Sobota 1. října 2022, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bojkot v Edenu: přemlouvání nezabralo. V pátek přijde skutečný test

Sport

  8:30
PRAHA - Důsledky přesunu Bohemians do slávistického Edenu pocítily oba kluby ještě před startem ligy: Bohemians i Slavia prodaly oproti loňsku jen zhruba třetinu permanentek.

Slavia - Bohemians 1905. foto: ČTK

Bude to paradoxní situace. Fotbalisté Bohemians 1905 a Slavie vyběhnou v Edenu na trávník, ale jejich fanoušci budou v té chvíli sedět před velkoplošnou obrazovkou na druhém konci Prahy. Tedy alespoň ti, kteří se nesmířili s tím, že se Bohemka kvůli nevyhovujícímu stadionu přestěhovalo do arény sousední Slavie. A naštvaných fanoušků mohou být tisíce.

Přesun do exilu odmítl i klokan

Dál jim budou všichni říkat klokani. Ale člověk, který poslední čtyři roky vystupoval jako maskot fotbalistů Bohemians 1905, bude u domácích zápasů na stadionu v Edenu chybět.

V českém fotbale nenajdete zavedenější spojení. Už víc jak osmdesát let trvá pouto mezi živočichem z Austrálie a vršovickým klubem.

Právě Robin Stron známý ve fanouškovské komunitě pod přezdívkou Lombardos pomohl významně zvýraznit jeho popularitu. Před další sezonou však řekl: V Edenu už nechci být klokanem.

"Jedině kdyby existovala jasná snaha zachránit Ďolíček," připouští svůj comeback, pokud se pohnou plány na záchranu původního stadionu u Botiče. Taková situace však dnes není reálně na obzoru.

V rozděleném táboře fanoušků Bohemians se přiklonil jako jedna z nejvýraznějších osobností na stranu těch, kteří se nový domácí stadion rozhodli bojkotovat. "Ďolíček vnímám jako punkový stadion, v Edenu je to jiné – tam převládá uniformita, moderna a méně svobody," charakterizuje Lombardos rozdíl mezi oběma působišti.

Svého nástupce už zaučuje
Fanoušci budou moci dál vidět jeho kotoul, který předvedl na hřišti vždy před začátkem zápasu – budou ale muset vyrazit na zápasy divizního béčka, které na podzim bude stále hostit Ďolíček.

Názory některých příznivců zelenobílých barev, že mu popularita spojená s maskotem přerostla přes hlavu, odmítá.

"Klokan by měl přece mít vlastní názor. Proto děkuju řediteli klubu Lukáši Přibylovi, že mi dal dostatek svobody," uvedl.
V Edenu se objeví jiný klokan, jeho podobu představí klub na dnešní tiskové konferenci. Uvnitř kostýmu bude Lombardosův nástupce. "Pomáhám mu se zaučením," dodává.

"Snažíme se s nimi komunikovat, vyjasnit si to. Ale bohužel se nám to zatím moc nedaří," připouští mluvčí Slavie Ondřej Zlámal. Bylo jasné, že dřív nebo později půjdou slávisté na svůj vymodlený stadion v roli hostů, ale ironií osudu k tomu dojde hned v prvním kole. Tedy už tento pátek.

"Nedovedu si představit, že půjdu do Edenu jako host. To bych snad radši hrál i na Strahově," říká razantně Lukáš Vala, šéf slávistického kotle s přezdívkou Strašák. Radikální odpor příznivců z obou táborů je důkazem, že největší problém na celé logistické operaci doutná v pozadí, nikoliv uvnitř samotného stadionu. Ten totiž prošel jen kosmetickými úpravami, kterých si stěží všimnete.

"Naším zájmem je, aby se nenarušila intaktnost stadionu, aby naši fanoušci neztratili pocit, že jsou tady doma," vysvětluje Zlámal. Stavební úpravy skutečně nebyly potřeba. Bohemka totiž obsadí jednu ze dvou šaten pro hostující tým, v rohu stadionu si pronajala prostor pro fanshop a v Edenu bude trénovat jen den před zápasem.

Jedinou viditelnou změnou tak bude mobilní plot, který se bude z jedné tribuny za brankou přesouvat na druhou – podle toho, kdo bude zrovna v Edenu doma. Žádné zelené sedačky. Eden zůstane dál červený. "Do konce podzimu bude naše přítomnost v Edenu poznat minimálně. Nechceme narušovat naše dobré vztahy se Slavií," říká šéf Bohemians Lukáš Přibyl.

Dobré vztahy s fanoušky už ale jeho klub přetrhal. Skalním příznivcům vadí, že prostředí moderního Edenu je na míle daleko avantgardní atmosféře kolem Bohemky. Bojkot pátečního utkání podpořilo dokonce i Družstvo fanoušků Bohemians (DFB), které před pěti lety vršovický klub zachránilo před krachem. "Snažíme se teď zachránit samotný Ďolíček," zmiňuje hlavní prioritu Jiří Hlinka z DFB.

Sám do Edenu v pátek také nepůjde. "Nikomu to nezakazujeme, ale vím, že mezi fanoušky jsou určitě stovky, kteří budou jezdit jen na venkovní zápasy," dodává Hlinka. Rozčarování fanoušků se citelně projevilo nejvíce na prodeji permanentek. Například Bohemka jich loni prodala 3,5 tisíce, zatímco teď do Edenu zhruba jen tisíc.

TIME OUT LN: Zpackané stěhování fotbalových klubů "počesku" - VÍCE ČTĚTE ZDE!

"Předpokládáme, že si lidé budou kupovat lístky víc na jednotlivé zápasy, protože v Edenu nebude vzhledem ke kapacitě stadionu možnost je sehnat," přemýšlí Přibyl.

Nejvíce stěhováním trpí Slavia
Slavia a Bohemians 1905 v Edenu.
Ještě drastičtější propad zaznamenala Slavia. Ta zatím prodala jen kolem 1500 permanentek – loni to ve stejnou dobu bylo už 7 tisíc. "Je to velký problém," připouští Zlámal. "Je to opravdu nešťastný rok. Sešlo se to všechno najednou – nevydařená sezona, a teď ještě tohle," lamentuje mluvčí Slavie.

Bohemians zase s jistou dávkou cynismu hrozí, že víc fanoušků bude místo do Edenu chodit dál do Ďolíčku na divizní B-tým. "Rozdělil bych fanoušky na tři skupiny. První do Edenu přijde, druhá bude na protestní akci a třetí nedorazí, protože je na prázdninách. Věřím, že postupně bude ta první skupina největší," říká Přibyl.

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat