Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Blíží se Blatterův definitivní konec? Sesadit ho může etická komise

Sport

  19:57aktualizováno  20:59
CURYCH/PRAHA - Už jen hodiny, maximálně dny zbývají Seppu Blatterovi v čele Světové fotbalové federace FIFA. Etická komise jedná o jeho dočasném sesazení. Švýcarský funkcionář chtěl i přes apely zůstat v úřadu až do únorových prezidentských voleb.

ODEJDE NĚKDY? Sepp Blatter je v čele FIFA od roku 1998. foto: Reuters

„Prezident se zprávu o dočasném sesazení dozvěděl ve středu odpoledne. Zůstal v klidu. Uvědomuje si, že etickou komisi stvořil právě on,“ uvedl Blatterův přítel a bývalý poradce Klauss Stöhlker pro BBC.

A pokračoval: „Dočasné sesazení by mělo být na devadesát dní. Ale ještě to není oficiální. Jednání etické komise stále pokračuje a finální rozhodnutí ještě není hotové.“

Později pro agenturu Reuters upřesnil: „Zatím jde o doporučení nižších pater etické komise. Prezident Blatter bude zítra normálně v kanceláři.“

Etická komise odmítla podle Daily Telegraph komentovat, jestli Blattera sesadila, nebo ne. Stöhlkerova slova však napovídají, že už může být rozhodnuto. Komise by měla veřejnost informovat v pátek. Komentář neposkytl ani Blatter.

Etická komise jedná od pondělí v Curychu. Blattera může sesadit kvůli vyšetřování, které proti němu zahájily švýcarské úřady. Protřelý funkcionář je podezřelý ze zpronevěry a zneužití pravomoci.

Za co Blatter platil Platinimu?

Blatter čelí obvinění, že v roce 2005 prodal tehdejšímu místopředsedovi FIFA Jacku Warnerovi vysílací práva pro středoamerickou oblast na mistrovství světa pod cenou.

Warner za práva na šampionát v roce 2010 zaplatil 250 tisíc dolarů a za turnaj o čtyři roky později 350 tisíc, obratem je však prodal za patnáct až dvacet milionů dolarů.

Právník 79letého funkcionáře Richard Cullen obvinění odmítl: „Jsme přesvědčeni, že prověření všech dokumentů ukáže, že smlouva byla řádně vyjednána a připravena odpovědnými členy FIFA. Že k žádná manipulaci nedošlo.“

Dalším terčem vyšetřování je také podezřelá platba z roku 2011, kdy Blatter z účtů FIFA poslal Michelu Platinimu (nynější šéf Evropské fotbalové unie UEFA a favorit na Blatterova nástupce) dva miliony švýcarských franků.

Údajně mělo jít o odměny za práci, kterou bývalý francouzský reprezentant pro světovou federaci odvedl v letech 1999 až 2002.

Mimochodem, etická komise kvůli tomu podle některých zahraničních médií projednávala také Platiniho, rovněž zatím bez veřejného výsledku.

Vydržím do voleb, plánoval Blatter

Blatter letos 29. května vyhrál popáté za sebou prezidentské volby - v čele FIFA stojí nepřetržitě od roku 1998. Pod tlakem vyšetřování korupční aféry mezi nejvyššími představiteli organizace však čtyři dny nato oznámil rezignaci.

Ve funkci ovšem plánoval zůstat až do 26. února, kdy proběhne mimořádný kongres a delegáti zvolí nového prezidenta.

Nepomohla ani výzva významných sponzorů v čele s Coca-Colou a McDonald ́s. „Nerezignuju,“ vzkázal Blatter.

Teď by mohla jeho konec urychlit etická komise, byť jakékoliv dočasné sesazení z funkce může podle Daily Telegraph trvat maximálně 135 dnů.

To tedy znamená, že teoreticky by se Blatter mohl před mimořádnými volbami ještě na krátký čas vrátit.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny
LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny

Vítejte ve 4. týdnu letní soutěže. I v tomto týdnu vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi, hodnoťte výlety ostatním a vyhrajte jednu z 10 týdenních...

Mohlo by vás zajímat