Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brazílie zřejmě zůstane snem. Ani tři výhry nemusí fotbalistům stačit

Sport

  9:30
PRAHA - Čeští fotbalisté si páteční kvalifikační prohrou 1:2 s Arménií značně zkomplikovali boj o postup do baráže o účast na světovém šampionátu, stále však mají naději, že do ní projdou. Za určitých okolností by dokonce nemuseli vyhrát všechny tři zbylé zápasy své skupiny B, na druhou stranu jim nemusí stačit ani plný počet devíti získaných bodů.

Česká republika - Arménie. Záložník české reprezentace Jaroslav Plašil (vpravo) a arménský útočník Jura Movsisjan foto: ČTK

Záležet bude na vývoji v dalších skupinách, zřejmě nejvíce ve skupině E. Češi se v první řadě potřebují ve zbylých třech zápasech v Itálii, na Maltě a v Bulharsku posunout ze třetího místa své skupiny na druhé. Musejí uhrát více bodů než druhé Bulharsko, na které ztrácejí bod a na jehož půdě kvalifikaci zakončí. Zároveň reprezentanti nesmí získat méně bodů než třetí Arménie a čtvrté Dánsko, které jsou za českým týmem vinou horšího skóre.

Stejně důležité jako situace ve vlastní skupině je pro Čechy i pořadí týmů na druhých místech. Do baráže totiž postoupí jen osm nejlepších mužstev z druhých příček, nejhorší tým bude mimo hru. Celkům v šestičlenných skupinách se nezapočítávají výsledky s posledním týmem. Aktuálně druhý celek "české" skupiny, Bulharsko, je mezi týmy na druhých místech osmé se sedmi body.

Tabulka skupiny B

1. Itálie 7 5 2 0 13:4 17
2. Bulharsko 7 2 4 1 11:5 10
3. Česko 7 2 3 2 7:6 9
4. Arménie 7 3 0 4 8:9 9
5. Dánsko 7 2 3 2 8:10 9
6. Malta 7 1 0 6 3:16 3

Zbývající program
10. září: Arménie - Dánsko, Malta - Bulharsko, Itálie - ČR
11. října:
Malta - ČR, Arménie - Bulharsko, Dánsko - Itálie
15. října: Dánsko - Malta, Itálie - Arménie, Bulharsko - ČR

Ztrácí dva body na Černou Horu, bod na Švédsko a má dvoubodový náskok před Norskem, zatím nejhorším mužstvem na druhých místech. Češi mají po odečtení domácí výhry nad Maltou šest bodů, tedy o bod víc než Norové. Momentálně první tým z druhých míst Chorvatsko (skupina A) ani druhé Řecko (skupina G) už Češi nemohou za žádných okolností dostihnout a reálně dotáhnout se jim nepodaří ani třetí Rusko (skupina F), čtvrtou Francii (skupina I) a páté Rumunsko (skupina D).

Celek Michala Bílka by mohl dohnat jen šestou Černou Horu a sedmé Švédsko. Oba týmy by ale musely ve zbylých zápasech zaváhat a Češi museli být stoprocentní. Klíčová pro české naděje tak zřejmě bude "norská" skupina E. Bílkovi svěřenci mají po odpočítání domácí výhry nad Maltou o bod víc než Norsko, Seveřané ale už odečetli oba duely s nejslabším týmem skupiny Kyprem.

Mohou tak ještě do tabulky celků na druhých místech přidat devět bodů, zatímco Češi jen šest, protože je ještě jedno utkání s Maltou čeká. Českému mužstvu tak v souboji s Nory nemusí stačit ani vyhrát ve všech třech zbylých duelech kvalifikace, pokud by Seveřané rovněž třikrát zvítězili. Ale v případě, že by Norové ve zbytku kvalifikace klopýtali, mohlo by Čechům stačit k baráži třeba jen sedm bodů.

Ve hře o druhé místo ve skupině E jsou však vedle Norů ještě Albánci, Islanďané a Slovinci. Všechny tři týmy mají po odečtení dosud odehraných zápasů s posledním Kyprem více bodů než Češi, Bílkův celek tak musí doufat, že se nedostanou přes Norsko nebo se případně oberou o co nejvíce bodů.

Tabulka týmů na druhých místech

1. Chorvatsko 7 5 2 0 11:4 17
2. Řecko 6 4 1 1 7:4 13
3. Rusko 6 4 0 2 8:2 12
4. Francie 6 3 2 1 8:4 11
5. Rumunsko 6 3 1 2 9:10 10
6. Černá Hora 6 2 3 1 6:8 9
7. Švédsko 5 2 2 1 9:7 8
8. Bulharsko 6 1 4 1 5:5 7
9. Norsko 5 1 2 2 4:6 5

Pozn.: Prvních osm týmů z druhých míst postupuje do baráže, týmům v šestičlenných skupinách se nezapočítávají výsledky s posledním celkem tabulky

Autoři: ,