16. května 2014 13:29 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Odpor proti mistrovství světa sílí, policie rozháněla tisíce Brazilců

Demonstranti v Rio de Janeiru pálí propagační materiály k fotbalovému... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstranti v Rio de Janeiru pálí propagační materiály k fotbalovému... | foto: Reuters

RIO DE JANEIRO Trapasy s olympiádou jdou stranou. Brazilci teď mají plné ruce práce s fotbalovým šampionátem, který začne už za měsíc. A ne všichni obyvatelé jsou z něj nadšení. Tisíce lidí ve čtvrtek večer místního času blokovaly ulice velkých měst na protest proti jeho pořádání. Policie nasadila během násilných střetů slzný plyn, demonstranti vrhali proti policistům kameny a pálili na ulicích pneumatiky.

Síla protestů v posledních dnech podle médií roste a může pro vládu znamenat vážný problém při zajištění bezpečnosti desetitisíců návštěvníků mistrovství.

ČTĚTE K TÉMATU

Největší protesty se odehrály v nejlidnatějších městech Sao Paulo a Rio de Janeiro, kde museli zasahovat policejní těžkooděnci. V Riu zablokoval průvod demonstrantů rušné ulice ve večerní dopravní špičce a způsobil velké problémy. V Sao Paulu došlo k násilnému střetu mezi policií a demonstranty, které později těžkooděnci rozehnali.

Protesty navazují na demonstrace z loňského června a července, kdy byly v ulicích statisíce Brazilců. Stejně jako nyní požadovali lidé více peněz na sociální výdaje namísto investic do pořádání velkých sportovních turnajů. Kromě letošního fotbalového šampionátu hostí nejlidnatější jihoamerická země za dva roky letní olympiádu. Při loňských nepokojích zemřelo v Brazílii nejméně pět lidí, současné protesty se obešly bez vážných zranění.

Průvod demonstrantů proti pořádání fotbalové šampionátu v Rio de Janeiru.

Průvod demonstrantů proti pořádání fotbalové šampionátu v Rio de Janeiru.

Jejich organizátoři podle stanice BBC slibují, že intenzita akcí poroste s blížícím se datem zahájení mistrovství, které připadá na 12. června. Vláda hodlá protesty udržet pod kontrolou, policejní síly však zároveň vyčerpává zvýšené nasazení proti pouliční kriminalitě, kterou chtějí v době mistrovství úřady držet na uzdě.

Část protestujících prohlašuje, že průběh šampionátu narušit nehodlá. "Náš cíl je symbolický. Nechceme zničit nebo poškodit stadion. Chceme, aby měli pracující lepší přístup k bydlení, a také chceme ukázat, jaké bude mít pořádání mistrovství dopady na chudé lidi," řekl podle BBC Guilherme Boulos, jeden z organizátorů čtvrtečního protestu v Sao Paulu, který začal před místním stadionem.

ČTK, Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.