Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Policejní razie kvůli Barceloně: další obvinění z korupce, Real jako poškozený

Fotbalová Barcelona mezi podezřelými. V kauze údajného ovlivňování rozhodčích. foto: Profimedia.cz

Joan Laporta, prezident fotbalové Barcelony, v průběhu roku jakákoli pochybení i nařčení z korupce odmítal. V emotivním prohlášení v dubnu dokonce přesvědčoval: „Jde o jeden z historicky největších útoků na náš klub. Chtějí nás zdiskreditovat.“ Sledovaná kauza však nyní nabrala nový rozměr.
  17:52

Podle čerstvých zpráv ze Španělska totiž úřady vyšetřování údajného ovlivňování rozhodčích rozšířily a katalánský klub je kvůli „aktivnímu úplatkářství“ nyní oficiálně mezi podezřelými. Vyplývá to ze soudního dokumentu, do nějž měli možnost nahlédnout novináři z agentury Reuters.

Policisté zároveň ve čtvrtek prohledali kanceláře komise rozhodčích v sídle španělské fotbalové federace (RFEF) v Madridu, kde pátrali po možných důkazních materiálech.

A nepřehledné vyšetřování, které se v různých fázích táhne od začátku letošního roku a které v posledních týdnech ve Španělsku zastínil skandál okolo bývalého šéfa tamního fotbalu Luise Rubialese, pokračuje.

Podle státního zastupitelství Barcelona mezi lety 2001 a 2018 převedla takřka 7,3 milionů eur, což je v přepočtu téměř 200 milionů korun, na účet společnosti patřící tehdejšímu viceprezidentovi španělské komise rozhodčích Josému Maríovi Enríquezovi Negeirovi.

Zatímco soudce případu Joaquín Aguirre López v září uvedl, že Barcelona mohla v průběhu let těžit ze „systematické korupce“, samotný klub i bývalý druhý muž komise rozhodčích Enríquez Negeira, který je rovněž obviněn, takové zprávy vyvracejí.

Převod peněz přitom obě strany přiznaly.

„Nejednalo se ovšem o úplatky, nýbrž o platby za konzultace technického rázu, které jsou ve velkých klubech zcela běžné. Všechno bylo zcela transparentní,“ přesvědčoval Laporta, současný prezident Barcelony.

Obvinění jsou také dva z jeho předchůdců: Josep Maria Bartomeu a Sandro Rossell. Na stranu poškozených se naopak nově přidal Real Madrid, největší rival Katalánců.

Pro Barcelonu, jež v uplynulých letech opakovaně řeší monstrózní ekonomické trable, jde o další reputační šrám, který se například podle britského Telegraphu záhy může proměnit klidně i v existenční problém.

Vlastní nezávislé šetření navíc už na jaře rozjela také Evropská fotbalová unie (UEFA), která může podle řádů potrestat kluby, jimž se ovlivňování zápasů prokáže v uplynulých šestnácti letech, ročním zákazem startu v Lize mistrů.

Ani k jednomu však zatím nedošlo.

Přesto UEFA v prohlášení na začátku července varovala: „Vyhrazujeme si právo Barcelonu v případě potvrzení závažných obvinění potrestat v budoucnu.“

Třeba už příští rok?

Autor:

Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?
Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?

Mražené produkty od Nowaca jsou navrženy pro snadnou a rychlou přípravu. Jsou tak naprosto ideální, když k vám přijde nečekaná návštěva nebo už...