Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Barcelona v průšvihu: její nový sponzor platí i Hamás a Hizballáh

Sport

  17:57
BARCELONA/PRAHA - Z největší sponzorské smlouvy vůči jednomu klubu v historii fotbalu se může stát jedna z největších ostud. Novým sponzorem katalánského gigantu FC Barcelona se v minulých dnech stala nadace Qatar Foundation. Ta je ale údajně hlavním podporovatelem palestinské teroristické organizace Hamás.

FC Barcelona - FC Kodaň (David Villa, vlevo, a Lionel Messi) foto: Reuters

Byla to nečekaná zpráva. V pátek 10. prosince oznámilo nové vedení fotbalového klubu FC Barcelona, že podepsalo pětiletý reklamní kontrakt s nadací Qatar Foundation na pět za celkem 165 milionů eur (téměř 4 miliardy korun). To z dohody udělalo největší sponzorskou smlouvu v historii a pro Katar to znamenalo další zviditelnění - vždyť o týden dříve získala malá země v Perském zálivu i pořadatelství fotbalového MS 2022.

Rok 2010 v obrazech

Navíc katalánský gigant se k tomuto kroku odhodlal poprvé ve více jak stoleté historii. Dosud nosili Messi a spol. na dresech jen nápis UNICEF (od roku 2006) a dělala tak reklamu Dětskému fondu této nadace. Navíc ročně platila OSN 1,5 milionů eur.

HAMÁS A HIZBALLÁH

Hamás - palestinské islamistické militantní hnutí, které vzniklo v roce 1987 jako odbočka egyptských Muslimských bratří Al-Madžama Al-Islami.

Hizballáh - libanonská šiítská politická a militantní teroristická organizace.

Nyní se ale nečekaný obchod může změnit v mezinárodní ostudu. Podle izraelského deníku Maariv totiž Qatar Foundation řídí známý terorista Jusúf Al-Karadáví a skrze ní poslední dva roky financuje palestinskou organizaci Hamás a taktéž libanoskou teroristickou skupinu Hizballáh. Problémem se již začala zabývat také izraelská vláda, která tlačí na španělského šampiona z posledních dvou sezon, aby smlouvu zrušil.

Tlaky na nové vedení katalánského klubu vyvíjejí již od podpisu smlouvy fanoušci a také legendy v čele s Johanem Cruiffem, který nového prezidenta Sandra Rosella několikrát přes média ostře zkritizoval.

KDO JSOU ...

Jusúf Abdalláh al-Karadáví (narozen 1926)
Jusúf Abdalláh al-Karadáví.
- katarský islámský teolog, právník, kazatel a publicista egyptského původu. Své komentáře vysílá prostřednictvím pravidelného pořadu na televizní stanici al-Džazíra a patří k nejuznávanějším morálním autoritám islámského světa. Schvaluje sebevražedné atentáty proti lidem, které považuje za nepřátele islámu.

- v roce 2008 se umístil na třetím místě v anketě o nejvýznamnější intelektuály současnosti pořádané americkým časopisem Foreign Policy.

Qatar Foundation
Prezident Barcelony Sandro Rosell (vpravo) při podpisu smlouvy.
- jedná se o soukromou neziskovou organizaci, založenou v roce 1995 šejkem Hamadem Bin Khalifou Al Thanim. Společnost si klade za cíl podporovat rozvoj vědy a vzdělání
- nadace již zřídila několik vzdělávacích městeček s akademickým, univerzitním a sportovním programem, či Katarský vědecko-technologický park, umožňující výzkum 21 společnostem z celého světa (design, informační a telekomunikační technologie, lékařství...).
- na největší televizní stanici arabského světa, Al Jazeera, financuje vysílání speciálního programu pro děti. Nezanedbatelnou součástí činnosti organizace je také podpora místního rozvoje.

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat