Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brazílie hostí mistrovství světa. Trápí ji loupeže, vraždy a korupce

Sport

  13:16
RIO DE JANEIRO / PRAHA - Poprvé v pátek světu ukázali, jakou chtějí udělat show. Jen losování fotbalového mistrovství světa stálo Brazílii osm milionů eur (asi 219,5 milionu korun). Pořadatelé monstrózní akci pro 3300 lidí umístili do luxusního letoviska Costa do Sauípe na pobřeží Atlantiku.

Brazílie pořádá fotbalové mistrovství světa 2014, ale nestíhá. Na snímku je rozestavěný stadion v Sao Paulu foto: Reuters

Jako by tím chtěli ještě více dráždit statisíce nespokojených Brazilců, pro které představuje MS sice fotbalový svátek, ale považují ho za nesmírně předražené. "Nejsem proti pořádání šampionátu, ale ne za takové částky. Brazilci si nezaslouží, aby byly jejich peníze takhle zjevně znásilňovány," prohlásila bývalá hvězda "kanárků" Romário. Mistr světa z roku 1994 a současný kongresman dokonce vyzval občany, aby příští rok během šampionátu vyšli do ulic a protestovali proti korupci. Ostatně k demonstracím došlo už letos v létě při Poháru FIFA, kdy desetitisíce lidí vyjádřily nespokojenost s tím, že vláda utratí v přepočtu zhruba 300 miliard korun za obě akce.

Přitom země má řadu sociálních problémů a čile v ní bují korupce. Což právě dokládá i předražené MS. Fanoušci po celém světě se v poslední době ptají, zda je vůbec Brazílie na pořádání šampionátu (a o dva roky později ještě větších olympijských her) připravena. Problémy totiž mohou nastat v mnoha oblastech. Už nyní, při běžném provozu, nestačí kapacita letišť. Chaos, který nastane příští rok a při olympiádě. si nikdo nedokáže pořádně představit. "Máme starosti, hrozí nám velký problém," citovala agentura Reuters legendárního Pelého. Trojnásobný mistr světa poukázal i na zpoždění při výstavbě mnoha projektů, včetně samotných stadionů.

Aréna v Sao Paulu bude hotová až dva měsíce před začátkem MS

Aréna v Sao Paulu bude hotová až dva měsíce před začátkem MS. Právě v ní se má přitom 12. června uskutečnit zahajovací zápas. Finiš prací na stadionu narušilo v minulém týdnu zřícení jeřábu na střechu, které si vyžádalo dva lidské životy. Šéf mezinárodní federace FIFA Sepp Blatter řekl, že stadion má být dokončen 14. dubna. "Je to otázka důvěry. Momentálně neexistuje žádný plán B." Výstavbu brzdí stále probíhající vyšetřování tragédie. Ještě větším problémem se pro návštěvníky může stát všudypřítomná kriminalita. Brazílie je sedmou zemí na světě v počtu vražd (40 000 mrtvých každý rok), objasněnost zločinů je přitom jen na osmi procentech. Na denním pořádku jsou přepadení, znásilnění a pouliční kriminalita.

"Ano, v našich městech pořád vládne násilí. Snažíme se proti němu ale bojovat. Nikdo se nechce smířit s množstvím zločinů, které se tu dějí. A uvědomujeme si, že to může naši zemi v očích světa hodně poškodit," přiznal ve středu deníku Daily Mail ministr sportu Aldo Rebelo.  Už několik let se snaží policie a speciální jednotky zjednat pořádek ve favelách – chudinské slumy totiž ovládaly drogové gangy. V Riu de Janeiro byly ještě v říjnu k vidění velké policejní manévry s obrněnými transportéry a vrtulníky. Město, které bude hostit i finále MS, musí navíc počítat s hromadným "nájezdem" prostitutek z ostatních koutů země.

A optimismus do žil nevlévají ani statistiky, které ukazují opačný trend, než v který pořadatelé doufali. Zatímco v srpnu 2012 bylo vRiu zavražděno 294 lidí, v letošním srpnu to bylo už 406 mrtvých. Vzrostl i počet pokusů o vraždu. Loupeže v MHD vzrostly dokonce dvojnásobně.

Mohlo by vás zajímat