14. dubna 2015 12:05, aktualizováno  18:51 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Berbr znovu v akci. Baroše odstavit, mluví do rozhodování disciplinárce

Roman Berbr | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Roman Berbr | foto: Mafra - Michal Šula

PRAHA Podnět disciplinární komisi k zahájení řízení ohledně ostrých vyjádření Milana Baroše podal místopředseda výkonného výboru Roman Berbr, který nyní čelí nařčení z ovlivňování fotbalové disciplinárky. „Žádný nátlak nevyvíjím,“ odmítá.

„Podnět podaný směrem k disciplinární komisi Fotbalové asociace ČR na prošetření výroků pana Milana Baroše po utkání Baník Ostrava - Viktoria Plzeň rozhodně neznamená snahu o jakékoliv ovlivnění a zasahování do jejího svobodného a nezávislého rozhodnutí. Takové tvrzení je zcela vytrženo z kontextu a odmítám, že bych na disciplinární komisi vyvíjel nátlak,“ uvedl Berbr v oficiálním prohlášení.

Deník Sport zveřejnil jeho e-mail adresovaný předsedovi disciplinární komise Richardu Bačkovi. Právě tímto způsobem Berbr podnět podal.

„Jedná se o dosud nevídaný krok hráče vůči vedení FAČR, a proto žádám disciplinární komisi FAČR, aby okamžitě zastavila činnost hráči Milanu Barošovi a zahájila vyšetřování,“ citoval deník Berbrův e-mail.

A korespondence pokračovala: „Jestliže pan Baroš nazývá český fotbal ‚žumpou‘, očekávám konkrétní důvody. A jestliže pan Baroš podněcuje fotbalové prostředí a veřejnost k revoluci proti vedení FAČR, očekávám totéž. Předem upozorňuji, že k tak závažným výrokům nemůže stačit pohled pana Baroše na výkon rozhodčích, a za posledních dvacet let nepamatuji takovýto útok vůči členům výkonného výboru FAČR. Chci vás jen, pane předsedo, požádat o ochranu fotbalu a jeho čelních představitelů, a ne neustále lavírující postoj na bázi ‚Co by tomu řekli novináři’.“

O co v kauze jde?

Baroš, který je druhým nejlepším střelcem v historii české reprezentace a největším jménem v české lize, spustil kritiku po porážce Ostravy proti Plzni (0:2). Názory prezentoval na sociální síti Twitter.

  • Vzkaz č. 1, připojený k fotografii, na které je Baroš se svým synem: „Tohle je víc než korupce.“
  • Vzkaz č. 2: „Moc teď nepíšu! Ale prosím, vychovávejte své děti k tomu, aby byl sport sportem a ne tou žumpou, co tady ve fotbale teď máme!“
  • Vzkaz č. 3: „Pojďme cinkat klíčema za Dášu a za Berbra, můžem to změnit. Já tomu věřím.“

Pro úplnost: „Dáša“ je členka výkonného výboru FAČR a předsedkyně komise rozhodčích Dagmar Damková a „Berbr“ je místopředseda výkonného výboru FAČR Roman Berbr.

Ostrava čelila penaltě, kterou rozhodčí nařídil za to, že obránce Luka Lučič viditelně zatáhl za dres pronikajícího útočníka Aidina Mahmutoviče. Je ovšem pravda, že sudí v utkání chyby dělali, třeba špatně posoudili několik ofsajdových situací na obou stranách.

Proti Plzni měl Milan Baroš hodně příležitostí se vztekat na rozhodčí...

Proti Plzni měl Milan Baroš hodně příležitostí se vztekat na rozhodčí...

Disciplinární komise následně s Barošem zahájila řízení. Ostravského útočníka si pozvala na čtvrteční (16. dubna) zasedání komise, aby své výroky vysvětlil.

Místopředseda výkonného výboru a jeden z nejmocnějších lidí českého fotbalu Berbr na podání podnětu měl právo. Jinak je ovšem disciplinární komise nezávislým orgánem, který nikdo ovlivňovat nesmí.

„Mám jediný zájem: aby disciplinární komise důsledně prošetřila všechny zmíněné výroky pana Milana Baroše, jeho narážky na korupci a výzvy směrem do fotbalového hnutí k revoluci proti vedení FAČR,“ vysvětlil Berbr v prohlášení.

A dodal: „Proto jsem zvědav také na všechny předložené důkazy pana Milana Baroše, protože jeho vyjádření považuji za závažná, zásadním způsobem poškozující český fotbal a především nejvyšší soutěž jako takovou. V žádném případě disciplinární komisi neupírám její nezávislost a všem jejím členům přeji - nejenom v případě řízení s panem Milanem Barošem - zcela svobodné rozhodnutí.“

Disciplinární komise

„Disciplinární komise registruje zvýšenou mediální aktivitu kolem tohoto případu. Chci ubezpečit za sebe - a po téměř dvou letech společné práce si dovolím mluvit i za ostatní členy komise -, že naše rozhodování také v tomto případě bude probíhat stejně jako všechna předchozí obdobná jednání. Vždy případy posuzujeme podle platného disciplinárního řádu, v kontextu s jinými obdobnými případy a pochopitelně i podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Po celé funkční období je to stejné - nevnímáme to, co se kolem našich případů děje, řídíme se jen svými pocity, a proto se necítíme nikdy a ničím ovlivňováni.“

Richard Baček, předseda disciplinární komise FAČR

pesPetr Šedivý

Fortuna liga - 30. kolo

HET liga

Tým Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 30 20 6 4 55:23 66
2. SK Slavia Praha 30 17 8 5 50:19 59
3. FK Jablonec 30 16 8 6 49:27 56
4. SK Sigma Olomouc 30 15 10 5 41:22 55
5. AC Sparta Praha 30 14 11 5 43:25 53
6. FC Slovan Liberec 30 13 7 10 37:35 46