Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Bohemians před derby řeší problém: Fotbal možná z Ďolíčku zmizí

Derby Bohemek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Derby Bohemek. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA  Problémy kolem stadionu Bohemians 1905: chybí vyhřívaný trávník i prostředky na větší rekonstrukci.

Do konce sezony zbývá fotbalistům Bohemians 1905 odehrát tři domácí zápasy včetně dnešního prestižního derby se střížkovskými Bohemians Praha. Potom legendární fotbalový stadion ve Vršovicích svelkou pravděpodobností osiří. Není vyloučené, že navždy.Pět let po krachu a následném zmrtvýchvstání by se populární pražský klub stěhoval na jinou adresu poprvé po 78 letech. Co by odvrátilo řešení, které se drtivé většině fanoušků vůbec nezamlouvá?

Nabízejí se pouze dvě možnosti. Kdyby vedení klubu sehnalo prostředky na vybudování vyhřívaného trávníku, splnilo by tím podmínku povinnou od příští sezony pro účastníky první ligy. Nebo by Bohemians 1905 museli hrát druhou ligu, kde nutnost mít vyhřívané hřiště neexistuje. Pádu zelenobílého týmu osoutěž ale sedm kol před koncem nic nenasvědčuje. Jinak by si musel zelenobílý klub najít jiné působiště. "Nejpozději během května musíme situaci vyřešit. Je to otázka dalších jednání a pochopitelně financí," tvrdí ředitel Bohemians 1905 Lukáš Přibyl. Sehnat zhruba 16 milionů korun není pro skromně hospodařící klub jednoduché. Fanoušci museli začít stejně jako v minulosti na jeho provoz znovu přispívat.

Výčet komplikací tím nekončí. Už roky se táhnou spory se zástupci původních Bohemians, kteří se vkonkurzu domáhají například části sumy za přestup talentovaného záložníka Jana Morávka do Schalke. Bojovnou náladu mezi fanoušky to nesnižuje. "Mobilizace fanoušků je poměrně velká. Ďolíček nehodláme pustit za žádnou cenu," popisuje Jiří Hlinka z iniciativy SOS Ďolíček. Možná ani jim nezbude jiná možnost než ustoupit.

Bohemians 1905 jsou totiž na stadionu v roli nájemce. Vlastníkem Ďolíčku je společnost Bohemians Real, kterou ovládá firma CTY Group. "Nemáme prostředky, které bychom na vyhřívaný trávník mohli uvolnit. Klubu Bohemians 1905 také scházejí finance, aby uhradil svoje staré závazky za pronájem stadionu. Dluh je už dost vysoký," řekl LN předseda představenstva CTY Group Ondřej Oravec.

K představě, že by se fotbalisté Bohemians 1905 proháněli po trávníku blízko Botiče i v příští prvoligové sezoně, se staví pesimisticky."Pokud fotbalový svaz neustoupí, nedá se to zvládnout. Bohemians 1905 musejí hledat jiné alternativy."

Další varianta: Eden

Tou nejčastěji zmiňovanou je přesun do Edenu, který se nachází jen tři tramvajové zastávky daleko a k svým zápasům tam nastupuje Slavia. Před čtyřmi lety došlo kpodpisu memoranda, které takovou možnost nastínilo. Za předpokladu, že by Praha 10 majetkově vstoupila do společnosti E Side, vlastnící dvacetitisícovou arénu, Slavia a Bohemians 1905 by v Edenu působily společně.

Bohemácký
sen nefunguje

TIME OUT LN - Když se v roce 2005 stovky fotbalových fanoušků složily, aby pomohli zachránit umírající tradici Bohemians, jejich příběh fascinoval dokonce i zahraniční novináře. Fanoušci v roli akcionářů, kteří rozhodují o chodu klubu? Na zemi, kterou trápí poloprázdné stadiony, to byla revoluční a krásně romantická myšlenka. Jenže po pěti letech je jasné, že v praxi to tak úplně nefunguje. Bohemians 1905 trápí dluhy, fanoušci znovu organizují sbírky, ake všemu se zdá, že Ďolíček zřejmě brzy zavře své brány.
Ačkoliv slavný klub znovu balancuje nad propastí, vedení fanoušky vytrvale uklidňuje, že se nic neděje. Zelená v logu je stále svěží, klokan je v dobré kondici aklobásy v Ďolíčku? Jedna báseň! Zatímco tak ve Vršovicích sní o tom, jak se dnes vysmějí "falešné" Bohemce ze Střížkova, právě klub Karla Kapra může být tím, kdo se bude smát naposledy. A to by teprve byla smutná tečka.

Pavel Kalouš, LN

Ve fanouškovských kruzích se diskutuje také o možnosti, že by se městská část mohla podílet podobným způsobem na zásadnější rekonstrukci vršovického stadionu. I ta bude v horizontu několika následujících let nezbytná.

Jiří Hlinka z SOS Ďolíček je přesvědčený, že zachování stadionu Bohemians 1905 na původním místě má v zastupitelstvu dostatečnou politickou podporu. "Třeba sociální demokraté si to vetkli přímo do programu. Budeme dávat pozor, jestli nešlo jen o předvolební sliby," nabádá před podzimními komunálními volbami. Jenže první krok by muselo udělat vedení Bohemians Real, které se k ničemu takovému nechystá. "Nikdy jsme okapitálovém vstupu s městskou částí nejednali," upřesnil Oravec.

Majitel by prodal i se ztrátou
Současně finišuje v hlavním městě projednávání nového územního plánu. I to je pro kauzu Ďolíček důležitý moment. Pozemek, na němž stadion stojí, v něm byl dosud zapsaný jako sportoviště. To by se mohlo změnit a fanoušci mají obavy, že by na lukrativním místě vyrostl místo fotbalového stadionu bytový komplex nebo obchodní centrum.
Oravec popírá, že by CTY Group jako společnost zabývající se také developerskými projekty sledovala právě tento cíl. "Nevyvíjíme jakékoliv iniciativy vsouvislosti súzemním plánem," tvrdí. S Ďolíčkem má prý CTY Group jiné záměry. "Pro nás by bylo nejideálnější stadion prodat. Klidně se ztrátou." I to má háček. Kvůli již zmíněným sporům byl majetek Bohemians Real zahrnut do konkurzní podstaty. "Jednoho zájemce jsme měli, ale raději ustoupil, když viděl všechny komplikace kolem," prozradil Oravec.

Až do rozhodnutí soudu se nic zásadního kolem Ďolíčku nezmění. Na rozuzlení komplikovaného příběhu bude nutné si počkat.

Bohemians? Střížkov? Ne, jen hosté

Fanoušci Bohemians 1905 nemohou přijít svému dnešnímu protivníkovi na jméno. Ve Vršovicích to bude patrné na každém kroku. Ofotbalistech střížkovských Bohemians Praha se při dnešním pražském derby bude hovořit pouze jako o "hostech".

Neurčitý název visí na poutači při vchodu na stadion, objeví se i na obálce zápasového programu. "Nechceme brát zápas jako provokaci vůči soupeři. I fanoušci ale vědí, že jsou mezi kluby určité spory," připomíná ředitel Bohemians 1905 Lukáš Přibyl.

Vše začalo před pěti lety, kdy tradiční fotbalová značka málem zanikla, než ji obnovily hned dva subjekty. Fanoušci i díky třímilionové finanční sbírce založili klub pod názvem Bohemians 1905 ve Vršovicích, střížkovský klub pouze přejal známé jméno a to mu uBotiče nemohou zapomenout.

Kromě klobás a piva se bude divákům servírovat u stánků na stadionu výjimečně také smažený kapr, ačkoliv do Vánoc je ještě daleko. Při vzájemném utkání ve třetí lize usmažili fanoušci majitele střížkovského klubu Karla Kapra na obřím transparentu, tentokrát se bude podávat rovnou k jídlu.

Dlouhodobý spor o Bohemians zatím nemá vítěze. Nerozhodně skončily ivšechny tři předchozí zápasy zelenobílých rivalů. V hledišti zvítězí domácí. "Chceme udělat radost nejen sobě, ale i fanouškům," přál si trenér Pavel Hoftych.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!