10. dubna 2008 11:47 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Brány Edenu se otevřou za měsíc

V Edenu se ještě pilně pracuje.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Edenu se ještě pilně pracuje. | foto: Michal ŠroubekLidovky.cz

PRAHA Osmiletý exil fotbalistů Slavie na Strahově skončí 7. května. Právě na tento den si totiž pražský klub naplánoval slavnostní otevření nového stadionu v Edenu, který se začal budovat před osmnácti měsíci. "Může se stát cokoliv, ale děláme vše pro to, aby byl termín dodržen,“ říká šéf Slavie Petr Doležal.

Soupeřem Slavie v jejím prvním utkání v nové aréně bude anglický amatérský klub Oxfordské univerzity, proti kterému nastoupila v přátelském utkání už v roce 1899. "Zápas domlouváme od loňska, Oxford už dostal oficiální pozvání,“ potvrzuje Alexander Kliment ze společnosti E Side, která je investorem stadionu.


Zatímco před 109 lety dostala Slavia od jednoho z nejlepších týmů Anglie lekci, dnes Oxford hraje až osmou nejvyšší soutěž. Už v březnu proto svým příznivcům hrdě hlásil, že bude součástí otevření "neobyčejně působivého stadionu“. "Z pozvání jsou nadšeni. V roce 1899 to přitom bylo obráceně, to zase byla nadšena Slavia,“ připomíná Kliment. První cesta Oxfordu do Prahy vyšla Slavii na 40 liber, tentokrát to bude něco přes 200 tisíc korun. Pražský klub totiž musí soupeři uhradit cestu i ubytování.


Tým kouče Jarolíma sehraje slavnostní utkání jen dvě kola před koncem ligy. E Side přitom zatím s potvrzením termínu váhá, stavba se totiž ještě dokončuje. "Dodělávají se interiéry, instalují se turnikety a v druhé polovině dubna se začne pokládat trávník. Do utkání s Oxfordem by mělo být vše hotovo,“ hlásí Kliment.

Pro fanoušky Slavie bude otevření moderní arény s kapacitou 21 tisíc míst znamenat splnění snu. Slávisté se navíc vrátí do míst, kde vybojovali svůj poslední ligový titul. Bude to velká sláva, před zápasem dokonce zazní i česká hymna. „Chceme z toho udělat zábavu, proto bude součástí i doprovodný program,“ odhaluje Kliment.


Na přípravě programu proto Slavia spolupracuje i s režisérem Davidem Ondříčkem. "Připravuji několik krátkých šotů, během kterých fanoušci na velkoplošných obrazovkách uvidí nejlepší góly, nejkrásnější zápasy i nejkrušnější okamžiky z historie Slavie,“ popisuje Ondříček. „V hlavní roli oslav ale bude především stadion, nechystáme žádnou spartakiádu.“

Jak vypadal model nového slavistického stadionu

V pražských Vršovicích zatím oficiálně vyrůstá "Multifunkční areál Eden“, ale při utkání s Oxfordem už stadion zřejmě ponese jméno hlavního sponzora. "Jednání pokročila, ale stále ještě probíhají. Chtěli bychom to stihnout do slavnostního otevření, jsme optimisté,“ tvrdí Kliment. Jména sponzorů zřejmě ponesou i jednotlivé části stadionu, E Side by chtěl svým marketingovým partnerům „pronajmout“ i všechny rohy tribun. Průběh jednání však nekomentuje a jméno nejpravděpodobnějšího sponzora, po kterém se stadion pojmenuje, drží v tajnosti. "Měli jsme vytypovaných několik firem, teď už jednáme jen s úzkým okruhem zájemců,“ říká neurčitě Kliment.