12. prosince 2011 10:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Boj o lístky na Euro začíná: rozhodne loterie

Euro, skupiny A, B | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Euro, skupiny A, B | foto: Reuters

PRAHA Velká fotbalová loterie právě začíná. Ve hře je zhruba 3800 vstupenek na každý zápas českého týmu v základní skupině Eura 2012. I když o reprezentaci nebyl během kvalifikace velký zájem, teď se z lístků na šampionát kvůli jejich nízkému počtu stane nejspíš velmi nedostatkové zboží.

Ode dneška bude na internetových stránkách Evropské fotbalové unie UEFA.com v provozu systém, jehož prostřednictvím je možné si o vstupenky zažádat. Fanoušci na to mají čas do konce února. Kdo plánoval obdarovat své blízké k Vánocům, ten nepochodí.

Jak se dostat na Euro 2012?

 • Kde vstupenky objednávat?
  Ode dneška na stránkách UEFA.com - ZDE
 • Kolik vstupenky stojí?
  30, 70 a 120 eur (760 až 3050 korun)
 • Kolik jich bude k dispozici?
  Na každý český zápas v základní skupině necelých 3800
 • Kdy se dozvíte, zda jste lístky získali?
  Po březnovém losování

V případě překročení stanovené kvóty dojde příští rok v březnu na losování. „Vaše šance neovlivní, jestli o vstupenku požádáte během prvního, nebo až posledního dne,“ podotkl mluvčí Fotbalové asociace ČR Jaroslav Kolář.

Na internetu jsou i luxusní ceny

V rámci jedné objednávky je možné požádat až o čtyři vstupenky. V ceně problém nebude, jedna z nich bude stát pro boje v základní skupině nejvíc 3050 korun. Scénář převisu poptávky nad nabídkou je velmi pravděpodobný vzhledem k nízkému počtu přidělených míst.

Klíč je stejný pro všechny. Každá účastnická země dostala k dispozici 16 procent kapacity stadionu, tři tisíce vstupenek z ní pak fotbalová asociace pro svoje vnitřní potřeby. Podle Koláře se nedá čekat, že by některé z nich zůstaly nevyužité. „Máme závazky vůči našim sponzorům, přednostní právo na odkup vstupenek mají také hráči,“ vysvětlil mluvčí.

Déle než týden se ví, že český tým odehraje zápasy ve skupině na stadionu ve Vratislavi. Ten je sice výhodný snadnou dostupností nedaleko od hranic, avšak jeho kapacita 43 tisíc míst je limitující. Více než zmíněných 3800 vstupenek kvůli tomu do internetového prodeje nepůjde. Fotbalová asociace České republiky s jejich distribucí nebude mít nic společného. V minulosti se objevily pochybnosti, kolik vstupenek přerozdělila fanouškům, teď celý proces řídí přímo UEFA, a do Česka se tak vstupenky vůbec nedostanou. „Stejný způsob použila už FIFA u minulého mistrovství světa. Teď se tím nejspíš inspirovali,“ vysvětlil Kolář.

ANKETA

Kdo se chystá vyrazit na boje ve vyřazovací části od čtvrtfinále až po finále, musí se také začít starat s předstihem a nečekat až na české výsledky. Po únorové uzávěrce žádostí bude na jaře následovat podobný proces jako u zápasů ve skupině. Jen místo vstupenek získáte poukázky, které se v lístky promění až v případě českého postupu ze skupiny. Při opačné variantě dostanete peníze zpátky.

„Jiná možnost, jak získat vstupenky na utkání českého týmu ve vyřazovacích bojích, už později nebude,“ upozornil Kolář. Ačkoliv UEFA nedoporučuje nakupovat vstupenky jiným způsobem a varuje před možným rizikem, už nyní lze vybírat z jiných než oficiálních zdrojů.

Někteří zahraniční prodejci nabízejí vstupenky, jejichž cena je však mnohem vyšší. Třeba od Euroteamtickets.com lze objednat balíček vstupenek na tři české zápasy pro jednu osobu za 49 500 korun. Nedostatkové zboží se rázem změní v luxusní záležitost.

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.