Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Berbr zvažuje kandidaturu. Návrh Slavie na úřednickou vládu označil za mimozemskou

Sport

  14:28
PRAHA - Druhý místopředseda Fotbalové asociace ČR Roman Berbr připustil, že zvažuje kandidaturu na šéfa FAČR, zároveň se ale hledá i jiná varianta. Na valné hromadě 2. června v Praze měl post obhajovat předseda asociace a dosud jediný oficiální kandidát Miroslav Pelta, který je ale kvůli kauze s možným zneužitím dotací ministerstva školství na sport ve vazbě.

Druhý místopředseda FAČR za Čechy Roman Berbr. foto: ČTK

Berbr předpokládá, že do páteční uzávěrky přihlášek přibudou ještě další kandidáti. „Kandidátky na mě jako na předsedu na asociaci leží. Otázkou je, zda je podepíšu. Hledáme i jinou variantu,“ řekl na tiskové konferenci po mimořádném zasedání výkonného výboru Berbr.

Na otázku, zda si umí představit kandidaturu vazebně stíhaného Pelty, odpověděl: „V tomto momentu je to pro mě složité. Myslím, že budou ještě jiní kandidáti, když bude (Pelta) ve vazbě.“ Až přímo na valné hromadě se rozhodne, zda bude volební, nebo ne.

„Budeme dodržovat stanovy, které máme. Budeme volit, budou-li kandidáti. V případě, že nebude zvolen předseda, nebude volen výkonný výbor, ale budou volby v dalších komisích. Myslím, že valná hromada proběhne úplně v pořádku,“ uvedl Berbr.

Návrh ligového lídra Slavie, aby se krize řešila vytvořením fotbalové „úřednické vlády“ složené z osobností, jakými jsou bývalý spoluvlastník Slavie Jiří Šimáně či někdejší reprezentanti Zdeněk Grygera a Pavel Kuka, označil Berbr za nesmysl. Upozornil, že ligu řídí Ligová fotbalová asociace a ne FAČR.

„Liga se před rokem rozhodla, že půjde samostatnou cestou. Dnes jsou samostatní. Aby tomu lidé rozuměli, je to jiná firma, než jsme my. Návrhy o úřednické vládě jsou zcela mimozemské,“ poznamenal Berbr.

Vedle Pelty je v kauze obviněna i FAČR jako právnická osoba. „Je to opravdu novinka, zákon, který netrvá dlouho, čtyři pět let. V současné době nenahlížíme do spisu, nemáme úplně přesně informace, které k tomu vedou. Obvinění jsme museli dostat, protože nás zastupoval předseda, vychází to z toho nového právního zákona,“ uvedl Berbr.

„FAČR si není vědoma, že by něco provedla. Uděláme brutální obhajobu. Najali jsme tři právní kanceláře, jednu v Ústí nad Labem, jednu v České Lípě a jednu v Praze. Po nahlédnutí do spisu začneme pracovat. V tento moment to bereme jako jednostranný názor represivní složky. My máme opačný názor a začneme se bránit,“ dodal.

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Mohlo by vás zajímat