Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bílek si oddechl, o jeho budoucnosti se ale rozhodne 16. dubna

Sport

  19:37aktualizováno  20:09
Trenér fotbalové reprezentace Michal Bílek netajil, že si po výhře 3:0 v Arménii oddechl. Zároveň si ale uvědomuje, že český tým ve světové kvalifikaci dál zůstává ve složitém postavení. Pozice Bílka, o jehož setrvání u týmu se opět mluví od pátečního debaklu s Dánskem, po tříbodovém zisku v Jerevanu znovu o něco posílila. Předseda FAČR Miroslav Pelta řekl, že výkonný výbor se bude otázkou složení realizačního týmu reprezentace zabývat 16. dubna.

Trenér českých fotbalistů Michal Bílek foto: ČTK

Bílkův osud mohl být zpečetěný už v Arménii. Sám kouč při případné bodové ztrátě připustil možný konec ve funkci. Nyní ale téma není tak aktuální. "Ale ve složité situaci jsme pořád, byť jsme získali výborné vítězství. A nic se nemění ani na tom, že mám pořád nůž na krku a pod tlakem jsem tři a půl roku," prohlásil Bílek.

Češi získali druhou výhru z pěti zápasů a nyní mají osm bodů. Trenér odmítl, že by jeho svěřenci "hráli" i o něj samotného. "Hráči přece hrají o mistrovství světa. Věděli, že jakákoliv ztráta by mohla znamenat konec nadějí. Ale zase jsme se trochu dostali do hry," řekl Bílek, jehož celek v červnu přivítá lídra skupiny Itálii.

Vše o reprezentaci

Tým však Bílkovi udělal radost, poté co částečně odčinil páteční blamáž s Dánskem a znovu zabral, když byl pod tlakem. "Podali jsme poctivý, zodpovědný výkon korunovaný třemi góly. Hlavně ve druhém poločase jsme začali hrát to, co jsme si představovali," pochvaloval si Bílek a vyzdvihl i příspěvek útočníka Matěje Vydry, autora prvních dvou českých gólů. "Na svůj věk má velký přehled, ale my víme o jeho přednostech. V Arménii je naplno ukázal," uvedl Bílek.

Vydra byl šťastný, jaký počin se mu povedl. "Kdo by nebyl rád za takové dva góly. Šli jsme do zápasu s tím, že to musíme zlomit, což se povedlo. Jsem rád, že jsem se trenérovi tak odvděčil za důvěru. Zase si můžeme trochu oddechnout, ale v červnu s Itálií to bude úplně jiný zápas," řekl Vydra.

Mužstvu podle Bílka prý hodně pomohl i návrat kapitána Tomáše Rosického, který do duelu s Dánskem naskočil až po hodině hry. "Tomáš je prostě rozdílový hráč a znovu se to potvrdilo," poznamenal Bílek. Češi prý zápas zvládli i takticky, když se jim povedlo zahustit střed hřiště. "Kluci se s těmi úkoly vyrovnali velmi dobře a samozřejmě nám moc pomohl vedoucí gól," řekl Bílek.

O svém současném postavení u reprezentace ale příliš hovořit nechtěl. Byť Pelta těsně po vítězství v Arménii prohlásil, že minimálně do 16. dubna, kdy se sejde výkonný výbor, se na obsazení trenérského postu nic měnit nebude. "Nebudeme zmatkovat, celkovou situaci si vyhodnotím na výkonném výboru. Rozhodneme se co dál. Ale do té doby žádné změny nebudou," uvedl Pelta. Bílek Peltova slova komentovat nechtěl. "Uvidíme, co se stane po výkonném výboru. Počkáme si do toho 16. dubna," reagoval stručně Bílek.

Hráči stojí za Bílkem

Sami hráči by prý nebyli rádi, kdyby Bílek byl odvolán. "Ve chvíli, kdy máme pořád v kvalifikaci šanci, si nemyslím, že by trenér odcházel. Ani se tím nechci zabývat, nepřemýšlím nad tím a přijde mi to zbytečné," uvedl brankář Petr Čech, který v Arménii oslavil vychytaným čistým kontem jubilejní 100. start v národním týmu. Také obránce Tomáš Sivok prý stojí za Bílkem.

"Nebyla přece jen jeho vina, jak jsme hráli ve druhé půli s Dánskem. Za ten výkon bychom měli být trestaní my, ne trenér," uvedl Sivok, který duel v Arménii nedohrál kvůli poraněnému stehennímu svalu.

Anketa

Oznámkujte výkon českých fotbalistů v kvalifikačním utkání na MS v Arménii, kde zvítězili 3:0.

1 74
2 200
3 387
4 139
5 69
Autoři: ,

Nabízí, prodej
Nabízí, prodej

Jimramov - Trhonice, okres Žďár nad Sázavou
2 837 952 Kč