápase by se obránce Juventusu Zoran Mirkovič takhle hloupě vyloučit nenechal.

Jenže tohle nebyl normální zápas a Robert Jarni v tu chvíli nebyl normální soupeř. Byl chladný večer 9. října 1999, ale v krvi osmatřiceti tisíc fanoušků na stadionu v Záhřebu tepala horká krev. Chorvaté se v závěrečném duelu kvalifikace utkali s nenáviděnými Srby (tehdy hrajícími s Černohorci pod hlavičkou Jugoslávie), ti nakonec i v deseti uhráli remízu 2:2 a postoupili.

Fanoušci v Bělehradě oslavili postup na úkor rivala střelbou z pistolí a demolicí dvou tramvají. "Nepřál bych této generaci hráčů, aby zažili takové nervy jako my v Záhřebu. Bylo to odporné. Hučení, nadávky. Bylo to všechno ostatní, jen ne sport," vzpomíná potrestaný Mirkovič.

Zápasy jako nášlapná mina

Současná generace ale možná zažije podobné peklo. Ruka brazilského kanonýra Ronalda při losování kvalifikace MS 2014 si totiž pohrála s historií a do skupiny A namíchala k Makedonii a Chorvatsku právě Srbsko. Tedy stejnou trojici jako před dvanácti lety.

"Zápasy se Srbskem jsou jako nášlapná mina. Jsme lepší, ale tady nejde jen o fotbal. To samé nás bohužel čeká v Makedonii. I tam je cítit nepřátelství," řekl ihned po losu chorvatský trenér Slaven Bilič. Historická nevraživost je ale oboustranná, šestnáct let po válce rozhodně nezmizela. A to i přesto, že se na diplomatické půdě v posledních letech srbsko-chorvatské vztahy zlepšily.

V lidech ale zloba zůstává a mezi fanoušky zvlášť. Pod článkem, ve kterém Mirkovič vzpomínal na zápas z roku 1999, se objevil jasný vzkaz chorvatského fanouška s přezdívkou Karlito: "Víš, co je to vendeta? Rok 1999. My jsme nezapomněli."
Grafika - srbští a chorvatští fanoušci jsou nejobávanější v Evropě

"To je prostě naše realita. Očekává se, že se obě utkání odehrají bez fanoušků soupeře," řekl LN chorvatský novinář Dražen Krušejl.
A jeho srbský kolega Vladimir Novak přikyvuje: "Je to opravdu víc než fotbal. Všichni tu očekávají, že se svazy dohodnou s FIFA a zamezí násilnostem. Stejně jako před dvanácti lety nebo v roce 1997 v pohárovém duelu Croatie Záhřeb s Partizanem Bělehrad."

Radikální fanoušci obou týmů totiž patří k nejobávanějším v Evropě. "Konkurovat" jim snad mohou jen tábory z Polska či Ruska.
"Tohle utkání je bezpochyby maximálně rizikové. Srovnatelné by snad bylo jen klání Turecka s Kyprem. Hrát bez fanoušků jednoho z týmů není dobré, ale tady je to reálné," řekl LN bezpečnostní manažer Fotbalové asociace ČR Martin Synecký, podle kterého je pravděpodobné, že kromě policie budou nasazeny i další bezpečnostní složky obou států.

"Situace na Balkáně je problematická. Ani vysoké tresty odnětí svobody fanoušky od násilností neodrazují," vysvětluje. Pro příklad není třeba chodit daleko. Když Srbsko loni v říjnu nastoupilo v kvalifikaci o Euro v Janově proti Itálii, musel rozhodčí ukončit utkání už v sedmé minutě. Běsnící dav nešlo zastavit.

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

Vítek Starý, zpěvák Mandrage - 2. února 2018 zahájila kapela v pražském Foru... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...