Sobota 2. prosince 2023, svátek má Blanka
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Blažkovo číslo už je ve Spartě obsazené

Sport

  14:00
PRAHA - Kdo se postaví do branky? V uplynulých sezonách to byla ve fotbalové Spartě dost zbytečná otázka. Po konci éry Jaromíra Blažka má rázem smysl začít se znovu ptát. Comeback dlouholeté stálice lze po nedávném rozvázání smlouvy na Letné úplně vyloučit.

Sparta (vpravo Tomáš Vaclík) foto: ČTK

Z pětice gólmanů, kteří ve Spartě včera zahájili zimní přípravu, si však mohou dělat reálné nároky na místo v základní sestavě jen dva.

Vyhlídky gólmanů ve Spartě

 • Milan ŠVENGER
  Ve prospěch dosavadní jedničky hovoří spolehlivé výkony během podzimu, kdy odchytal většinu zápasů. O kvalitách bude muset přesvědčit znovu i generálního sportovního manažera Hřebíka.
  Šance na základní sestavu podle LN: 45 %
 • Tomáš VACLÍK
  Velkého talentu si všimli fanoušci v jednadvacítce, jeho odchod z Žižkova byl nevyhnutelný. Podle signálů z Letné se dá vycítit, že jde o jediného vážného konkurenta pro Švengera.
  Šance na základní sestavu podle LN: 45 %
 • Luboš KAMENÁR
  Na podzim to dotáhl v áčku maximálně na náhradníka. Je pravděpodobné, že Letnou po půlroce bez jediného ligového startu opustí a zamíří do Trnavy.
  Šance na základní sestavu podle LN: 2 %
 • Lukáš ZICH
  Podobný případ jako Kamenár. O jeho hostování pro jarní část ligy usiluje Hradec Králové.
  Šance na základní sestavu podle LN: 2 %
 • Daniel ZÍTKA
  Šestatřicetiletý veterán by měl plnit roli pojistky, pokud by nastala na Letné mezi brankáři kalamita. Jinak se na hřiště určitě nepodívá.
  Šance na základní sestavu podle LN: 6%

Výhodou Milana Švengra určitě je, že Blažka dokázal zastoupit ve většině podzimních zápasů a poznal tlak největšího českého klubu na vlastní kůži. Ale také s jednou z nedávných opor reprezentace do 21 let Tomášem Vaclíkem ve Spartě mají seriózní plány do budoucna. Ostatně mu přidělili až do loňska Blažkovu devětadvacítku na dresu. "Do našeho brankářského týmu se přichází poprat o pozici jedničky," uvedl Vaclíkův přestup ze Žižkova mluvčí Sparty Ondřej Kasík v tiskové zprávě.

Znovu se setkal se Srníčkem

Ve Spartě je na začátku zimní přípravy znát elán, s jakým se pustil do práce obměněný realizační týmu, který vede Jaroslav Hřebík. "Všichni hráči nejsou na stejné startovní čáře, byla by lež to říkat. V kádru jsou někteří z nich důležití, jiní méně. Ale všichni do jednoho mají šanci své postavení změnit," objasnil před prvním letošním výběhem na hřiště trenér Martin Hašek.

Pro brankáře je podstatné, že se do Sparty přestěhoval také Pavel Srníček, který bude na brankáře dohlížet. S bývalým reprezentantem má nejbohatší zkušenosti Vaclík – pod Srníčkovým vedením absolvoval několik tréninků v létě 2010, když zvažoval přestup do Baníku Ostrava. "Ukázal mi věci, na které bych se měl zaměřit. Hodně mi to dalo a snažil jsem se podle jeho rad připravovat, i když jsme spolu už přestali být v kontaktu," vybavil si Vaclík.

Nároky na zapojení brankáře do hray budou podle představ nového vedení týmu mnohem vyšší. Přidají se k nim i povinnosti vyhrazené obvykle obráncům. "Bude se po mně chtít víc konstruktivní rozehrávky," zmínil se před novináři Vaclík, na jaké téma si už stačil s Hřebíkem popovídat.

PSALI JSME:

Jak komplikované může být najít stálou náhradu za výjimečného brankáře, poznali v nedávné minulosti ve Slavii, když se branky až do konce minulé sezony opakovaně vracel čtyřicátník Martin Vaniak. Ve Spartě by stejný proces rádi zvládli bez zbytečných zádrhelů.

Autor:

Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?
Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?

Mražené produkty od Nowaca jsou navrženy pro snadnou a rychlou přípravu. Jsou tak naprosto ideální, když k vám přijde nečekaná návštěva nebo už...