Neděle 24. září 2023, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bílek: Zápas se Slovenskem by neměl rozhodnout o mém odvolání

Sport

  15:54
PRAHA - Trenér Michal Bílek je pod velkým tlakem. Reprezentace pod jeho vedením nepředvádí atraktivní fotbal, navíc v posledním utkání kvalifikace o postup na MS uhrála na domácí půdě jen bod za bezbrankovou remízu s Bulharskem. Nyní ho čeká přátelský duel se Slovenskem.

Michal Bílek foto: ČTK

I když nejde o body, je pro vás osobně souboj se Slováky hodně důležitý?
Když se podíváte na nominaci, máme v ní řadu nováčků. Přitom je vždycky lepší, když mužstvo nastupuje ve stabilizované sestavě a nahlédnou do něj jeden dva noví hráči. A ne třeba čtyři, což se nyní může stát.

Jenže tyto objektivní okolnosti nemusí u fanoušků i vedení asociace nalézt pochopení. Souhlasíte?
Vím, že výsledek je důležitý vždycky. Podle něj se všechno hodnotí.

A když vám to nevyjde, což by se v přípravném utkání nestalo poprvé...
Co bude dál, jestli se předseda Pelta rozhodne pro způsob, který pro mě bude nepříznivý, to já už pak neovlivním.

Je v této situaci dát příležitost novým hráčům pro vás těžší?
Myslím, že utkání se Slovenskem by nemělo rozhodnout o tom, jestli mám být odvolaný nebo ne. To by měla říct kvalifikace. A jestli dojde k tomu, že jsme ji rozehráli špatně a já budu odvolaný, tak to pro mě bude nepříjemné.

Anketa

Měl by výkonný výbor FAČR odvolat trenéra reprezentace Michala Bílka?

Ano 12634
Ne 1196

Nemrzí vás, že Peltovo vyjádření přišlo zrovna před přípravným zápasem?
Pod tlakem jsem v každém utkání. Teď prostě dostanou šanci hráči širšího kádru. Bez ohledu na to, jak to se mnou dopadne.

Spousta opor se omluvila. Netlačil jste na ně, aby přece jen někteří hráči dorazili?
Nemůžu tlačit třeba na Kadlece, který má poraněné vazy. Nebo na Hübschmana, který má problémy se svalem. To je nesmysl. Zdravotní stav je pro mě prvořadý. Ano, jsme v nepříjemné situaci, máme spoustu zraněných, ale horší by bylo, kdybychom hráli kvalifikaci. Přípravný zápas je o tom, aby dostali šanci i další. A toho se budu držet.

Kterého z nováčků byste povolal bez ohledu na to, pokud byste měl k dispozici i všechny opory?
To bychom jen spekulovali. Ale spousta hráčů si v poslední době svými výkony o nominaci říkala. Třeba Ordoš, Pospíšil, Dočkal.

Hraje se v Olomouci, kde začala vaše soutěžní premiéra. Na podzim 2010 jste tam však v kvalifikaci s Litvou prohráli 0:1. Nestraší vás ten stadion?
Ne, v Olomouci mají nádherný stadion a parádní trávník. Má být vyprodáno. Věřím, že atmosféra bude pozitivní a že diváci hráčům pomůžou.

Slovensko trénuje váš někdejší spoluhráč ze Sparty a národního týmu Stanislav Griga. Je pro vás ten zápas kvůli němu speciální?
Moc se těším, na Standu mám jen ty nejkrásnější vzpomínky. Byl to vynikající fotbalista a setkání s ním vždycky bylo příjemné. Těším se i na druhého trenéra Michala Hippa, proti kterému jsem hrával.

Weiss Česko neohrozí, místo něj byl povolán Hološko

Trenéři Slovenska Stanislav Griga a Michal Hipp museli udělat třetí změnu v nominaci na středeční přípravný duel s Českem. Po Michalu Breznaníkovi a Martinu Škrtelovi přišli také o Vladimíra Weisse mladšího. Ve výběru ho nahradí Filip Hološko z Besiktase Istanbul.

Weiss odehrál za Pescaru sobotní duel s Juventusem. V neděli večer se pak připojil k národnímu týmu, jenže kvůli svalovému zranění mu lékaři doporučili utkání vynechat. Slovenský výběr se sjíždí postupně. Až dnes se k týmu připojí Marek Hamšík, Miroslav Štoch či oba hráči Plzně Marek Bakoš a Michal Ďuriš. Dokonce až do Olomouce za týmem dorazí brankář Dušan Perniš.                             čtk

Autor:

Pomozte se zbavit zácpy u vašich dětí: zařaďte do jejich jídelníčku vlákninu GOS/FOS
Pomozte se zbavit zácpy u vašich dětí: zařaďte do jejich jídelníčku vlákninu GOS/FOS

V poslední době se stále více hovoří o významu vlákniny GOS/FOS. Co to vlastně je a proč by neměla chybět ve stravě vašeho potomka? Může například...