10. října 2011 15:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Baroš je z formy. Až příliš mu ubývají góly

Česko - Španělsko (Baroš). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česko - Španělsko (Baroš). | foto: ČTK

PRAHA Z někdejší slávy se nedá žít věčně, na vlastní kůži to poznává Milan Baroš. Ve fotbalové reprezentaci se stal po páteční porážce se Španělskem nejkritizovanějším členem sestavy. Pověst nejlepšího střelce mistrovství Evropy 2004 u fanoušků už přestala zabírat. „Baroš ven!“ dali na Letné hromadným skandováním zřetelně najevo, že s hráčem Galatasaraye Istanbul ztratili trpělivost a dávno pro ně není modlou.

Názor trenéra Michala Bílka tím neovlivnili. „Nepřestanu s ním počítat kvůli tomu, když se zrovna v tomto utkání neprosadil. Nemůžu také souhlasit s tím, že na něj lidi řvali. Milan Baroš není hráč, který by si takovou reakci zasloužil.“ Je proto pravděpodobné, že se Baroš opět objeví na hřišti také při zítřejším zápase v Litvě, který Česko nesmí prohrát, pokud si chce udržet naději na postup z kvalifikační skupiny do baráže.

Důvěrou trenéra si může být Baroš jistý, svojí formou ale určitě ne. Při pohledu na statistiky je patrné, že jeho příspěvek pro národní tým vytrvale slábne. Pokud rozdělíme jeho kariéru na dvě části do turnaje, který mu udělal největší reklamu, a po něm, zjistíme, že v prvním období do Eura 2004 se zaskvěl 21 góly během 30 zápasů. Po bronzovém šampionátu se Barošova produktivita zhoršovala. Do současnosti stihl přidat už jen 19 tref, ačkoliv k tomu měl prostor v dalších 53 zápasech.

GRAFIKA: Barošova forma

Grafiku zvětšíte kliknutí

Za posledních pět let také dokázal jen jednou rozšířit reprezentační bilanci víc než jedním gólem ročně. Tak nevypadá vizitka obávaného kanonýra. V posledních dvou kvalifikačních zápasech navíc dráždil fanoušky svým projevem na hřišti, řada jeho akcí skončila pádem na zem, rozpřaženýma rukama a vyčítavým pohledem k rozhodčímu.

Na pošramocené Barošově imagi se podepsala řada skandálů, které nesouvisí s jeho vystupováním na hřišti. Kvůli účasti na večírku s několika dalšími spoluhráči po porážce se Slovenskem byl před dvěma lety z národního týmu vyloučen, i když se vzápětí vrátil zpátky. Pověst hráče, na kterého se lepí problémy, se už těžko zbaví.

O FOTBALOVÉ REPREZENTACI ČTĚTE VÍCE

Manažer ostravského Baníku Verner Lička, který stál u počátků Barošovy kariéry, si myslí, že se na dojmu z Barošova působení projevil celkový pokles kvality českého mužstva. „Utkání proti Španělsku mu nevyšlo, to nemá cenu zapírat. Kdyby se ale stal opak, dalo by se to brát vlastně jako zázrak. V roli útočníka je závislý na projevu celého mužstva a kvalita v záloze, která by mu měla připravovat situace, už prostě není taková jako dřív.“

Ale ani Barošova výkonnost není taková jako v minulosti. Zatímco v počátcích svého působení dokázal zanechat lepší dojem v reprezentaci než v klubu, dnes se už o ničem takovém mluvit nedá. „Byl nadupaný a sílu mu dodávala vysoká zápasová zátěž z Liverpoolu, který patřil v té době mezi evropskou top špičku. Dnes už působí čtvrtým rokem v Galatasarayi, které není na tak vysoké úrovni,“ analyzuje Lička. V jakém rozpoložení se Baroš nachází? Z jeho úst se to nedozvíte. S novináři nemluvil ani po porážce se Španělskem, ani při včerejším odletu do Litvy.

Zřejmě to však neznamená, že by se ocitl uvnitř týmu pod tlakem. „Negativní reakce diváků naši náladu vůbec neovlivnily,“ prohlásil kapitán Tomáš Rosický. Také Lička si myslí, že pro Baroše je důležitá hlavně pohoda uvnitř týmu, a nikoliv tlak zvenčí. „Znám ho. Kdyby se necítil dobře v partě, tak by se na to vykašlal.“ To zatím nehrozí. Baroš proto ještě dostane šanci napravit předchozí nezdary.