Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Barcelona v průšvihu: její nový sponzor platí i Hamás a Hizballáh

Sport

  17:57
BARCELONA/PRAHA - Z největší sponzorské smlouvy vůči jednomu klubu v historii fotbalu se může stát jedna z největších ostud. Novým sponzorem katalánského gigantu FC Barcelona se v minulých dnech stala nadace Qatar Foundation. Ta je ale údajně hlavním podporovatelem palestinské teroristické organizace Hamás.

FC Barcelona - FC Kodaň (David Villa, vlevo, a Lionel Messi) foto: Reuters

Byla to nečekaná zpráva. V pátek 10. prosince oznámilo nové vedení fotbalového klubu FC Barcelona, že podepsalo pětiletý reklamní kontrakt s nadací Qatar Foundation na pět za celkem 165 milionů eur (téměř 4 miliardy korun). To z dohody udělalo největší sponzorskou smlouvu v historii a pro Katar to znamenalo další zviditelnění - vždyť o týden dříve získala malá země v Perském zálivu i pořadatelství fotbalového MS 2022.

Rok 2010 v obrazech

Navíc katalánský gigant se k tomuto kroku odhodlal poprvé ve více jak stoleté historii. Dosud nosili Messi a spol. na dresech jen nápis UNICEF (od roku 2006) a dělala tak reklamu Dětskému fondu této nadace. Navíc ročně platila OSN 1,5 milionů eur.

HAMÁS A HIZBALLÁH

Hamás - palestinské islamistické militantní hnutí, které vzniklo v roce 1987 jako odbočka egyptských Muslimských bratří Al-Madžama Al-Islami.

Hizballáh - libanonská šiítská politická a militantní teroristická organizace.

Nyní se ale nečekaný obchod může změnit v mezinárodní ostudu. Podle izraelského deníku Maariv totiž Qatar Foundation řídí známý terorista Jusúf Al-Karadáví a skrze ní poslední dva roky financuje palestinskou organizaci Hamás a taktéž libanoskou teroristickou skupinu Hizballáh. Problémem se již začala zabývat také izraelská vláda, která tlačí na španělského šampiona z posledních dvou sezon, aby smlouvu zrušil.

Tlaky na nové vedení katalánského klubu vyvíjejí již od podpisu smlouvy fanoušci a také legendy v čele s Johanem Cruiffem, který nového prezidenta Sandra Rosella několikrát přes média ostře zkritizoval.

KDO JSOU ...

Jusúf Abdalláh al-Karadáví (narozen 1926)
Jusúf Abdalláh al-Karadáví.
- katarský islámský teolog, právník, kazatel a publicista egyptského původu. Své komentáře vysílá prostřednictvím pravidelného pořadu na televizní stanici al-Džazíra a patří k nejuznávanějším morálním autoritám islámského světa. Schvaluje sebevražedné atentáty proti lidem, které považuje za nepřátele islámu.

- v roce 2008 se umístil na třetím místě v anketě o nejvýznamnější intelektuály současnosti pořádané americkým časopisem Foreign Policy.

Qatar Foundation
Prezident Barcelony Sandro Rosell (vpravo) při podpisu smlouvy.
- jedná se o soukromou neziskovou organizaci, založenou v roce 1995 šejkem Hamadem Bin Khalifou Al Thanim. Společnost si klade za cíl podporovat rozvoj vědy a vzdělání
- nadace již zřídila několik vzdělávacích městeček s akademickým, univerzitním a sportovním programem, či Katarský vědecko-technologický park, umožňující výzkum 21 společnostem z celého světa (design, informační a telekomunikační technologie, lékařství...).
- na největší televizní stanici arabského světa, Al Jazeera, financuje vysílání speciálního programu pro děti. Nezanedbatelnou součástí činnosti organizace je také podpora místního rozvoje.