25. září 2011 15:45 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Barcelona poprvé prodala prostor na dresu

Útočník Barcelony David Villa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Útočník Barcelony David Villa | foto: ČTK

BARCELONA Členové barcelonského klubu posvětili kontroverzní sponzorskou smlouvu s katarskou investiční společností, díky níž si tým z katalánské metropole vydělá během pěti let 170 milionů eur (4,2 miliardy korun). Barcelona si za smlouvu vysloužila kritiku, neboť mimo jiné vyměnila na dresech logo dětského fondu UNICEF za takzvanou Qatar Foundation a dostává tak peníze od režimu, jenž je na štíru s dodržováním lidských práv.

Členové Barcelony nicméně na sobotním generálním shromážděním dali rekordnímu kontraktu jasnou zelenou. Pro se vyslovilo 697, proti bylo 76 členů a 36 odevzdalo prázdné lístky. Za smlouvu s Katarem lobboval především prezident Barcelony Sandro Rosell, jenž začíná svou druhou sezonu ve funkci. Podle něj jsou tyto peníze nutné k vylepšení finanční situace klubu a k jeho sportovnímu vývoji.

"Byl bych rád, kdyby to mohlo být jinak a dres Barcelony by mohl být bez reklam. Ale nejde to, naši soupeři by nás převálcovali," uvedl Rosell. Logo UNICEF, za jehož užívání navíc Barcelona dětskému fondu OSN platila 1,5 milionu eur ročně, se na dresu přesunula na záda pod jmenovku hráče. Na hrudi aktuálních vítězů Ligy mistrů se skví nápis Qatar Foundation.

Viceprezident Barcelony Javier Faus uvedl, že peníze z Kataru jsou bezpodmínečně nutné k tomu, aby Barca naplnila své motto "Víc než jen klub". "Je pravda, že v Kataru se nechovají dobře k přistěhovalcům. Neliší se to ale moc od toho, co se děje tady. Oni (Katařané) si to uvědomují a pracují na tom," dodal Faus.

Členové zároveň schválili účetnictví klubu za minulou sezonu a rozpočet na tu aktuální. Barcelona v minulém ročníku zaznamenala ztrátu 9,3 milionu eur, což bylo o polovinu méně než se očekávalo. Výnosy vzrostly o 14 procent na rekordních 473 milionů eur.

Od této sezony očekávají v Barceloně zisk 20,1 milionu eur, přičemž výnosy by měly činit 461 milionu eur. Pokud by nicméně svěřenci Pepa Guardioly obhájili letošní triumf v Lize mistrů, přinesli by tím do pokladny Barcelony ještě o 30 milionů víc. Barcelona je jedním ze čtyř klubů ve španělské lize, který vlastní jeho členové. Dalšími jsou Real Madrid, Bilbao a Osasuna.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!