29. října 2008 14:03 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Boleslavský projekt míří vysoko

Luboš Pecka v dresu Mladé Boleslavi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Luboš Pecka v dresu Mladé Boleslavi. | foto: Radek Petrášek, ČTK

MLADÁ BOLESLAV Když v roce 2002 v Mladé Boleslavi zahájili projekt, který měl provinční fotbalový klub vytáhnout do evropských pohárů, na čelo si klepali i místní fanoušci. O šest let později si už zvykli. Středočeši i po 11. kole v první lize dál stíhají vedoucí Slavii a plní ještě smělejší plán - zaútočit na titul.

V pondělní dohrávce sice tým Pavla Hapala s největším konkurentem jen remizoval 0:0, ale jeho odvážná hra skvěle zapadla do příběhu o klubu, který se za čtyři roky vyšvihl mezi domácí elitu. "Je to taková fotbalová pohádka, vždyť Mladá Boleslav je nejmenší prvoligové město v Česku," rozplývá se prezident klubu Josef Dufek.

Klub bez prvoligové historie přitom hrál ještě před deseti lety jen třetí ligu, na čas se stal rezervním týmem Slavie a Bohemians, a před devíti lety mu dokonce hrozil zánik. Kdyby tehdejší vedení nezamítlo sloučení s Bohemians, ambiciózní projekt by nikdy nevznikl.

Cesta k úspěchu? Odvážná vize
"Za naším úspěchem stojí kvalitní zázemí, velmi dobré vedení a přízeň sponzorů," vypočítává ředitel komunikace a obchodu Petr Svěcený. Bývalý komentátor odešel z České televize letos v zimě a teď si může mnout ruce. "Chtěl jsem jít do klubu, který bude hrát na špičce. A to mi vyšlo," říká spokojeně.

V Mladé Boleslavi vždy postupovali jako podle učebnice: na počátku byla odvážná vize, která se měla naplnit koncepční prací. Od roku 1996 vystoupali Středočeši z divize do druhé ligy, před čtyřmi lety postoupili do nejvyšší soutěže a v roce 2006 v ní skončili nečekaně druzí. "Klíčové okamžiky byly tři. Stabilizace klubu, postup do ligy a následující sezona, v níž jsme se zachránili," tvrdí Dufek.

Dokonale promyšlený projekt dostal trhlinu jen minulou sezonu. Dvě výměny trenérů, špatné výsledky a stížnosti na rozhodčí předznamenaly pád. Konkrétně ze třetího na sedmé místo. "Byla to nejtěžší sezona, ale pořád tu sedmou příčku beru jako úspěch. Trochu se na nás podepsal náročný program v Poháru UEFA. Nakonec nám to i prospělo, občas je potřeba si sáhnout i na dno. Poučili jsme se," tvrdí Dufek.

Jeho klub sice vyletěl ke slávě bleskovou rychlostí, ale smutný osud Chebu nebo Drnovic mu zřejmě nehrozí. Jméno Mladé Boleslavi je už zavedenou značkou. Ambice Středočechů spíš připomínají příběh Teplic nebo Liberce. Zatímco severočeské kluby se na špičce neudržely, Mladá Boleslav má šanci.

"Pevně věřím, že se na špičce udržíme. Když nás nezlomí zranění hráčů, mohlo by to vyjít. Ve fotbale se nedá nic předvídat, ale na hráčích je vidět, že si spolu sedli," říká klubový prezident.

Slabina klubu? Stadion
Mladá Boleslav se může opřít o vysoký rozpočet, široký kádr i výhody ekonomicky silného regionu. Ke klubu je štědré město i automobilka Škoda. "Pokud se nestane nic nečekaného, Boleslav bude hrát stejně i dál, protože jí začnou dorůstat hráči z vlastní líhně," připomíná Svěcený silnou mládežnickou základnu.

Slabinou pohádky o české Valencii je však paradoxně stadion. Útulný stánek splňuje všechny moderní parametry, až na jeden -kapacitu. Kvůli chybějící severní tribuně se sem vejde jen 5 tisíc diváků. "Je to škoda, protože na zápas se Slavií by přišlo určitě 12 tisíc lidí," přiznává Dufek.

Ačkoliv fanoušci opakovaně volají po dostavbě tribuny, té už několik let brání nekonečné spory o pozemky. "Je to naše černá můra. Potřebovali bychom deset metrů z pozemku za brankou, jenže jeho majitelé nám ho nechtějí prodat. Kapacita by pak vzrostla až o 2 tisíce míst. Jenže klub ani město s tím nic nezmůžou," krčí rameny Dufek.

Čím se může chlubit Mladá Boleslav?
- Druhým místem v lize:
 K historickému umístění ji před dvěma lety dovedl kouč Dušan Uhrin mladší
- Pohárovými úspěchy: Před dvěma lety si zahrála předkolo Ligy mistrů, během dvou vystoupení v Poháru UEFA dokázala vyřadit Marseille a Palermo
- Nejlepším ligovým střelcem: V sezoně 2006/07 kraloval se 16 góly střelecké tabulce útočník Luboš Pecka
- Reprezentanty: Do národního týmu se odsud prosadili Kulič, Matějovský a Rajnoch.