Úterý 7. prosince 2021, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Korupcí sužovaná FIFA bude hledat nového šéfa. Blatter podlehl tlaku

Sport

  18:55aktualizováno  20:25
CURYCH - Hodně překvapivá zpráva dorazila v úterý podvečer ze sídla FIFA. Předseda světové fotbalové federace Sepp Blatter rezignoval čtyři dny poté, co byl do čela organizace zvolen popáté v řadě.

Sepp Blatter odchází z čela FIFA poprvé od roku 1998. foto: Reuters

Devětasedmdesátiletý funkcionář své rozhodnutí oznámil na tiskové konferenci v Curychu. Učinil tak zároveň necelý týden po vypuknutí rozsáhlé korupční aféry a zatčení několika činovníků FIFA.

Federaci bude Blatter řídit do doby, než bude zvolen jeho nástupce, což bude nejdříve v prosinci.

„Bojoval jsem za změnu, ale sám to nedokážu. A jak se zdá, ne všichni stojí za mnou,“ prohlásil Blatter. „Potřebujeme rozsáhlé reformy, proto jsem dal svou funkci k dispozici. Teď musíme urychleně svolat mimořádný kongres a zvolit nejlepšího nástupce,“ dodal.

‚Nechci zdržovat ani kandidovat‘

Blatter se rozhodl k rezignaci také proto, aby bylo dost času na hledání nového předsedy. „Nejbližší kongres FIFA je příští rok v květnu v Mexiku, a kdybychom čekali až do něj, bylo by to zbytečné zdržování. Celý proces musí proběhnout podle regulí FIFA. Já už kandidovat nebudu,“ prohlásil s tím, že volby nového předsedy se uskuteční nejdříve letos v prosinci.

Sepp Blatter opouští sál tiskové konference v Curychu, kde právě rezignoval na...
Sepp Blatter oznamuje svou rezignaci na post šéfa FIFA.

„Podle stanov musí každým prezidentským volbám předcházet čtyřměsíční oznamovací lhůta,“ vysvětlil šéf volební a auditorské komise Domenico Scala. „FIFA také potřebuje čas, aby prověřila všechny kandidáty, kteří zase potřebují čas, aby mohli připravit svou vizi,“ přidal.

V páteční volbě měl Blatter jediného soupeře jordánského prince Alího bin Husajna, který po prohře v prvním kole odstoupil. Teď se chystá kandidovat znovu. „Pokud budou nové volby, princ Alí je připraven,“ uvedl mluvčí jordánského fotbalového svazu, který Bin Husajn vede.

Symbol vzrůstající korupce

Odstoupení ocenil i předseda UEFA Michel Platini, který k němu Blattera vyzval po vypuknutí korupční aféry před páteční volbou. „Bylo to těžké, odvážné, ale správné rozhodnutí,“ citovala agentura AFP šéfa evropského fotbalu. 

Michel Platini (vlevo) a Sepp Blatter na jednání v roce 2008. Dodnes zůstávají...

PŘÁTELÉ, KTEŘÍ SE NESHODLI. Michel Platini (vlevo) a Sepp Blatter na jednání v roce 2008. Dodnes se přátelí.

Blatter vedl FIFA od roku 1998, kdy nahradil Joaa Havelange. V posledních letech ale čelil čím dál větší kritice, že za jeho vedení se ve federaci rozbujela korupce. Podezření provázelo mimo jiné volbu pořadatelů mistrovství světa v letech 2018 (uspělo Rusko) a 2022 (Katar).

Poslední aféra vypukla minulý týden těsně před volbou v Curychu. Zatčeno bylo 14 lidí, kteří čelí obvinění z korupce při volbě pořadatelů nebo prodeji marketingových práv. Podle amerických a švýcarských vyšetřovatelů sahají některé případy až do 90. let a úplatky dosáhly celkové výše 150 milionů dolarů.

JÍZLIVÝ KOMENTÁŘ. „FIFA musela mít telefonáty od vůdců tohoto svobodného světa: Coca-coly, Visy, McDonald’s a Adidasu,“ napsal v narážce na hlavní partnery světového fotbalu šachový velmistr konce 20. století Garry Kasparov.

Blattera nevyšetřujeme, potvrdila prokuratura

Mezi podezřelé se naposledy zařadil i generální sekretář FIFA Jérome Valcke, který měl údajně poslat deset milionů dolarů jednomu z obviněných a někdejšímu šéfovi CONCACAF Jacku Warnerovi za to, aby podpořil kandidaturu JAR na pořádání mistrovství světa v roce 2010.

Blatterovo jméno však mezi vyšetřovanými není. „Zaznamenali jsme, že Blatter odstoupil, ale my ho nevyšetřujeme. Nicméně jeho rezignace na probíhající řízení mít vliv nebude,“ uvedla v prohlášení švýcarská prokuratura.

SKANDÁLY VE FIFA ZA BLATTEROVY ÉRY

  • Dva členové výkonného výboru FIFA byli v říjnu 2010 obviněni, že nabízeli za peníze své hlasy při volbě pořadatelů mistrovství světa v letech 2018 a 2022 v Rusku a Kataru. Nigerijec Amos Adamu dostal tříletý zákaz činnosti a pokutu 10.000 švýcarských franků (asi 207.000 korun). Prezident Oceánské fotbalové konfederace Reynald Temarii byl následně zproštěn obvinění z braní úplatků a dostal roční distanc za porušení regulí FIFA v oblasti loajality a diskrétnosti. Kromě nich byli potrestáni čtyři bývalí členové výkonného výboru FIFA celkem na dvanáct let.
  • Korupční skandál zasáhl také bývalého šéfa asijské konfederace a kandidáta na předsedu FIFA Mohameda bin Hammáma. Funkcionáři měli od Bin Hammáma údajně vzít nebo se domlouvat na úplatku ve výši 40 tisíc dolarů. Na oplátku měli pro Katařana hlasovat ve volbách FIFA proti tehdejšímu předsedovi Blatterovi. Bin Hammmán dostal v červenci 2012 doživotní distanc a poté, co jeho korupční jednání vyšlo najevo, ještě před volbou svou kandidaturu stáhl a křeslo udržel Blatter.
  • Bin Hammám čelil obvinění z korupce znovu v červnu loňského roku, kdy vyšlo najevo, že měl údajně dát přes pět milionů dolarů funkcionářům FIFA, aby při volbě pořadatele mistrovství světa pro rok 2022 hlasovali pro Katar. Také měl ovlivnit volbu ve prospěch Ruska na úkor Anglie při rozhodování o hostiteli turnaje v roce 2018.
  • V červenci 2012 zveřejnila FIFA dokument, podle kterého brali bývalý šéf FIFA Joao Havelange a někdejší šéf brazilského fotbalu Ricardo Teixeira v 90. letech úplatky ve spojitosti s prodejem televizních práv na MS. Oba se měli nezákonně obohacovat prostřednictvím společné firmy, nadace nebo rovnou od bývalého marketingového partnera FIFA společnosti ISL. Podle švýcarských vyšetřovatelů takto inkasovali platby v celkové výši 22 milionů švýcarských franků (zhruba 463 milionů korun). Havelange kvůli skandálu rezignoval na funkci čestného předsedy FIFA v dubnu 2013. K rezignaci byl také vyzýván Blatter, který údajně o všem věděl. Etická komise FIFA ale případ v dubnu 2013 uzavřela.
  • Poměry uvnitř FIFA podle listu The New York Times výrazně dokumentovalo rozhodování o pořadatelství MS 2018 a 2022. Podle mnoha pozorovatelů bylo podezřelé od samého počátku. FIFA v roce 2012 zahájila vyšetřování a dílčí zpráva připustila nedostatky, které ale údajně výsledky hlasování neovlivnily. Z čela vyšetřovací komise odstoupil v prosinci 2014 americký právník Michael Garcia, který tak učinil na protest proti rozhodnutí, že výsledky nebudou kompletně zveřejněny. FIFA následně schválila kompletní zveřejnění zprávy vyšetřovatele Garcii týkající se možné korupce při volbě obou pořadatelů, ale dosud tak neučinila. Má se tak stát až poté, co skončí aktuální vyšetřování pěti osob.
  • Blatter oznámil svůj odchod týden poté, co švýcarská policie zatkla kvůli podezření z korupce sedm vysokých činovníků FIFA, včetně viceprezidentů Jeffreyho Webba a Eugenia Figuereda. Američtí vyšetřovatelé se domnívají, že tyto osoby byly zapleteny do dlouholeté a rozsáhlé korupce, vydírání, praní špinavých peněz či podvodu. Kvůli podezření z korupce je vyšetřováno také pět manažerů marketingových firem. V případu jde údajně o úplatky za více než 150 milionů dolarů rozdané za uplynulých 24 let. Zatýkání přišlo jen dva dny před tím, než byl Blatter potvrzen ve funkci předsedy FIFA na další čtyři roky. Blatter, jenž čelil kritice ze strany evropské fotbalové asociace UEFA, v úterý na funkci rezignoval.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...