Barcelona rozstřílela Bilbao, Atlético prohrálo v derby s Realem

21:58aktualizováno  2. prosince 0:01
BARCELONA - Fotbalisté Bilbaa utrpěli před čtvrtečním domácím utkáním Evropské ligy se Spartou ve španělské lize debakl 1:5 s Barcelonou. Lídr soutěže vyhrál již třináctý z úvodních čtrnácti duelů a vede tabulku o šest bodů. Druhé Atlético Madrid, které se představí ve čtvrtek v EL v Plzni, totiž prohrálo derby s Realem 0:2.

Fotbalista Realu Madrid Fábio Coentrao (vpravo) a Juanfran z Atlétika Madrid foto: Reuters

Barcelona se dostala do vedení nad Bilbaem ve 21. minutě, kdy se z dorážky trefil stoper Piqué, další branku přidal hned tři minuty nato nejlepší ligový střelec Lionel Messi. Těsně před půlí zvýšil Adriano a v 57. minutě upravil už na 4:0 Fábregas. V 65. minutě sice snížil Ibai Gómez, jenže krátce poté přidal další gól Messi.

Argentinec tak zaznamenal už 84. branku v kalendářním roce a na dostižení absolutního rekordmana Němce Gerda Müllera mu chybí již jen jeden zásah. Barcelona startem pod novým trenérem Titem Vilanovou dovršila vůbec nejúspěšnější úvod sezony v historii španělské ligy. Předčila bilanci Realu Madrid, který měl po 14. kole v sezoně 1991/92 dvanáct výher a dvě remízy, protože body za remízu ztratila jen jednou.

Atlético vstupovalo do očekávaného městského derby s osmibodovým náskokem na třetí Real a s ambicí změnit obvyklý scénář vzájemných duelů. Úřadující vítěz Evropské ligy totiž čeká na výhru nad "Bílým baletem" už od roku 1999 celkem 23 utkání, v posledních osmi duelech dokonce prohrál.

Svěřenci trenéra Josého Mourinha ale konec série nepřipustili. Do vedení se dostali už v 16. minutě, kdy brankáře Courtoise prostřelil z přímého kopu Ronaldo. Portugalský útočník o padesát minut později nahrál Özilovi na druhou branku, o další trefy ho připravily tyč a břevno.

Výsledky 14. kola španělské ligy

Getafe - Málaga 1:0 (56. Lopo)

Valencie - San Sebastian 2:5 (2. a 73. Soldado - 44. De la Bella, 57. Mikel González, 64. Irfán, 83. Agirretxe, 90.+1 Vela z pen.)¨

FC Barcelona - Bilbao 5:1 (24. a 70. Messi, 21. Piqué, 45. Adriano, 57. Fábregas - 65. Ibai Gómez)

Real Madrid - Atlético Madrid 2:0 (16. Ronaldo, 66. Özil)