Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Baník-Sparta: Nenávist, před kterou bledne i pražské derby

Sport

  18:10aktualizováno  1. května 17:08
PRAHA - Ne, není to nadsázka. Mávat fandovi ostravského Baníku před očima rudým dresem Sparty je jako dráždit býka muletou. O nenávisti mezi oběma kluby ví každý, ale kdy a proč vlastně vznikla?

Spokojení fanoušci Baníku. foto: ČTK

Měla to být jen jedna z akčních scén filmu o fotbalových chuligánech Non Plus Ultras. Bitka mezi baníkovci a sparťany na Bazalech. Na jedné straně stálo dvacet kaskadérů v rudých dresech, na druhé stovky Ostraváků, kterým velel herec Richard Krajčo.

CO ŘEKLI O RIVALITĚ

"Člověk potřebuje být na svoje město hrdý a Baník je ten, kdo za něj bojuje," říká Krajčo.

"Dodnes tady převládá názor, že se v Ostravě maká a dře na Pražáky," tvrdí Bruzl.

Jednoduchý scénář se ale neřešitelně zamotal ve chvíli, kdy měl dostat nakládačku právě Krajčo, jinak sám velký fanda Baníku. "Muselo se to tehdy zrušit, protože parta tvrdých Ostraváků řekla, že mě žádní sparťani mlátit nebudou. Marně jsme jim vysvětlovali, že je to jen ve filmu," vzpomíná Krajčo.

Úsměvná historka je důkazem, že Spartu s Baníkem nedělí jen téměř čtyři sta kilometrů, ale takřka nepřekonatelná propast. Vždyť před příběhem o nefalšované nenávisti mezi fanoušky dvou hrdých klubů, který znovu ožije v neděli na Bazalech, v jistých ohledech bledne i více než stoletá rivalita mezi Spartou a Slavií.

"Jejich vztah má mnohem delší tradici, ale od začátku je založený spíš na takovém špičkování a hecování. Naopak rivalita Sparty s Baníkem byla vždycky vyhrocenější, víc na ostří nože," vysvětluje fotbalový historik Miloslav Jenšík. Kde se tak silné antipatie vzaly? Vysvětlení se přímo nabízí: vychází totiž z historicky daného napětí mezi Prahou a Ostravou.

Tři památné zápasy mezi Spartou a Baníkem

1. Velká ostravská invaze na Letnou listopad 2003: Sparta Praha - Baník Ostrava 1:1 (76. Jun - 33. Drozd)
Proč se na utkání vzpomíná? Báječná atmosféra: Zápas sledovalo na Letné přes 20 tisíc diváků, z Ostravy jich dorazily tři tisícovky. Tak masivní podporu Baník v soutěži nikdy neměl.
Paráda Poborského: Kapitán Sparty Karel Poborský jako již několikrát předtím i potom předvedl, jak dokáže být fotbal nádherný. U rohového praporku se úchvatnou patičkou zbavil střelce prvního gólu Drozda a potom nacentroval na vyrovnávací gól.
Bestův taneček: Baník si udržel v čele soutěže šestibodový náskok před svým soupeřem a obránce Pavel Besta dal najevo radost tím, že pošlapal přímo na hřišti sparťanskou šálu. Sparťanští fanoušci mu škodolibou oslavu neodpustili a připomínali mu ji s mnohaletým odstupem i po jeho přestupu na Žižkov.

2. Kvůli Hřebíkovi se fanoušci oblékli do černého září 2005: Sparta Praha - Baník Ostrava 0:2 (23. Papadopulos, 31. Racko)
Proč se na utkání vzpomíná? Chování sparťanských příznivců: Averze vůči trenéru Jaroslavu Hřebíkovi, který na Letné nahradil populárního Františka Straku, zrovna gradovala. Na první zápas po vyhazovu kapitána Poborského dorazila část příznivců oblečená v černém a místo povzbuzování vyzývali k rezignaci nejen Hřebíka, ale i klubového šéfa Křetínského.
Konec dlouhé série: I vzhledem k tíživé atmosféře ve Spartě se povedlo Baníku po 24 letech přivézt z letenského stadionu vítězství. Na Spartě zvítězil Baník potom ještě na jaře 2005 a pomohl tím Slavii k zisku titulu.

3. Velký debakl na Bazalech říjen 2000: Baník - Sparta 1:5 (90. Baroš - 38. Labant, 43. Jarošík, 49. Obajdin, 83. Novotný, 90. Siegl)
Proč se na utkání vzpomíná? Sparťanská lekce: Nejvyšší vítězství Sparty nad Baníkem v české lize přišlo během podzimu, po němž se ostravští fotbalisté ocitli dokonce na sestupové příčce. Na konci sezony jen o čtyři body unikli pádu do druhé ligy.
Budoucí hvězdy na obou stranách: Alespoň čestný gólový úspěch zaznamenal za Ostravu tehdy osmnáctiletý útočník Milan Baroš. Hru Sparty zase řídil v záloze jeho vrstevník Tomáš Rosický. Z obou se za pár let stali klíčoví muži reprezentace.

"Dodnes tady převládá názor, že se v Ostravě maká a dře na Pražáky. Lidé mají pocit, že Praha měla vždy všechno jednodušší," říká dlouholetý ostravský novinář a dnes mluvčí Baníku Igor Bruzl. Zatímco v Praze se Ostravanům smějí kvůli místnímu dialektu, hornické minulosti a špinavému městu, z druhé straně řeky Moravy se zase vracejí posměšky o Pepících.

Kořeny rivality sahají do 80. let
A uprostřed toho všeho je Sparta jako kdysi protežovaný klub. "Právě Sparta v očích Ostraváků symbolizuje Prahu nejvíc," tvrdí Bruzl. Ve městě, kde je krása ukryta hodně hluboko, je fotbal logicky tím nejjednodušším způsobem, jak se vůči neoblíbené Praze vymezit.

"Moc toho tady nemáme. Těžko řeknete, že jedete do Ostravy třeba za divadlem. Náš symbol je Baník. Člověk potřebuje být na svoje město hrdý a právě Baník je ten, kdo za něj bojuje," popisuje Krajčo. Doby, kdy postavit na Bazalech auto s pražskou poznávací značkou bylo neuváženým hazardem, jsou sice minulostí, ale napětí přetrvalo.

"Sám jsem vždy přemýšlel, kde se ta řevnivost vzala. Možná je to tím, že to tam neberou jako boj Baníku se Spartou, ale spíš Ostravy s Prahou," přemýšlí legendární útočník Sparty Václav Mašek. I proto se zřejmě jako první zrodila nenávist mezi fanoušky. Teprve pak přišla rivalita na hřišti.

Vzhledem k objektivitě je také třeba dodat, že největší emoce vzbuzuje souboj spíše v Ostravě. Pro sparťany bylo vždy odhodlání baníkovců něčím exotickým. Něčím, čemu tak úplně nerozuměli. "Tušil jsem, že ten vztah je hodně složitý, ale překvapilo mě, že taková rivalita pojí Baník jen se Spartou," kýve hlavou člen dozorčí rady Jakub Kahoun, který se shodou okolností do Ostravy před osmi lety přestěhoval z Prahy.

Říká se, že ten, kdo se v Ostravě nenarodil, nikdy dobře nepochopí, co pro hrdé město na severu Moravy bitva se Spartou znamená. Kahounovi se to částečně podařilo. "Začátky jsme tehdy neměli jednoduché. Všechny spory ale najednou ustaly ve chvíli, když přijela Sparta. To jsem si poprvé uvědomil, co ten zápas pro Ostravu znamená," vzpomíná Kahoun na dobu, kdy Baník koupil Tomáš Petera.

Jiskření mezi oběma kluby přitom nemá dlouhou historii, byť dnes celá Ostrava svorně tvrdí, že rivalita se Spartou trvá odnepaměti. Její kořeny ve skutečnosti sahají zhruba do začátku 80. let. Baník tehdy dva roky po sobě slavil mistrovský titul a z provinčního klubu se definitivně stal sebevědomý tým.

"Když se Ostrava začala tlačit do čela, musela se vymezit vůči těm nejlepším. A Sparta v té době lize jasně vládla," vzpomíná Jenšík. Nenávist na tribunách se ještě vyostřila v posledních letech, když Baník přidal další titul.

VŠE O DUELU BANÍK-SPARTA V PÁTEČNÍM VYDÁNÍ DENÍKU LN A NA WWW.LIDOVKY.CZ/SPORT

- 3 strany před ligovým zápasem roku
- názory fanoušků
- rozhovor s Miroslavem Matušovičem
- jak hráči Sparty vzpomínají na své ostravské angažmá

"Kdysi stačilo porazit Spartu a nepodařená sezona byla zapomenuta. Teď je to ale jiné," všímá si Bruzl. "Ze Sparty je rovnocenný soupeř a lidé cítí, že Baník může být konečně lepší." Jestli se to Baníku v neděli podaří, je ve hvězdách. Ale na jedno si klidně vsaďte. Až v příští sezoně Sparta znovu dorazí na Bazaly, Ostrava bude opět vzhůru nohama.

Autor:

Mohlo by vás zajímat