6. října 2015 20:24 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Čech je jedinečný, chválí parťáka Vaclík. Jedničku teď poprvé zastoupí

Tomáš Vaclík v dresu Sparty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Vaclík v dresu Sparty. | foto: ČTK

PRAHA Od debutu na podzim 2012 mu vychází: co rok, to jeden start za národní mužstvo. Fotbalový gólman Tomáš Vaclík je smířený, že v éře Petra Čecha se do brány dostane sporadicky. Normu ve čtvrtém roce reprezentační kariéry si splní v sobotu proti Turecku, nebo v úterý v Nizozemsku.

„Další zápas mi pak vychází někdy příští rok po Euru,“ žertoval šestadvacetiletý gólman Basileje.

Třiatřicetiletý Čech je už čtrnáctým rokem českou jedničkou, to se nemění. Jen náhradníci se kolem něj střídají.

„Petr je světová extratřída, takže sbírat starty je pro ostatní těžké. Já si vážím každého utkání, do kterého v reprezentaci nastoupím,“ říká Vaclík.

Zatím chytal třikrát v přípravě, z toho dvakrát proti Slovensku a jednou ve Finsku. Teď poprvé nastoupí v kvalifikaci, což minulý týden při nominační tiskovce naznačil trenér Pavel Vrba.

Už víte, do kterého zápasu nastoupíte?
O tom se mnou trenér ještě nemluvil, zatím nic nevím. Jen jsem četl, co říkal na tiskovce. Pokud šanci dostanu, budu se moc těšit, kvalifikace je něco jiného než přáteláky.

V čem konkrétně je to jiné?
Je na vás větší tlak, cítíte větší zodpovědnost. Soupeři teď budou kvalitnější než ti, proti kterým jsem chytal. Turecko i Holandsko proti nám hrají o všechno. A my se musíme připravit tak, abychom si nepokazili dojem, když už jsme s předstihem postoupili.

Který zápas byste chytal raději? Užít si s fanoušky dodatečné oslavy postupu, nebo nastoupit v Amsterdamu před před více než padesáti tisíci diváky?
Těžká otázka, nedokážu odpovědět, ale oba zápasy budou stát za to.

Na které zápasy, v nichž jste chytal, vzpomínáte nejvíc?
Když se ptáte, tak se mi hned vybaví tři. Prvním je baráž s jedenadvacítkou proti Řecku. Postup na Euro byl moment, který kariéru nás všech mohl posunout dál. Pak se Spartou v poháru na Chelsea. A třetí je s Basilejí na Realu Madrid.

Teď přibude kvalifikace. Jak se vám cestovalo na sraz s vědomím, že půjdete do brány?
Moje pozice je jasná. I když odchytám jeden zápas, tak se nic měnit nebude. Na reprezentaci se těším vždycky, i když vím, že do brány se nedostanu.

Co vám příprava s Čechem dává, v čem vám pomáhá?
Teď už je to jiné, než když jsem v reprezentaci začínal. Ale taky je pravda, že člověk se učí celý život. Jsem rád, že můžu deset dnů trénovat s jedním z nejlepších brankářů světa.

Co jste si za tu dobu od něj vzal? Co jste od něj převzal?
Pozici v bráně, jeho postavení. Leckdo řekne, že ho útočník trefil, ale Petr dokáže přečíst, kam zakončí, jaké má hráč možnosti. V tom je jedinečný.

Používáte některé jeho metody i v tréninku?
Bavíme se o tom, jak se trénuje v Chelsea, jak se trénuje v Arsenalu. Můj trenér v Basileji je v kontaktu s trenérem gólmanů v Chelsea, takže různá cvičení spolu probírají.

Třetím do party v současném národním mužstvu je Tomáš Koubek, který se v minulém týdnu zaskvěl za Liberec v pohárovém utkání v Marseille. Viděl jste to?
Jen sestřih, něco jsem si pak i hledal a četl o něm. Pro Tomáše to musel být velký zážitek, asi životní zápas, na který bude dlouho vzpomínat. Byl fantastický. Správně si takový výkon načasoval, protože v poháru to je vždycky víc vidět než v lize. Ukázal, proč je v reprezentaci a proč ho koupila Sparta.