Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bolivijský prezident Morales: Žádné výsledky? Znárodníme fotbal

Sport

  23:41
PRAHA - V Bolívii už znárodnil zásoby ropy a zemního plynu, teď se prezident Evo Morales chystá provést totéž s fotbalem. Situace v bolivijském fotbale je kritická, i česká realita vypadá proti tomu jako pohodová idylka.

Bolivijský prezident Evo Morales. foto: AFP

Jeden z účastníků jihoamerické kvalifikace je už bez šance na postup na mistrovství světa a včera přišla další velká rána.

Reprezentace se vzdali všichni profesionální hráči. Pokud nezmění názor, do zbývajících dvou zápasů s Brazílií a Peru budou muset nastoupit amatéři z nižších soutěží. "Bolivijský fotbal je v hluboké krizi a do doby, než bude brán zřetel na naše návrhy, všichni profesionální fotbalisté v zemi rezignují na působení v národním týmu," zdůvodnila bojkot hráčská asociace Fabol.

Do řešení patové situace se zapojil prezident Bolívie Evo Morales. "Dosud byl fotbal soukromým a nezávislým subjektem a neměl žádné výsledky. Nic by mu nepomohlo tak jako zásah státu," vyhlásil Morales radikální plán, který ovšem může rychle narazit na odpor u nejvyšších míst Mezinárodní fotbalové federace. FIFA totiž nepovoluje žádné zásahy státu do fotbalové sféry. Pokud k nim dojde, následují tvrdé sankce. Třeba peruánské kluby byly nedávno na měsíc vyloučeny z mezinárodních soutěží kvůli sporné volbě předsedy fotbalového svazu.

Kdekoliv se můžete milovat, tam také můžete hrát fotbal
Moralesovi nechybí sebevědomí. Už v minulosti se aktivně angažoval ve chvíli, když došlo k zákazu hrát zápasy v horských podmínkách. To bylo pro Bolívii hodně limitující, protože třeba stadion v La Pazu se nachází 3600 metrů nad mořem.

"Když OSN říká, že se dá ve vysoké nadmořské výšce žít, tak proč by se tam nedal hrát fotbal? Je to fotbalový apartheid," rozčílilo Moralese. Sám si šel zakopat třeba na vrchol vyhořelé sopky, aby ukázal, že nehrozí žádná zdravotní rizika.

"Kdekoliv se můžete milovat, můžete také sportovat," argumentoval, nejdřív donutil FIFA k částečným ústupkům a nakonec úplně prosadil svou a veškeré limity byly zrušeny. Jestli se mu stejně povede i v případě znárodněného fotbalu, je ale mnohem méně jisté.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat