12. září 2015 12:35 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Další ulité miliony ve FIFA. Blatter prodal televizní práva hluboko po cenou

Oslavné gesto Seppa Blattera. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oslavné gesto Seppa Blattera. | foto: Reuters

CURYCH Předseda Mezinárodní fotbalové federace Sepp Blatter prodal televizní práva na dva předchozí světové šampionáty svému místopředsedovi Jacku Warnerovi hluboko pod tržní cenou. Informaci o smlouvě s Blatterovým podpisem přinesla švýcarská televize.

Podle ní šéf FIFA přenechal v roce 2005 tehdejšímu místopředsedovi Jacku Warnerovi z Trinidadu vysílací práva pro středoamerickou oblast na MS v Jihoafrické republice za 250 tisíc a na šampionát v Brazílii za 350 tisíc dolarů.

Warner, který v současné době čelí obvinění z korupce, organizovaného zločinu a praní špinavých peněz, je převedl na své soukromé firmy a o dva roky později podle odhadu médií prodal za patnáct až dvacet milionů dolarů.

Warner je mimo jiné podezřelý, že se podílel na korupčním jednání při volbě pořadatele mistrovství světa v roce 1998 ve Francii a v roce a 2010 v JAR.

Z fotbalu odešel před čtyřmi lety v souvislosti s korupčním skandálem při volbě prezidenta FIFA. Spojené státy žádají Trinidad o jeho vydání.

Blatter, jenž stojí v čele FIFA od roku 1998, dal krátce po svém květnovém znovuzvolení funkci k dispozici a jeho nástupce bude vybrán 26. února.

Devětasedmdesátiletý Švýcar nebyl v korupční aféře z ničeho obviněn. Podle kritiků FIFA je však smlouva s Warnerem prvním důkazem, že nemá tak docela čisté ruce.

ČTK