Sobota 9. prosince 2023, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bez diváků. Spartu čeká zvláštní, ale veledůležitý zápas. ‚Je to velká nevýhoda,‘ říká kouč Jílek

Sport

  9:11
PRAHA - Na hřišti bude slyšet každé slovo, které fotbalisté vypustí z úst. Z třídy Milady Horákové sem občas dolehne zvonek tramvají. Jinak bude ticho. A jak bouřlivá by přitom jinak byla atmosféra na stadionu na Letné při čtvrtečním pohárovém utkání Sparty s Trabzonsporem...

Fanoušci fotbalové Sparty. foto: ČTK

Není to normální situace. Fotbalová Sparta má na důležitý úvodní zápas 3. předkola Evropské ligy zavřené hlediště.

„Nemilá premiéra, nechtěná,“ procedí mezi zuby trenér Václav Jílek, který Spartu v Evropě povede poprvé. „Ale je to fakt, smíříme se s tím.“

Smířit se s tím dá, zvyknout ne. Zvlášť když například při nedělním „tuctovém“ zápase s Příbramí víc než jedenáct tisíc lidí bouřilo a zpívalo chorály. Jak krásně se fotbalistům v takové atmosféře hrálo.

„Těžko teď mluvit o tom, jak to bude vypadat. Vnitřně cítím, že půjde o velkou nevýhodu. Pro mě osobně taky, ale hlavně pro hráče. Zvlášť proti takovému týmu, kdy diváci hrají velkou roli. Ale je to fakt, nemá cenu to řešit,“ přemítal kouč.

„Sám nevím, co čekat, nikdy jsem to nezažil, maximálně v přáteláku,“ poznamenal záložník Michal Trávník.

Fanoušci fotbalové Sparty.
Fanoušci fotbalové Sparty.

Klub pyká za nevhodné chování fanoušků při loňské kvalifikaci o Evropskou ligu v Novém Sadu proti Subotici. Jelikož od prosince 2016 byla Sparta v podmínce za nepřístojnosti svých fandů na Interu Milán, sáhla Evropská fotbalová unie (UEFA) k drsnému opatření.

Delegáti obou pohárových zápasů hodnotili vyjadřování sparťanských fanoušků jako rasistické. Hučení či urážky UEFA automaticky posuzuje jako diskriminační bez ohledu na to, zda se jedná o reakci směřující k rozhodčímu či hráči jakékoli pleti či vyznání.

„Největší komplikace pro nás je, že mužstvo nastoupí bez podpory fanoušků,“ podotkl sparťanský mluvčí Ondřej Kasík.

Klub samozřejmě utrpí i finanční ztrátu. Na zápas by odhadem dorazilo dvanáct až patnáct tisíc diváků. Sparta má prodáno přes osm tisíc permanentních vstupenek, jejich držitelé by měli vstup zdarma.

V hledišti na utkání bude jen několik VIP hostů a partnerů obou klubů, jejichž počet určuje protokol UEFA. Dále pak novináři, podavači míčů, pořadatelé, zdravotníci a zaměstnanci klubu, jejichž pracovní náplň přímo souvisí s pořádáním utkání.

Turci dostanou více vstupenek

Pikantní je, že větší zastoupení v hledišti budou mít hosté. Oba kluby mohou rozdat po dvaceti VIP vstupenkách, Trabzonspor dostane další dvě stovky lístků první kategorie. To je běžná praxe, kterou určují pravidla UEFA. Aby klub, jenž není viníkem situace, mohl mít někoho na utkání, když už nemůže zaplnit sektor pro hosty.

„Dlouhodobě se zabýváme tím, abychom fanoušky do hlediště přilákali. A teď řešíme, aby se tam zase žádní nedostali,“ poukázal Kasík na mimořádnost situace.

Sparta neřeší podobnou situaci v pohárech poprvé, byť dosud neměla zavřené celé hlediště, ale jen jeho část.

Na podzim 2005 nemohla prodat 7 500 lístků na mimořádně atraktivní zápas v Lize mistrů proti Arsenalu (0:2). Byl to trest za předchozí chování diváků při duelu proti Ajaxu Amsterdam.

Čtyři sektory zůstaly prázdné na podzim 2016 při utkání Evropské ligy proti Beer Ševě (2:0). Sparta doplatila na chování části diváků v předchozím duelu proti Interu Milán.

Před duelem s izraelským klubem udělal klub kampaň, aby se fanoušci nedopouštěli chování, které by delegát UEFA hodnotil jako rasistické. Což přitom mohou být projevy, které z pohledu českého fanouška s rasismem nemají nic společného.

Na podzim 1994 bojovala Sparta o Ligu mistrů proti Göteborgu v Jablonci (1:0).

I po postupu bez diváků

Před třiceti lety musela Sparta dokonce hrát mimo svůj stadion. Na podzim 1989 v tehdejším Poháru mistrů evropských zemí došlo k výtržnostem při utkání s Fenerbahce Istanbul, UEFA tenkrát klubu nařídila hrát další zápas 300 kilometrů od Prahy. Proti CSKA Sofie (2:2) sparťané nastoupili v Trnavě.

Mimochodem, postupující ze souboje Sparta - Trabzonspor venkovní duel 4. předkola odehraje rovněž před prázdným stadionem.

Soupeř totiž vzejde z utkání Craiova - AEK Atény, oba kluby mají za výtržnosti chuligánů zavřená hlediště na dvě utkání. První část trestu si odpykají ve vzájemném duelu, zbývající právě v závěrečném play off.

Autor: