8. listopadu 2011 8:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Brankář v masce může znamenat riziko

Fotomontáž: Petr Čech s ochrannou maskou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotomontáž: Petr Čech s ochrannou maskou. | foto: Lidové noviny

PRAHA Na hřišti bude vypadat víc jako hokejový brankář, z jeho hlavy moc nezahlédnete. Nenechte se ale zmýlit, Petr Čech zůstává fotbalistou. Jen k ragbyové helmě, která oporu Chelsea chrání už téměř pět let po fraktuře lebky, přibude reprezentační jedničce mezi tyčemi další ochranná pomůcka.

Na barážové dvojutkání o postup na Euro 2012 s Černou Horou si nasadí obličejový kryt zlomeného nosu. Trenér Michal Bílek ani na okamžik nezapochyboval, že by jednoho z klíčových mužů musel oželet kvůli zranění, které si přivodil při víkendovém utkání anglické ligy. Přes všechny komplikace, které to přináší. "Zlomenina nosu není nic příjemného, přesto věřím, že bude v pořádku," řekl včera Bílek na začátku srazu národního týmu.

Před klíčovými zápasy je nutné věnovat pozornost každému detailu. Maska chránící obličej se stala v dnešním fotbalovém světě poměrně běžnou záležitostí. Na hlavě ji nosí v posledních zápasech třeba Michael Ballack, Čechův někdejší spoluhráč z Chelsea, momentálně působící v Leverkusenu. Mezi brankáři je však stále využívána poměrně vzácně. Zvyšuje totiž riziko, že gólman nebude schopný odvést stoprocentní výkon.

Grafika - zranění Petra Čecha

Své o tom ví Tomáš Koubek. Před letošním mistrovstvím Evropy devatenáctek, na kterém nakonec mladý brankář došel s týmem až do finále. ji raději před prvním zápasem odložil, ačkoliv se nos ještě nezahojil. "Domluvili jsme se s trenéry, že by bylo lepší, kdybych to zvládl bez ní a prostě jsem to riskl. Maska vás sice ochrání před ránou, ale je nepohodlná a bylo v ní horší periferní vidění. Trvalo by až tři týdny, než bych si zvykl," řekl LN devatenáctiletý talent působící v Hradci Králové.

Oproti Čechovi měl jednu výhodu. Když u něj ke zlomenině nosu došlo, ihned vystřídal, a nevznikl tak otok, který zpomaluje hojení. Ačkoliv problém Petra Čecha vznikl už v 9. minutě, sobotní utkání proti Blackburnu dochytal do konce.

Kryt už chystají v Miláně

Také reprezentační záložník Daniel Kolář potvrdil, že chování s maskou na hřišti je nepatrně odlišné. Sám si to vyzkoušel loni při dvou zápasech za Plzeň. "V podvědomí to máte, hodně špatně se mi s ní hlavičkovalo, ale jinak orientace byla v pohodě a dalo se to vydržet. Nepochybuju, že Petr bude mít masku určitě dobře udělanou."

Pro Čecha nyní vyrábějí speciální exemplář v Miláně, na hlavu si ji poprvé nasadí až zítra, kdy mu lékaři dovolí přicestovat letadlem do Prahy. S týmem tak stihne absolvovat pouze předzápasový trénink ve čtvrtek večer. Pak se bude muset vyslovit, jestli si troufá podstoupit s "brněním" hlavy také ostrý zápasový test. "Dám na jeho pocit," podotkl Bílek.

Pro sebevědomí mužstva pokládá za lepší variantu, že jeden z nejlepších brankářů na světě bude v sestavě, což dodá ostatním spoluhráčům větší psychickou jistotu, než kdyby došlo na některého z náhradníků. Bílek věří v postup na šampionát, ke kterému přispěje také Čech. "Musíme teď všichni myslet pozitivně," řekl novinářům.

Najdete na Lidovky.cz