6. září 2014 7:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Čech ztrácí praxi. Ale v reprezentaci by měl být stále jedničkou, míní experti

Brankář české reprezentace Petr Čech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brankář české reprezentace Petr Čech. | foto: ČTK

PRAHA V Chelsea letos prostor mezi třemi tyčemi nedostal, v reprezentaci je ale pozice Petra Čecha stále neotřesitelná. „Pro mě bude pořád brankářem číslo jedna,“ ujišťuje kouč Pavel Vrba. Jeho prohlášení se ale setkalo s rozporuplnými reakcemi. Měl by mu trenér věřit? Zeptali jsme se fotbalových expertů.

V posledním přípravném utkání národního týmu proti Američanům působil Čech sebejistě. Kryl střely z dálky a hasil nebezpečí ze vzduchu. Jenže...

V 39. minutě adresoval Daridovi rozpačitou rozehrávku, obránce skákavý balon nezpracoval a Bedoya krátce nato rozhodl o vítězství zámořského výběru. „Dal jsem Vláďovi těžkou přihrávku, kterou nemohl hrát z první,“ uznal později brankář.

Na rodáka z Plzně se v reprezentačním dresu lepí smůla, už v minulosti sklízel kritiku za ledabylá rozhodnutí. A teď? Čech prochází těžkým obdobím, v Chelsea se stal po deseti letech druhým gólmanem. Pozici jedničky totiž obsadil Belgičan Courtois.

ČTĚTE TAKÉ

V národním týmu má ale český brankář své místo na trávníku stále jisté. Je to správně? Může podat kvalitiní výkon i přes klesající zápasovou praxi?

„To, že v Chelsea nechytá, je podle mého názoru shoda okolností. Oproti Courtoisovi má nevýhodou v tom, že není perspektivní. V reprezentaci by ale chytat měl. Je to vynikající brankář, jeho zkušenosti jsou nenahraditelné,“ pravil bývalý fotbalista a nyní televizní expert Pavel Karoch.

A kdysi úspěšný brankář Jan Poštulka přitakává. „Kdyby nechytal, tak je něco špatně, vždyť má obrovskou praxi! Proti Američanům sice zaváhal, ale ruku na srdce: když přišel do Sparty, tak taky často chyboval.“

„Načasování ztratit nemůže. Petr je zkušený gólman a především sám ví, co dělá. Určitě se během kvalifikace nepostaví do brány po několika měsících prosezených v klubu na lavičce, když bude vědět, že se na to necítí.“

Vízek: Jsme v nešťastné situaci, je to malér

Podle Ladislava Vízka, bývalého reprezentanta Československa, leží na realizačním výběru nesmírně těžké rozhodnutí. „Je to malér. Nechci do ničeho rýpat, ale trenérovi rozhodnutí nezávidím,“ řekl. „Jsme v nešťastné situaci, pan Vrba už se Čecha bojí posadit, protože má velké renomé.“

Podobný osud potkal i několik dalších hráčů. Ve svých klubech pravidelně nenastupují ani Rosický nebo Jiráček, kouč ale při nominaci nemá příliš na výběr.

„Rosický musí být v nároďáku, i kdyby nějaký čas nehrál. Má jiné myšlení, je to geniální fotbalista. U gólmana je to ale daleko složitější situace. Až čas ukáže, jestli je Čech i pro budoucnost dobrou volbou pro reprezentaci,“ dodal Vízek.

Čech už patří v „nároďáku“ k ostříleným mazákům. Nejcennější trikot poprvé přetáhl přes hlavu v únoru 2002, od té doby pustil své kolegy do brány jen zřídka. Záda mu nyní kryje Tomáš Vaclík z Basileje.

lsoLukáš Šonský