20. října 2008 11:05 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Baroš nahrávačem, Nedvěd opět nevyhrál

Pavel Nedvěd (vpravo) v zápase s Neapolí dřel, na výhru to nestačilo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Nedvěd (vpravo) v zápase s Neapolí dřel, na výhru to nestačilo. | foto: AFP

PRAHA Reprezentační povinnosti mají fotbalisté za sebou a tak tento víkend opět ovládly ligové soutěže. A A rozhodně bylo na co koukat. Gólově se znovu prosadil obr ze Smetanovy Lhoty Jan Koller v dresu Samary, Milan Baroš připravil svým spoluhráčům dvě branky. Nedařilo se naopak duo Grygera-Nedvěd a také Tomáši Ujfalušimu, který se zranil.

Pět. Tolik gólů již na jaře nasázel soupeřovým brankářům nejlepší reprezentační kanonýr historie Jan Koller. Stalo se tak v polovině zápasu s FK Moskva, kdy se tradičně hlavou nemýlil. Domácí nakonec vedení neudrželi, ještě do poločasu vyrovnal na konečných 1:1 Bracamonte. Samara tak stále útočí na Pohár UEFA, když má stejně bodů jako pátý Zenit Petrohrad, poslední případný ruský pohárový účastník.

Ostrostřelec Milan Baroš se proměnil ze zakončovatele akcí spoluhráčů v nahrávače. Při výhře 3:0 nad Trabzonsporem připravil dvě branky pro Ardana Turana a Lincolna. Nadále se nedaří jeho parťákovi z reprezentace Martinu Feninovi. Frankfurt podlehl 0:2 Leverkusenu a stále mu tak patří poslední příčka v německé Bundeslize. Mladý kanonýr spálil další dvě gólové šance. Na opačném pólu tabulky se vyhřívá Hamburk, kterému šéfuje David Jarolím. První místo udržel tým z přístavního města i přes překvapivou domácí remízu 1:1 se Schalke. Po třech týdnech se ligové výhry dočkal také Bayern Mnichov, když brankou Kloseho zvítězil 1:0 na hřišti Karlsruhe.

Ujfaluši zraněn, řádění milánských týmů, Chelsea si zastřílela na hřišti Middlesbrough
Také dalším krajánkům se dařilo se střídavými úspěchy. Tomáš Ujfaluši nedohrál vyhecované derby s Realem Madrid. "Bílý balet" nakonec stadion Vicente Calderóna dobyl a zvítězil 2:1 brankou v šesté minutě nastavení. Zápas kromě tří branek a zranění kapitána české reprezentace přinesl také dvě červené karty. Zvedla se Barcelona, výhru 1:0 na hřišti kousavého baskického Bilbaa ji přinesla trefa Kamerunce Eto´a.

V Serii A pokračuje trápení Juventusu a AS Řím. "Stará dáma" padla na hřišti Neapole 2:1, u prvního gólu Slováka Hamšíka "asistoval" český obránce Juve Zdeněk Grygera. Neprosadil se ani Pavel Nedvěd, i když odehrál celé utkání. Tým ze severu Itálie tak po čtyřech zápasech bez výhry klesl až na 12. místo tabulky. Ještě hůře na tom je AS Řím, které po demolici od Interu Milán okupuje 14. místo. Svěřenci José Mourinha rozdrtili ofenzivně laděnou partu kolem kapitána Tottiho na jeho hřišti 4:0. Dvěma góly se blýskl hvězdný Švéd Zlatan Ibrahimovič. Důvod se opět usmívat má "božský" Brazilec Ronaldinho. Další zápas v základní sestavě "Rossonerri" oslavil taktéž dvougólovým večerem a táhne tak Jankulovskiho a spol. po špatném začátku ligy tabulkou nahoru. AC Milán je po výhře 3:0 nad Janovem nyní již na 6. místě Serie A.

Anglické Premier League dál vládne duo Chelsea-Liverpool.
Oba giganti ale došli k dalšímu ligovému triumfu rozdílně. Chelsea i bez Petra Čecha v brance vedla na hřišti nebezpečného Middlesbrough po 67. minutách 5:0 a domácí byli zralí na ručník. Kdyby měl kouč Gareth Southgate možnost vzít si jako v hokeji time out, jistě by jej využil. Jeho mladá defenziva byla naprosto v rozkladu. "Blues" nakonec notně ubrali plyn a hráče Borou ušetřili od ještě větší ostudy.

To Liverpool prohrával na Anfield Road s Wiganem 0:1 a 1:2, aby se po devadesáti minutách hry přece jen radoval z výhry 3:2. Tři body za vítězství si připsali také fotbalisté Arsenalu a Manchesteru United. Prvně jmenovaní porazili 3:1 Everton, Ronaldo a spol. si s chutí zastříleli proti West Bromwichi, když tým Romana Bednáře smetli 4:0.

Nadílka špičkového fotbalu nekončí. Již zítra pokračuje osmi zápasy třetího kola slavná Liga mistrů. Fotbaloví fanoušci dlouho strádat nebudou...