18. listopadu 2011 18:35 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Bitva Radových v lize. Chceme vyhrát, tvrdí otec i syn

Petr Rada. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Rada. | foto: ČTK

PRAHA Jindy by to byl jen jeden z mnoha ligových zápasů, ale sobotní duel mezi fotbalisty pražské Dukly a Teplic bude mít punc výjimečnosti. Patřičný říz souboji dodá skutečnost, že branku domácích bude hájit Filip Rada a Severočechy jako trenér povede jeho otec - Petr Rada, který navíc v Dukle prožil nejlepší část své kariéry.

Takový souboj je raritou i v celosvětovém měřítku. Aktéři prestižního klání se na vzájemnou bitvu těší, i když ji sami nijak zveličovat nechtějí. Neexistuje prý ani žádná sázka. "Kdepak, na takové věci nás moc neužije. Je hezké, že se proti sobě postavíme v lize, ale nehrotíme to," řekl brankář Dukly Filip Rada.

Jeho otec nezávisle na něm mluvil podobně. "V týdnu jsme spolu mluvili jen krátce, spíš jsme řešili, jak nároďák zvládl baráž s Černou Horou. Štengrování před zápasem ale nebylo na pořadu dne, spíš jsme si vzájemně popřáli štěstí," podotkl s úsměvem teplický kouč. Na opačné straně "barikád" proti sobě zatím stanuli jen jednou, před lety v nevýznamném přípravném utkání. Teď ale půjde o důležité ligové body.

Brankář Dukly Filip Rada se marně snaží zabránit čtvrtému gólu

Brankář Dukly Filip Rada při zákroku

Brankář Dukly ani teplický kouč netají, že oběma hodně záleží na úspěchu toho druhého. Ale v sobotu půjdou všechny ohledy stranou. "Chci naše vítězství. Nezajímá mě, že proti mě bude stát táta, kterému jinak přeju jen to dobré," řekl Filip Rada. "Jsme profíci, bereme to jako normální zápas. Ale samozřejmě to pro mě trochu zvláštní a kuriózní je, když budu hrát proti týmu, za který chytá můj kluk. Nevím o tom, že by někdy k takovému souboji došlo," konstatoval Petr Rada.

Sám by také prý svého potomka nelitoval, kdyby Dukla v exilu na Strahově vyšla naprázdno. "Je normální, že chci úspěch svého týmu, i když mně jinak na Filipovi hodně záleží. Jeho kariéru hodně sleduju, jsem rád, že se pílí a pracovitostí vypracoval až do ligy. Náš vzájemný souboj v lize je takový bonbónek," těšil se na sobotní utkání teplický kouč.

Paní Radová fotbal nemusí, ale na rodinný souboj asi vyrazí

Kdo je v rodině Radových před zápasem jediný trochu nesvůj, je prý trenérova manželka a zároveň maminka brankáře Dukly. "Mamka bude asi dost rozpolcená. Ani nevím, komu bude fandit," přemítal Filip Rada. Jeho otec má ve věci jasno. "Manželka bude spíš přát svému synkovi, to je asi u žen normální," řekl Petr Rada.

Není prý vyloučeno, že paní Radová na Strahov, kde se zápas odehraje, osobně vyrazí, byť to nemá ve zvyku. "Ona obecně fotbal docela prožívá a je nervózní, když je někdo z nás v akci. Na stadion moc často nechodila ani v době, když jsem ještě hrál. Teď se ale možná podívat půjde. Několikrát mi říkala, hlavně ať prý někdo z nás neudělá nějakou ostudu," dodal s úsměvem Petr Rada.

ČTK